Smart home urządzenie sprzęt podsłuch

Urządzenia „smart” – czy popularne sprzęty mogą być podsłuchem?

Nikogo nie dziwi już światło włączane na WiFi czy samoregulująca się roleta. Urządzenia „smart” tworzące tzw. inteligentny dom są dziś towarzyszami naszego życia i często nie potrafimy się bez nich obyć. Czy jednak tego rodzaju sprzęty mogą być wykorzystywane jako podsłuchy? W jaki sposób to sprawdzić i do których urządzeń najlepiej podchodzić z rezerwą? Zachęcamy do przeczytania naszej analizy.

Urządzenia „smart” są zresztą tak popularne w Polsce jak podsłuchy. Aktywne są pod tym względem zarówno służby (ponad 10 tysięcy wniosków o inwigilację obywateli wystawionych przez policję mówi samo za siebie), jak i prywatni użytkownicy. Co więcej, niekiedy można spodziewać się też prób założenia podsłuchów przez zagraniczne przedsiębiorstwa, działające na zlecenie innych krajów.

A czym w ogóle są urządzenia „smart”?

Zanim wskażemy dlaczego sprzęty „smart” mogą działać jak podsłuchy, wytłumaczmy w ogóle czym są takie inteligentne urządzenia. To rozbudowane narzędzia, które potrafią działać samodzielnie lub zgodnie z komendą właściciela. Inteligencja tych sprzętów działa najczęściej na podstawie podłączenia do siebie internetowej WiFi. Przez tę sieć użytkownik może np. zasłaniać żaluzje, zamykać drzwi, ustawiać temperaturę, włączać i wyłączać światło, a nawet… zagotować wodę! „Smart” mają również możliwość ustawienia harmonogramu pracy i pożądanego trybu. Oznacza to, że termostat sam wyreguluje temperaturę – bez naszej ingerencji – a odkurzacz sprawdzi gdzie jest brudno i właśnie tam posprząta.

Jaka jest różnica między uprowadzeniem rodzicielskim i porwaniem? Podpowiadamy!

Inteligentnymi urządzeniami możemy zarządzać z poziomu aplikacji na smartfon albo specjalnego głośnika, który ułatwia sterowanie przy pomocy głosem. Oznacza to, że wystarczy powiedzieć „włącz światło w salonie”, a specjalny włącznik we współpracy z głośnikiem nam to umożliwi.

Jakie sprzęty możemy zaliczyć do grona urządzeń typu „smart”? To wszelkiego rodzaju oświetlenie i inne elementy elektryczne (w tym gniazdka), urządzenia audiowizualne, sprzęty gospodarstwa domowego, rolety i żaluzje, zamki, termostaty, piece, oczyszczacze powietrza, alarmy i wiele więcej. Praktycznie większość nowoczesnych sprzętów dla domu ma swój inteligentny odpowiednik.

smart home urządzenia podsłuchy
Urządzenia „smart home” dają szerokie możliwości, ale czy jednocześnie mogą stanowić zagrożenie? (fot. pixabay.com)

Jednak czy to może być podsłuch?

Instalacja sprzętów „smart” niesie ze sobą wymierne korzyści. Możemy zarządzać nimi będąc poza domem, kontrolować zużycie prądu i ustawiać je zgodnie ze swoim harmonogramem życia, bez konieczności ręcznej modyfikacji. Np. automatyczne ustawianie temperatury w domu jest niezwykle wygodne i pomaga w zachowaniu najwyższego komfortu życia.

Niestety, to co powinno być wyłącznie pozytywnym dodatkiem do naszego życia i elementem usprawniającym codzienne funkcjonowanie, może być także utrapieniem i problemem. Zdarza się bowiem, że sprzęt typu „smart” działa jak podsłuch. Co to oznacza? Kupując urządzenia niewiadomego pochodzenia (najczęściej z niezweryfikowanych portali internetowych lub z azjatyckich sklepów od nieznanych dostawców) narażamy się na działanie sprzętów inwigilujących.

Dochodziło już do przypadków, gdy np. w odkurzaczu lub głośniku zarządzającym znajdowano ukryte kamery i podsłuchy. Ich cel jest różny, tak jak różne bywają konsekwencje działania tego rodzaju urządzeń. Czy jednak ryzyko podsłuchu w pracy „smart home” oznacza, że całkowicie należy zrezygnować z takich produktów?

Nie do końca. Sprzęty sprawdzonych i cenionych firm z pewnością nie działają jak podsłuch. Rzeczywiście, udostępniamy im do pracy swój głos, natomiast jest on analizowany i wykorzystywany zgodnie z polityką prywatności i dołączonym regulaminem. W przypadku urządzeń „smart” warto więc postawić na sprawdzone produkty.

lampa oświetlenie smart home podsłuch
Czy lampa typu smart może być podsłuchem? W teorii jest to możliwe! (fot. pixabay.com)

Jak skontrolować czy urządzenia „smart” są podsłuchami?

Trudno jest samodzielnie wykryć podsłuch w urządzeniu „smart”. Jest on często integralną i zabudowaną częścią danego sprzętu, a jego kontrola musiałaby polegać na rozbieraniu każdego produktu. To praktycznie nie do zrealizowania. Poza ostrożnością w dobieraniu urządzeń smart, które działałyby w naszym domu (profilaktyka to zawsze lepsze rozwiązanie niż leczenie), warto pokusić się o współpracę z profesjonalistami. Co to oznacza?

Profesjonalna usługa wykrywania podsłuchów pozwoli przeanalizować kompleksowo obszar naszego domu i rozpozna ewentualne urządzenia, które mogą działać jak sprzęt inwigilujący. Eksperci używają zaawansowanych wykrywaczy kamer i podsłuchów i są w stanie z ogromną precyzją wskazać, który sprzęt może być dla nas niebezpieczny.

W jakiej sytuacji warto zasięgnąć porad u profesjonalistów? To idealny sposób weryfikacji urządzeń, które działają podejrzenie – np. mają świecące diody, wydają dziwne dźwięki lub podobne. Należy skorzystać z usługi wykrywania podsłuchów również wtedy, gdy w naszym otoczeniu (np. w pracy czy w samochodzie) znaleźliśmy taki sprzęt. Dzięki temu wyeliminowane zostanie wszelkie niebezpieczeństwo utraty prywatności lub informacji, które powinny zostać zachowane wyłącznie do naszej wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *