GPS

Global Positioning System (Globalny System Pozycjonowania) – Najczęściej używany system podający pozycję na płaszczyźnie oparty o satelity. Stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki. Obejmuje zasięgiem całą kulę ziemską. Składa się obecnie z 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi. Działanie systemu GPS polega na pomiarze wszystkich czasów jakie docierają z odbiornika do satelity. Znając prędkość fali elektromagnetycznej oraz znając dokładny czas wysłania danego sygnału można obliczyć odległość odbiornika od satelitów. Cały system opiera się więc głównie na bardzo dokładnych zegarach atomowych.

GPS

Odbiorniki GPS (np. lokalizatory pojazdów) muszą widzieć satelity, popularnie mówi się „muszą widzieć niebo”. Dokładność pozycjonowania jest celowo ograniczona przez wojsko, system ten nie działa także zbyt dobrze w budynkach i w najlepszym wypadku będzie się bardzo mocno mylił lub nie znajdzie zasięgu, jeżeli nie oddalimy się z odbiornikiem o 10 m od budynku.

Ciekawostka: Zegary w satelitach muszą być nieustannie korygowane z uwagi na inny upływ czasu na powierzchni Ziemi, a inny w przestrzeni, gdzie pozorna siła grawitacji oddziałuje na czas mniej niż bliżej centrum planety.

Obecnie oprócz systemu GPS wyróżnia się także AGPS, pozycjonowanie przez WiFi, pozycjonowanie LTB/BTS (nadajniki operatorów GSM), rosyjski systey GLONASS, europejski Galileo i chiński COMPASS.

lokalizator GPS