Kamera tożsamość sieć bezpieczeństwo

Kradzież tożsamości w sieci – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Internet powoli staje się dla nas alternatywną rzeczywistością, która wciąga nas coraz mocniej. To w sieci robimy zakupy, załatwiamy sprawy urzędowe, prowadzimy wykłady i spotkania biznesowe, a także rozwijamy życie towarzyskie i matrymonialne. W ten sposób kreujemy naszą tożsamość w sieci. Niestety, coraz częściej dochodzi też do przypadków ataków na nasz cyfrowy wizerunek. Czym jest kradzież tożsamości w sieci i jakie zagrożenia ze sobą niesie? Podpowiadamy!

Kradzież tożsamości w sieci zdarza się ostatnio stosunkowo często. Cyberprzestępcy polują na nasz indywidualny, sieciowy wizerunek aby uzyskać określone korzyści – najczęściej finansowe, ale nie tylko. Poznaj sposoby na zabezpieczenie swojej tożsamości wirtualnej i nie daj się oszukać!

Czym jest tożsamość sieciowa?

Zacznijmy jednak od zdefiniowania tożsamości sieciowej. Czym tak naprawdę jest? To elektroniczna identyfikacja określonej osoby, pozwalająca na załatwianie wielu spraw w Internecie i weryfikację jej realności. Co to w praktyce oznacza? Tożsamość w sieci to między innymi cyfrowy dowód osobisty (oraz jego dane identyfikacyjne), podpis elektroniczny, profil e-PUAP, dane wrażliwe (jak np. numer PESEL), ale także profile w mediach społecznościowych, bankowość elektroniczna i wizerunek (wraz z nickami z forów internetowych).

Tożsamość ma nie tylko znamiona typowo praktyczne (pozwala wziąć nam kredyt w banku lub zrobić zakupy na popularnych platformach e-commerce), ale określa także naszą reputację. Wirtualne komentarze w mediach społecznościowych czy na wyspecjalizowanych forach, opinie na temat określonych podmiotów, blogi, publikowane w social mediach treści – wszystko to przekłada się później na nasz odbiór w świecie realnym.

Niestety, coraz częściej spotykana jest tzw. kradzież tożsamości w sieci. Powyżej zaprezentowane kwestie wykorzystywane są przez różnego rodzaju oszustów i złodziei, co wiąże się z ogromnymi problemami i bardzo przykrymi konsekwencjami.

ZOBACZ TEŻ: Czym różni się uprowadzenie rodzicielskie od porwania?

Tożsamość w sieci dowód osobisty
Tożsamość w sieci to m.in. dane z dowodu osobistego – niezależnie od kraju wydania (fot. pixabay.com)

Na czym polega kradzież tożsamości i jakie niesie ze sobą skutki?

Czym jest kradzież tożsamości w sieci? To niekontrolowany wyciek informacji identyfikacyjnych danej osoby, którymi mogą posługiwać się cyberoszuści w celu uzyskania określonych korzyści. Kradzieżą tożsamości może być np. utrata numeru PESEL i numeru dowodu osobistego, utrata dostępu do bankowości elektronicznej (albo przekazanie danych e-bankowości niepowołanym do tego podmiotom). Cyberprzestępcy przechwytują imię, nazwisko, adres mailowy, zdjęcia, konta w mediach społecznościowych albo inne elementy e-wizerunku.

Co można stracić na kradzieży tożsamości w sieci? Niestety, czynność ta niesie ze sobą bardzo przykre konsekwencje. Niewinny pozornie wyciek informacji na nasz temat może doprowadzić nawet do utraty majątku życia.

  1. Szantaż lub utrata korzystnego wizerunku w sieci – cyberprzestępcy, którzy posiadają nasze dane dostępowe do kont w mediach społecznościowych mogą skutecznie zniszczyć nam dobrą reputację. Często zaczynają publikować kompromitujące materiały lub tworzą nieprawdziwe wiadomości, wysyłając je do znajomych. Niekiedy pozyskują też intymne informacje na nasz temat, szantażując ich ujawnieniem.
  2. Utrata oszczędności – ujawnienie danych z dowodu osobistego może doprowadzić niekiedy do utraty kontroli nad bankowością elektroniczną. To z kolei może przełożyć się na wyczyszczenie konta z naszych środków.
  3. Uzyskanie kredytu na nasze dane w banku – najczęściej w przypadku kradzieży tożsamości w sieci dochodzi do wyłudzenia kredytu. Przestępca korzysta z internetowych ofert na pożyczki, podając nasze dane weryfikacyjne i swój numer konta w banku. To jedna z najgorszych konsekwencji utraty tożsamości sieciowej, gdyż może skończyć się wielotysięcznym zobowiązaniem!
  4. Pozostałe konsekwencje – przestępcy korzystają z wykradzionej tożsamości, aby robić zakupy przez Internet (nie płacąc oczywiście – wszystko spada na nasze konto), rezerwując miejsca w hotelach, podróżując lub podrabiając dokumenty identyfikacyjne w innych celach (np. unikając konsekwencji swoich wcześniejszych czynów kryminalnych).

Pamiętaj, że kradzież tożsamości w sieci karana jest pozbawieniem wolności do nawet 8 lat (w zależności od tego jak wykorzysta ją dany przestępca). Każdy tego typu czyn przestępczy należy bezwzględnie zgłaszać organom ścigania!

Ochrona tożsamość internet sieć
Bezsprzecznie należy chronić tożsamość w sieci, bo jej utrata może wiązać się z utratą oszczędności i załamaniem życia rodzinnego (fot. pixabay.com)

W jaki sposób narażasz się na kradzież tożsamości i jak się przed nią zabezpieczyć?

W wielu przypadkach to użytkownik Internetu sam wystawia się na cel cyberprzestępcom. Co może być przyczyną utraty wrażliwych informacji w sieci? Przede wszystkim logowanie się na niesprawdzone serwisy internetowe i podawanie tam danych. Dotyczy to przede wszystkim podrobionych platform e-commerce, które mogą wyłudzić od Ciebie wszystkie informacje. Poza tym na niebezpieczeństwo narażasz się gdy korzystasz z nieznanych sieci WiFi, robisz zdjęcia dowodu osobistego i wysyłasz je w niesprawdzone miejsca, albo umieszczasz wrażliwe informacje w mediach społecznościowych.

Skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą tożsamości to także aktualizacja oprogramowania antywirusowego czy firewall, tworzenie regularnych kopii danych, dwuetapowe uwierzytelnianie podczas logowania. Warto zapisać się również na tzw. Alert BIK, który poinformuje Cię, jeżeli osoba trzecia weźmie na Ciebie kredyt, pożyczkę albo inne zobowiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *