Poczta elektroniczna e-mail

Bezpieczna poczta e-mail – co trzeba wiedzieć?

W Internecie powstało już wiele artykułów o ochronie kont w bankach czy mediach społecznościowych. Poradniki apelują, aby nie wchodzić w podejrzane wiadomości i nie przelewać środków od razu po apelu bliskiej osoby. Jednak zapomina się coraz częściej o skrzynkach mailowych. To niezbyt dobrze – bezpieczna poczta e-mail ma ogromny wpływa na pełną ochronę użytkownika w sieci. Jak chronić się przed cyberprzestępcami czatującymi na skrzynki pocztowe? Co warto wiedzieć o ochronie w tym zakresie?

O tym jak ważna jest bezpieczna poczta e-mail przekonał się minister Michał Dworczyk. Skrzynka szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów padła ofiarą ataku hackerskiego. Polityk co jakiś czas przełyka gorzką pigułkę, bo e-włamywacze publikują sukcesywnie kolejne wiadomości wymieniane przez Dworczyka z innymi osobami zaangażowanymi w życie polityczne. Co ważne, minister miał konto na jednym z popularnych portali internetowych. Nic mu to jednak nie dało.

Dlaczego zabezpieczenie poczty jest tak niezwykle istotne?

Jak pokazują dane, skrzynki są najczęściej atakowanym miejscem w Internecie. Wynika to z ich słabego zabezpieczenia i lekkomyślności użytkowników. Do bezpieczeństwa naszego maila podchodzimy często dość powierzchownie. Owszem, nie zostawiamy wszędzie hasła do skrzynki, jednak zabezpieczenie konta e-mail jest mniej istotne niż np. ochrona elektronicznej bankowości. To błąd! Skutki przejęcia maila przez cyberprzestępców mogą być naprawdę przykre.

Zacznijmy od najmniej bolesnych sytuacji. Twoja przejęta skrzynka może stać się centrum spamerskim. Przez Twój alias pocztowy przejdzie tysiące wiadomości o podejrzanej treści, a Ty staniesz się internetowym persona non grata. Spam może mieć różne formy – od nieszkodliwych wiadomości przez próbę wyłudzenia środków aż po wysyłanie szkodliwego oprogramowania.

Poza tym niektóre skutki utraty kontroli nad pocztą mogą bezpośrednio uderzać w Ciebie. Przestępca może przez skrzynkę wyłudzić kredyt, uzyskać dostęp do różnych kont (w mediach społecznościowych, serwisach streamingowych, wirtualnych kartach płatniczych czy wielu innych), pozyskać bazę Twoich kontaktów czy prowadzić działania szpiegowskie – czytając Twoje poufne wiadomości.

Przy użyciu obcego maila przestępca może też zrobić zakupy na Twoje konto w popularnych serwisach i sklepach e-commerce, a Ty nawet nie będziesz zdawać sobie z tego sprawy. Z powyższych względów ochrona skrzynki i bezpieczna poczta e-mail to podstawowa kwestia w odpowiedzialnym podejściu do użytkowania sieci.

Ochrona poczta elektroniczna bezpieczeństwo
Prawidłowo zabezpieczona skrzynka może ochronić Cię przed wieloma nieprzyjemnymi skutkami (fot. pixabay.com)

W jaki sposób podejść do ochrony skrzynki e-mail?

Już przy zakładaniu adresu mailowego należy uwzględnić kwestie bezpieczeństwa. Co to oznacza? Przeanalizuj rankingi związane z ochroną danych mailowych i zabezpieczeniem serwerów. Najpopularniejsi dostawcy usług hostingowych nie zawsze mają najlepiej chronione skrzynki pocztowe. Nie zakładaj też poczty na nieznanych stronach. W ten sposób możesz stracić wiele!

ZOBACZ TEŻ: Jak zabezpieczyć przeglądarkę Chrome?

Dobrze, jeżeli usługodawca daje dodatkowe zabezpieczenia skrzynki jak podwójne uwierzytelnianie czy możliwość logowania się za pomocą specjalnych kluczy identyfikacyjnych. Wyłącznie z takich skrzynek korzystaj do celów służbowych. Zresztą, to bardzo polecana praktyka – warto mieć osobne konto mailowe do pracy i do prywatnego przeznaczenia. Zmniejsza to ryzyko utraty cennych danych. Warto mieć też inną skrzynkę np. do udzielania się na forach internetowych. Podawanie tam adresu zwiększa ryzyko spamu i ataku włamywaczy.

Zakładając konto uwzględnij podpowiadane hasło, które zapewnia zwykle najwyższy poziom ochrony. Hasło to powinno być rozbudowane i skomplikowane. Pod żadnym pozorem nie zabezpieczaj skrzynki hasłem, które brzmi tak jak login.

Poczta e-mail odpowiedź
Nie odpowiadaj na każdego maila! Oszuści tylko na to czekają! (fot. pixabay.com)

Jak chronić swoją skrzynkę przed atakami z zewnątrz?

Przede wszystkim nie loguj się do niej na każdym sprzęcie elektronicznym. Im mniej logowań na obcych urządzeniach, tym mniejsza szansa, że utracisz kontrolę nad mailem. Bezpieczna poczta e-mail to również poczta chroniona przed podejrzaną siecią WiFi. Staraj się korzystać wyłącznie ze sprawdzonych hotspotów lub własnego Internetu mobilnego.

Nie wchodź również w podejrzane wiadomości SPAM czy innego rodzaju maile. Oszuści często próbują podszyć się pod Twojego dostawcę poczty i udać, że np. Twoje hasło wymaga uaktualnienia. Na spreparowanej stronie podasz aktualne hasło i nieszczęście gotowe. Nie otwieraj nieznanych załączników. Nikomu nie podawaj hasła do konta. Korzystaj z zewnętrznych klientów poczty elektronicznej, które filtrują zagrożenie i minimalizują ryzyko ataku hackerskiego. Jeżeli zależy Ci z kolei na bardzo rozbudowanej ochronie, zainwestuj w specjalny certyfikat ID, który pozwoli zwiększyć zabezpieczenie i poszerzyć proces uwierzytelniania maila. Certyfikaty są kontrolowane przez podmiot zewnętrzny (usługodawcę), a przez to do włamania się na konto potrzebny byłby również atak na dostarczyciela takich certyfikatów.

Pamiętaj, że przejęta skrzynka to dopiero początek – oszuści mogą potem przejąć inne aplikacje, jak Facebook, OLX, Allegro (za pomocą przypomnienia hasła), podszywać się pod Ciebie, prosić o pożyczki znajomych czy nawet wystawiać aukcje w Twoim imieniu i oszukiwać kupujących.

Na koniec pamiętaj o aktualizowanym programie antywirusowym, który wyłapuje także programy typu Keylogger. Stosując powyższe zasady (i zdrowy rozsądek) możesz w miarę skutecznie ochronić się przed atakiem na Twój adres mailowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *