klucze u2f sieć zabezpieczenie

Klucze U2F – dlaczego warto je używać?

Internet daje wszechstronne możliwości, ale jest też źródłem wielu problemów. Coraz więcej osób pada ofiarą ataków cyberprzestępców, którzy potrafią wykraść dane do konta w banku albo dobrać się do naszej wirtualnej tożsamości, aby pobrać na nas kredyt. Coraz więcej osób stosuje tzw. klucze U2F, aby podnieść poziom swojej ochrony w sieci. Czym są takie urządzenia? Z jakiego powodu należy ich używać?

Nawet zachowanie wszystkich zaleceń dotyczących bezpieczeństwa w sieci, w tym m.in. ustawienie mocnego, wieloznakowego hasła czy brak logowania się do konta w banku na nieznanych sieciach WiFi może nie zabezpieczyć użytkownika przed cyberatakiem. Do pełnej ochrony warto wdrożyć właśnie klucze U2F.

Czym są klucze U2F? W jaki sposób dobrać odpowiedni sprzęt?

Klucz U2F to specjalne urządzenie, które wyglądem przypomina pendrive USB. Nie posiada on jednak pamięci zewnętrznej, a służy do ochrony tożsamości i dostępu do kont w sieci. Działa trochę jak klucz do domu. Po wpięciu i uruchomieniu procedury weryfikacyjnej, umożliwia on wejście do internetowej bankowości elektronicznej, portalu aukcyjnego lub sprawdzenie profilu w mediach społecznościowych.

Jak działają klucze U2F? Urządzenie można podpiąć pod USB lub użyć do tego systemu zdalnej łączności (np. NFC). Podczas logowania do danego konta, konieczne jest połączenie klucza z komputerem (lub telefonem). Inaczej użytkownik (który zna hasło) nie będzie w stanie przejść procedury weryfikacyjnej.

Na rynku dostępnych jest wiele kluczy U2F. Dostępne są w zróżnicowanych cenach i pochodzą od wielu producentów. W praktyce każdy klucz, który pochodzi ze sprawdzonego źródła i ma certyfikaty jakości nadaje się do ochrony przed internetowymi oszustami.

klucz u2f brelok wielkość
Klucze U2F nie są duże. Wielkością przypominają małe breloki (fot. Tony Webster from Minneapolis, Minnesota, United States/ Wikipedia)

Zalety korzystania z kluczy U2F – najważniejsze informacje

Dlaczego warto korzystać z kluczy U2F? Korzyści jest naprawdę wiele. Przede wszystkim to stała, skuteczna ochrona przed cyberprzestępcami. Jeżeli Twoje konto w banku czy w mediach społecznościowych chronione jest odpowiednim hasłem i nie pozostawisz dostępu do niego np. w publicznej przestrzeni, to złamanie zabezpieczeń będzie praktycznie niemożliwe. Przestępca będzie musiał… fizycznie ukraść klucz!

Czytaj także: Przemoc w rodzinie – i co dalej?

Poza tym kolejną zaletą kluczy U2F jest bardzo proste użytkowanie. Nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy, aby zabezpieczyć konto z ich pomocą. System bankowości elektronicznej albo ustawienia w mediach społecznościowych są zwykle bardzo przyjazne dla użytkownika i w kilka kroków ułatwiają ochronę swojej internetowej własności. Z kolei do uruchomienia klucza wystarczy podłączenie go do portu USB (we wskazanym przez system momencie) albo połączenie bezprzewodowe z urządzeniem. To wszystko!

Co ważne, nawet ewentualny atak typu phishing (gdy to przestępca podszywa się pod znaną osobę i przesyła nam zainfekowany plik) i utrata kontroli nad hasłem lub loginem nie oznacza utraty środków na koncie. Haker będzie próbował włamać się np. do bankowości elektronicznej, ale bez klucza będzie bezradny. Ty z kolei będziesz mieć czas na zmianę hasła i loginu na nowy, a w skrajnych przypadkach – zastrzec swoją tożsamość.

haker cyberbezpieczeństwo klucz u2f
Klucze U2F pozwalają zwiększyć ochronę przed cyberprzestępcami (fot. pixabay.com)

W jaki sposób używać kluczy U2F, aby były one skuteczne?

Oczywiście, klucz utrudnia trochę swobodny dostęp do każdego konta. Nie zalogujesz się w każdym miejscu i w każdym czasie, kiedy nie masz urządzenia przy sobie. Takie „utrudnienia” nie są jednak niczym w porównaniu z problemami, które mogą dotyczyć Cię w przypadku włamania do konta w banku. Co natomiast w przypadku jego zagubienia? Niestety, konieczny jest zakup nowego urządzenia i ponowna procedura weryfikacyjna. Pamiętaj, aby zareagować od razu! To potencjalne zagrożenie dla Twoich danych.

Użytkowanie klucza U2F powinno być oparte na wytycznych serwisu, w którym chcesz się zalogować. Upewnij się w Twoim banku czy możesz wdrożyć procedurę podwójnego logowania na bazie dedykowanego sprzętu. Niekiedy opcję takiego uwierzytelniania znajdziesz też w swojej bankowości elektronicznej.

Pamiętaj, aby nie pozostawiać klucza bez nadzoru i nie zabierać go ze sobą, jeżeli nie będzie to konieczne. W ten sposób potencjalnie możesz zagubić sprzęt. Uwaga! Jeżeli osoba niepowołana wejdzie w posiadanie klucza i tak musi znać hasło do Twojego konta w banku czy w mediach społecznościowych.

Jaki jest koszt podstawowego klucza bez technologii łączności bezprzewodowej? To wydatek od 100 złotych w górę. Taka niewielka kwota pozwala na skuteczną ochronę danych, bez żadnych trudności. Warto więc zorientować się w możliwościach ochrony swojego konta i wdrożenie systemu podwójnego uwierzytelniania, opartego właśnie na kluczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *