Czego uczą nas celebryci złapani na podwójnym gazie? — czyli jak dbać o alkomat, żeby nas nie oszukał. Wszytko co powinieneś wiedzieć o kalibracji!

Coraz częściej słyszy się w mediach o celebrytach, którzy złapani zostają za kierownicą pod wpływem alkoholu. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w połowie października 2022 r. Aktor znany z takich produkcji jak „Seksmisja”, „Kingsajz” czy „Killer” zahaczył na jezdni motocyklistę, po czym odjechał. Jak twierdzi, zdarzenia nie zauważył. Potrącony motocyklista wsiadł z powrotem na pojazd, dogonił i zatrzymał sprawcę zdarzenia. Badanie u kierowcy wykazało 0,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Aktor wydał już oświadczenie w tej sprawie, gdzie przeprasza za swoje zachowanie i oddaje się w pełni do dyspozycji organom powołanym do wyjaśnienia zaistniałego incydentu. Kilka miesięcy wcześniej znana polska piosenkarka usłyszała wyrok nakładający na nią grzywnę w wysokości 50 tys. zł. Dodatkowo oskarżona ma obowiązek uiścić 20 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kara ta jest wynikiem zdarzenia, jakie miało miejsce we wrześniu 2021 roku, kiedy to artystka również złapana została na jeździe pod wpływem alkoholu. W tym przypadku badanie wykazało ponad 2 promile. Informacji tego typu niestety nie brakuje w polskich mediach, a internauci zaczęli już tworzyć listę znanych osób, które dopuściły się podobnych czynów. Lista ta ma oczywiście charakter humorystyczny, ale sprawa wcale nie jest zabawna. Należy jednak pamiętać, że podobna sytuacja może zdarzyć się każdemu z nas. O ile powyższe przypadki raczej nie budzą wątpliwości, że osoby prowadzące pojazd były świadome, iż znajdują się pod wpływem alkoholu, to jak wynika z relacji policjantów, większość zatrzymanych na tzw. podwójnym gazie to osoby, które alkohol spożywały dzień wcześniej. Zdecydowana większość z nich mogłaby uniknąć tej sytuacji, gdyby poddała się wcześniej badaniu alkomatem. Wśród zatrzymanych zdarzają się jednak osoby, które twierdzą, że owo badanie wykonały. Co jednak poszło nie tak? Dlaczego urządzenie nie wykazało obecności alkoholu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Alkomaty to coraz popularniejsze urządzenia, z których korzystają przedsiębiorcy i użytkownicy prywatni. Pozwalają bez żadnych trudności sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. W ten sposób zwiększają bezpieczeństwo w ruchu drogowym, eliminując z niego potencjalne osoby znajdujące się pod wpływem. Jednak do prawidłowej pracy tych sprzętów konieczna jest kalibracja alkomatu. Co warto o niej wiedzieć? Jak często należy ją przeprowadzać? Kalibracja alkomatu jeszcze kilka lat temu kojarzyła się wyłącznie ze służbami bezpieczeństwa jak np. policja. Urządzenie, które nie miało dokumentu świadczącego o wykonanej kalibracji, nie mogło być dopuszczone do użytkowania. Wraz z coraz większą dostępnością tych produktów na rynku, czynność zaczęła dotyczyć też prywatnych posiadaczy alkomatów.

Co to jest kalibracja alkomatu?

Najprościej ujmując, to ustawienie urządzenia w taki sposób, aby odczytywane przez niego parametry zgadzały się ze stanem faktycznym. Alkomat oparty jest na działaniu specjalnych sensorów, które są sercem całego urządzenia. Elementy te przetwarzają nasz oddech na sygnał elektryczny tak, aby później specjalny system mógł odczytać z niego dane.

Kalibracja alkomatu to ustawienie sensora w taki sposób, aby był on zestrojony z działaniem czujników elektrycznych i wbudowanego w urządzenie oprogramowania. Alkomat elektroniczny ma określony czas działania bez kalibracji i możliwość pracy sensora na prawidłowym ustawieniu. Po czasie (lub wykonaniu określonej liczby badań), efektywność alkomatów znacznie spada i sensor może zakłamywać przetwarzane dane. Oznacza to, że kalibracja jest konieczna, aby proces odbywał się sprawnie i był zgodny z rzeczywistym stanem.

Jeżeli nie przeprowadzisz kalibracji zgodnie z wytycznymi producenta, nie możesz mieć pewności, że przeprowadzone badanie daje realne rezultaty. Wsiadanie do samochodu po takiej kontroli nie jest rozsądnym pomysłem!

kalibracja alkomatów policja
Kalibracji podlegają również policyjne alkomaty. Jej brak oznacza, że badanie jest nieważne (fot. pixabay.com)

Czy samemu można skalibrować alkomat?

Do przeprowadzenia kalibracji alkomatu niezbędna jest fachowa wiedza, wsparcie techniczne producenta oraz specjalistyczny sprzęt. Ten umożliwia precyzyjne ustawienie sensora w oparciu o wymagania systemu elektronicznego i oprogramowania wbudowanego w urządzenie. Do przeprowadzenia kalibracji stosuje się m.in. tzw. symulatory oddechu, które generują zróżnicowane parametry alkoholu w powietrzu, dzięki czemu można precyzyjnie ustawić sprzęt.

Powyższe sprawia niestety, że nie masz żadnej możliwości przeprowadzenia samodzielnie kalibracji alkomatu. Poszukiwania poradników na forach internetowych i późniejsze ustawianie urządzenia na własną rękę wiąże się z ryzykiem utraty gwarancji i uszkodzenia sprzętu. Koszt kalibracji alkomatu nie jest duży i nie trzeba tego robić niezwykle często. Warto więc oddać urządzenie fachowcom i nadal cieszyć się jego prawidłową pracą.

Ile czasu trwa kalibracja sprzętu analizującego obecność alkoholu we krwi? Najczęściej czas przeprowadzenia tego typu procesu nie jest dłuższy niż godzina (chociaż wszystko zależy oczywiście od typu urządzenia). Kontrolowany jest sensor (który ulega powolnemu zużyciu w czasie eksploatacji) i aktualizowane jest oprogramowanie sprzętu.

kalibracja alkomatów firma ekspert
Badania alkomatem pokażą realny wynik tylko wtedy, gdy jest on prawidłowo skalibrowany. Kalibrację może przeprowadzić tylko specjalistyczna firma (fot. pixabay.com)

Jak często należy przeprowadzać kalibrację?

Posiadacze alkomatów zastanawiają się, jak często należy dokonywać kalibracji swojego urządzenia, aby badania były zgodne z prawdą. Wiele osób obawia się, że zapomni o przeprowadzeniu serwisu. Czy jest to możliwe? Jak często należy kalibrować alkomat elektroniczny?

Wiele zależy od rodzaju urządzenia. Niektóre urządzenia mogą być kalibrowane co 500, a inne co nawet 1000 pomiarów. Alkomaty z niższej półki cenowej należy ustawiać np. co 200 badań. Warto pamiętać również, aby dbać o czas kalibracji. Większość dostępnych w Polsce sprzętów należy kalibrować co minimum 12 miesięcy od pierwszego użycia. Stosowanie się do tych zasad jest gwarancją, że urządzenie będzie działać prawidłowo.

Nie zapomnimy raczej o konieczności przeprowadzenia kalibracji. Większość sprzętów na swoim wyświetlaczu wskaże charakterystyczny komunikat CAL świadczący o konieczności przeprowadzenia kompleksowego serwisu. Niektóre modele zablokują także możliwość użycia bez kalibracji. To gwarancja, że wszystko będzie przeprowadzone zgodnie z wytycznymi producenta.

Pamiętaj na koniec, że alkomat należy oddać na kalibrację również wtedy, gdy uległ on zniszczeniu i wymaga naprawy, a także, gdy dla osób niespożywających alkoholu wskazuje pomiar inny niż 0,00 promila. To znak, że sensor nie działa prawidłowo i należy coś z nim zrobić.

Zachęcamy do zapoznania się z warunkami kalibracji alkomatu jeszcze przed zakupem urządzenia. Producenci udostępniają informacje, jak często musi być ustawiany sprzęt i jaki jest koszt przeprowadzenia takiej usługi. Niekiedy możesz liczyć też na okres promocyjny, gdy kalibracja będzie kosztowała mniej lub czynność ta będzie całkowicie darmowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *