podsłuch komputer sprzęt

Rodzaje podsłuchów i ich zastosowanie w praktyce

Podsłuchy to wszechstronny rodzaj sprzętu inwigilacyjnego, który (w zależności od rodzaju) można dostosować do zróżnicowanych okoliczności i typu prowadzonych działań. Na rynku dostępne są niezwykle nowoczesne i wszechstronne typy, które cechują się np. niezwykle dyskretnym działaniem lub nieograniczonym zasięgiem. W jakiś sposób dobrać podsłuch do charakterystyki pracy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia? Podpowiadamy!

Producenci urządzeń detektywistycznych idą z duchem czasu i cały czas poszerzają swój asortyment o nowoczesne rozwiązania technologiczne. To tyczy się również urządzeń do podsłuchu. Nowoczesne podsłuchy zapewniają świetną jakość rejestrowanego dźwięku, są niewielkie, mają pojemną baterię i pozwalają na dyskretną pracę. Co warto o nich wiedzieć?

Podsłuchy zamaskowane czy GSM  – jakie są rodzaje podsłuchów?

Wyróżniamy kilka rodzajów podsłuchów. Wśród najpopularniejszych możemy wymienić takie jak:

  • podsłuchy zamaskowane (dyktafony) – to urządzenia wbudowane w przedmioty codziennego użytku albo niewielkie dyktafony. Nie zwracają na siebie uwagi, zapewniają bardzo dobrą jakość rejestrowanego dźwięku i mają wytrzymałą baterię. Nadają się do użytkowania na zewnątrz;
  • podsłuchy radiowe na żywo – kwarcowe podsłuchy analogowe to profesjonalne urządzenia. Są niezwykle dyskretne i anonimowe (nawet wykrycie niewielkiej pluskwy nie doprowadzi do odbiornika). Zapewniają najwyższy poziom rejestrowania dźwięku;
  • podsłuchy GSM – ich zalety to nieograniczony zasięg, ukrycie w przedmiotach codziennego użytku oraz prosta obsługa. Wystarczy zadzwonić na numer karty SIM i podsłuchiwać otoczenie;
  • podsłuchy sejsmiczne – sprzęt do podsłuchiwania przez ścianę. Zmienia drgania w wyraźny dźwięk;
  • podsłuchy WiFi – nowoczesny typ podsłuchów, który wysyła dźwięki, korzystając z sieci WiFI.

Każdy z wyżej wskazanych rodzajów ma inne zastosowanie i sprawdza się podczas prowadzenia zróżnicowanych działań operacyjnych. Jak dopasować typ podsłuchu do charakterystyki pracy?

podsłuch GSM listwa zasilająca
Niewielka listwa zasilająca to skuteczny podsłuch GSM (fot. materiały własne)

W jaki sposób wybrać podsłuch, uwzględniając zapotrzebowanie? Jak dobrze ukryć podsłuch?

Jeżeli potrzebujesz anonimowego urządzenia, zapewniającego zasięg w granicach 1000 – 1500 metrów to idealny będzie podsłuch kwarcowy. W przypadku wykrycia tracisz wyłącznie pluskwę z mikrofonem.

Do nagrywania bezpośredniego spotkań najlepiej nadają się podsłuchy zamaskowane w postaci dyktafonów, zegarków czy innych przedmiotów. Te zapewniają skuteczną pracę i bardzo pojemną baterię.

Do ciągłego kontrolowania określonej przestrzeni (np. w poszukiwaniu dowodów na kradzież, zdradę, oszustwo biznesowe, mobbing lub przemoc w rodzinie) najlepiej nadają się sprzęty działające przez dłuższy czas, niewzbudzające podejrzeń i ułatwiające podsłuchiwanie z każdego miejsca na ziemi. To przede wszystkim podsłuchy GSM i podsłuchy WiFI.

Z kolei podsłuchy sejsmiczne są adresowane do osób, które poszukują sposobu na inwigilację obszaru w sąsiedztwie, np. w mieszkaniu obok. Z urządzeń tych często korzystają prywatni detektywi oraz służby takie jak policja.

Jak dobrze ukryć podsłuch? Tutaj należy dostosować sposób do warunków w otoczeniu oraz celów, które chcemy osiągnąć. Podsłuch GSM ma np. często formę urządzeń codziennego użytku i wystarczy podłączyć go do sieci oraz poprawnie skonfigurować (jeżeli mamy na myśli np. listwę ze wbudowanym podsłuchem). Pluskwę czy mini podsłuch do samodzielnego ukrycia należy koniecznie zamaskować tak, aby nie zwracały niczyjej uwagi, ale jednocześnie zasięg mikrofonu obejmował inwigilowany obszar.

Warto stosować się też do instrukcji producenta lub skorzystać z usług profesjonalistów, którzy w fachowy sposób wbudują podsłuch w przedmioty codziennego użytku.

Urządzenia, które ułatwiają prowadzenie działań inwigilacyjnych

Jeżeli dopasujesz już rodzaj podsłuchu do zakresu prowadzonych prac, musisz wybrać odpowiednie urządzenie. Na co należy zwrócić przede wszystkim uwagę?

  • Jakość mikrofonu – najlepiej, jeżeli wyłapuje dźwięk z odległości minimum 5 metrów.
  • Pojemność baterii – im większa bateria, tym większe daje możliwości. Niektóre podsłuchy mogą pracować bez przerwy nawet przez kilka dni.
  • Pamięć – to istotne szczególnie w przypadku dyktafonów. Wbudowana pamięć lub obsługiwana karta pamięci może zwiększyć liczbę godzin nagrywanych materiałów.
  • Dodatkowe funkcje – to m.in. datowanie nagrań, szyfrowanie plików lub aktywacja głosem.
  • Rozmiar lub ukrycie w przedmiotach codziennego użytku – niewielki rozmiar albo wbudowanie w długopis czy zegarek zmniejsza ryzyko dekonspiracji.

Podczas wyboru podsłuchu uwzględnij, w jakich warunkach będzie on pracować. Chodzi o warunki atmosferyczne, temperaturę otoczenia, charakterystykę pomieszczenia czy generowany zasięg. Niekiedy konieczne będzie też stałe źródło prądu (czyli podsłuch musi znajdować się przy gniazdkach).

podsłuch dyktafon szpiegostwo
Podsłuchy mają naprawdę duże możliwości, co widać na powyższym przykładzie (fot. materiały własne)

Możesz wybrać też czy chcesz podsłuch ukryty w sprzęcie (np. podsłuch ukryty w pendrive HNSPY EC-09) lub małe podsłuchy do samodzielnego ukrycia (które samodzielnie zainstalujesz w zabawkach, elektronice czy np. w lampie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *