Apple telefon smartfon zabezpieczenia

Jak zabezpieczyć dostęp do iPhone’a przed niepożądanymi osobami? Co warto o tym wiedzieć?

Produkowane przez amerykańską firmę Apple telefony iPhone są bardzo cenione przez użytkowników. Fani smartfonów doceniają ich wytrzymałość, zaawansowaną technologię i stabilny system operacyjny. A jak jest w kwestii zabezpieczenia przed osobami trzecimi? Czy iPhone’y posiadają skuteczne narzędzia chroniące przed ingerencją niepowołanych użytkowników? Sprawdzamy.

Apple często podkreśla konieczność zabezpieczenia urządzeń przed hakerami czy złodziejami. Podobnie jak ich największy konkurent (Google) stara się rozwijać nowoczesne technologie w iPhone, uniemożliwiające m.in. odblokowanie urządzenia czy sprawdzenie danych dostępnych na telefonie.

Wśród dostępnych narzędzi znajdziesz m.in. systemy ochrony przed użytkowaniem czy aplikacje na wypadek kradzieży. W jaki sposób używać tego rodzaju funkcje?

Apple iPhone to jedno z najlepiej chronionych urządzeń elektronicznych na rynku

Warto już na wstępie zaznaczyć, że technologia wdrażana przez Apple w telefonach iPhone jest bardzo ukierunkowana na ochronę użytkowników i sprzętu. Powszechnie uważa się smartfony z systemem iOS za najlepiej zabezpieczone urządzenia elektroniczne na rynku.

Badania pokazują, że domyślne zabezpieczenia chronią telefon prawie w 100 procentach. W ten sposób użytkownik smartfona nie musi bać się o ujawnienie listy kontaktów, wiadomości czy zdjęć, które mogą stać się celem zewnętrznych podmiotów lub przestępców. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieją narzędzia, które pomagają w zdobywaniu danych z telefonów marki Apple. To m.in. oprogramowanie szpiegowskie SPY PHONE XTR IOS, które świetnie nadaje się do rodzicielskiej ochrony.

iPhone ma bardzo rozbudowane zabezpieczenia antykradzieżowe (fot. pixabay.com)

Zgubiłeś telefon? Możesz go ochronić

Zdarza się, że smartfon z wrażliwymi danymi zostanie skradziony lub zagubiony. Co powinniśmy zrobić w takim przypadku? Urządzenia marki Apple mają specjalny system zabezpieczeń z tej okazji. Najważniejszym narzędziem jest aplikacja Znajdź.

To funkcjonalne oprogramowanie, które przede wszystkim pozwala na zlokalizowanie urządzenia, jeżeli to zostanie skradzione lub zagubione. Bazuje na technologii GPS. Konieczne jest, aby iPhone był włączony podczas lokalizacji. Jego dezaktywacja ograniczy możliwość znalezienia sprzętu.

Mimo tego, że aplikacja Znajdź może zlokalizować telefon, który jest włączony to nieuczciwy złodziej lub znalazca ma bardzo ograniczone pole manewru. Przede wszystkim system natychmiast powiadomi użytkownika o ponownym zalogowaniu urządzenia. 

Poza tym oprogramowanie ma bardzo przydatną funkcję, która sprawia, że smartfon można praktycznie… wyrzucić do śmietnika. Z jej pomocą można na stałe zablokować działanie telefonu. To nie tylko zagrywka uniemożliwiająca odsprzedaż urządzenia potencjalnemu złodziejowi, ale też ochrona zawartości treści. Dzięki temu przestępca nie będzie miał dostępu m.in. do Twojej aplikacji bankowej, mediów społecznościowych czy wirtualnych portfeli w iPhone.

Czytaj także: Rodzaje podsłuchów i ich zastosowanie w praktyce

IPhone i ochrona przed odblokowaniem urządzenia

Istnieje również kilka opcji, które umożliwiają skuteczną ochronę telefonu marki Apple przed ingerencją osób trzecich, ograniczającą do minimum możliwość odblokowania sprzętu. To nie tylko skuteczna ochrona antykradzieżowa. Stosując wskazane poniżej sposoby, możesz zablokować postronnym dostęp do swoich zdjęć, kontaktów, materiałów multimedialnych, komunikatorów czy kont w mediach społecznościowych.

Stosując takie rozwiązania jesteś w stanie w kompletny sposób zabezpieczyć się przed próbą wyłudzenia danych przez konkurencję i nieuczciwych współpracowników albo atakiem na twoją prywatność ze strony nadgorliwe zazdrosnego współmałżonka, który oskarża Cię o zdradę.

Jakie są sposoby na ochronę przed odblokowanie iPhone?

  • FaceID – skaner twarzy, bazujący przede wszystkim na analizie gałek ocznych użytkownika. Zabezpieczając telefon w ten sposób, odblokujesz go wyłącznie, jeżeli „pokażesz” iPhone’owi swoją twarz. Co ciekawe, osoba postronna nie zmusi Cię do odblokowania urządzenia, korzystając z FaceID. Wystarczy, że zamkniesz oczy i iPhone się nie odblokuje.
  • Długi kod PIN – w przeciwieństwie do wielu smartfonów, Apple iPhone chroniony jest specjalnym kodem, który zawiera sześć znaków ustawianych przez użytkownika.
  • Apple ID – ta funkcjonalność opiera się na danych do logowania na konto Apple ID. Użytkownik musi znać login i hasło, aby móc korzystać z funkcjonalności urządzenia.
iPhone Apple Face ID
Technologia FaceID w skuteczny sposób chroni przed odblokowaniem urządzenia oraz przed aktywacją np. aplikacji bankowych (fot. Apple)

Co istotne, Apple korzysta z wielokrotnego uwierzytelniania. Samo odblokowanie iPhone wymaga albo skanowania twarzy, albo podania długiego kodu PIN. Zabezpieczenia mogą ze sobą współpracować, co minimalizuje ryzyko odblokowania przez osoby trzecie.

Poza samą ochroną telefonu dodatkowo zabezpieczone są jego pojedyncze funkcje. System wymaga zeskanowania twarzy, aby ściągnąć aplikacje AppStore lub dokonać płatności wirtualnym portfelem. Mając smartfona marki Apple jesteś z pewnością dobrze chroniony przed skutkami różnych, nieprzewidzianych wcześniej zdarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *