Jak wykryć podsłuch w domu?

Wielu z nas wydaje się, że wszechobecne podsłuchy to jedynie rzeczywistość znana z filmów szpiegowskich. Współczesna technologia daje nam jednak coraz więcej możliwości, co przekłada się na różne dziedziny życia. Montaż urządzeń detektywistycznych nie wymaga dziś dużych umiejętności, sprzęt stał się powszechnie dostępny, więc podsłuchiwać może w zasadzie każdy. Jak uniknąć inwigilacji w murach własnego domu? 

Kto może być podsłuchiwany?

Kto dziś jest narażony na bycie podsłuchiwanym? Wbrew pozorom taka lista może być dłuższa, niż nam  się wydaje. Mogą to być ważne osobistości – politycy, ludzie o wysokich szczeblach wojskowych, biznesmeni oraz dziennikarze. Powszechność urządzeń szpiegowskich sprawia jednak, że podsłuchy trafiają również m.in. w ręce nieufnych partnerów. Pluskwy możemy więc znaleźć w salonie, łazience lub sypialni. Są poukrywane w sprzętach codziennego użytku i u nieświadomych osób nie wzbudzają żadnych podejrzeń.

Podsłuch w domu, jak go wykryć?

wykr_6003

Jak w takim razie wykryć podsłuch w domu? Potrzeba matką wynalazków, a nieograniczone możliwości podsłuchiwania poskutkowały tym, że na rynku pojawiła się również masa urządzeń wykrywających pluskwy. W związku z tym, że nigdy nie mamy pewności, w jaki sposób działa nasłuchujący nadajnik, detektory potrafią zlokalizować różne typy impulsów. Najbardziej powszechne są urządzenia pozwalające wykryć sygnał radiowy, analogowy, cyfrowy oraz GSM. W zależności od czułości nadajnika możemy dowiedzieć się o podsłuchu znajdującym się nawet kilka metrów od nas.

Niektóre z wykrywaczy oferują również detekcję pól magnetycznych. Dzięki temu sprawdzają się w wyszukiwaniu niewielkich podsłuchów montowanych za pomocą magnesu, np. dyktafonu czy lokalizatora GPS.

Co z kamerkami?    

Oczywiście poszukując podsłuchu, warto wziąć pod uwagę również możliwość inwigilacji przy pomocy szpiegowskiej kamery wideo. Tego typu sprzęt jest w stanie zarówno rejestrować, jak i przekazywać obraz na żywo, a do tego potrafi być zakamuflowany m.in. w okularach, długopisie, a nawet guziku. Dlatego wybierając wykrywacz, warto sięgnąć po urządzenia wyposażone także w czujnik kamer. Dzięki zamontowanemu wizjerowi istnieje możliwość optycznego wyszukiwania obiektywów – zarówno tych aktywnych, jak i nieużywanych.

Jak utrudnić nasłuch?

Samo wykrycie podsłuchu w domu nie oznacza, że możemy się go od razu pozbyć. Czasem może się on znajdować w miejscu dla nas niedostępnym lub po prostu chcemy zachować pozory, a wykrywacz spełnia jedynie funkcję zapobiegawczą. Jeżeli wymaga tego sytuacja, możemy skorzystać z zagłuszacza sygnału. Tego typu rozwiązania są dostępne zarówno w formie specjalistycznych urządzeń, jak i np. płyty CD emitującej biały szum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *