hasło bezpieczeństwo logowanie

Jak stworzyć bezpieczne hasło – czy w ogóle takie istnieje?

Odpowiedzialne hasło to podstawa bezpieczeństwa w Internecie. Na bazie prawidłowo ustawionego szyfru możesz ochronić dostęp do swojego konta w bankowości internetowej, profilu w mediach społecznościowych, urzędowych aplikacji i wielu innych, istotnych z Twojego punktu widzenia kwestii. W tekście wskażemy, w jaki sposób stworzyć bezpieczne hasło, jak może zabezpieczyć Cię przed atakiem cyberprzestępców i odpowiemy na pytanie, czy każde hasło można złamać. Zachęcamy do lektury.

Zacznijmy od tego, jakich haseł zdecydowanie powinieneś unikać? To przede wszystkim opieranie się na informacjach powszechnie dostępnych. Potencjalny cyberprzestępca szybko zorientuje się, że szyfrem zabezpieczającym do banku jest Twoje imię i nazwisko, pseudonim psa, ulica na której mieszkasz lub ksywka najlepszego przyjaciela. Niewskazany jest także ciąg znaków układających się w logiczną całość lub kolejne liczny (12345678 z pewnością nie jest dobrym hasłem).

Pamiętaj też, żeby nie używać jednego hasła do wszystkich kont w Internecie. Jeżeli hacker złamie pojedyncze zabezpieczenie, będzie próbować z kolejnymi. Taki sam szyfr dostępu do mediów społecznościowych czy bankowości elektronicznej tylko ułatwia cyberprzestępcy pracę.

Co oznacza „bezpieczne hasło” i dlaczego należy do takiego dążyć?

Bezpieczne hasło to szyfr, który jest trudny do złamania. Cyberprzestępcy próbują ominąć zabezpieczenia w sieci na dwa sposoby. Pierwszy to samodzielna próba wpisania prawidłowego hasła w przeznaczone do tego miejsce. Potencjalny złodziej zaczyna od imion i nazwisk, wykorzystując kolejne informacje, które są dostępne w sieci. Jeżeli ten etap się nie uda, do pracy wchodzi komputer, który analizuje najpopularniejsze hasła i zaczyna próby zalogowania się do danego konta przy ich pomocy. Komputery o dużej mocy obliczeniowej szybko radzą sobie ze słabszymi hasłami, które np. składają się z powszechnie dostępnych słów.

Hasło, które możesz uznać za bezpieczne jest dla komputera uciążliwe. Jeżeli przestępcy nie zależy bardzo na Twoich profilach w mediach społecznościowych albo dostępie do Twojego konta w banku, zrezygnuje z włamania po dłuższym czasie analizy przez algorytm. Z tego względu należy dążyć do ustawienia możliwie najbezpieczniejszych haseł, które zniechęcą potencjalnego włamywacza do prób przejęcia określonego profilu.

hasło bezpieczeństwo cyberprzestępca
Przestępcy tylko czekają na słabej jakości hasła do szybkiego złamania (fot. pixabay.com)

Poznaj sposoby na stworzenie bezpiecznego hasła

Jakie powinno być więc bezpieczne hasło, poza tym, że nie powinno składać się z imion i nazwisk albo pseudonimów bliskich? Przede wszystkim wskazane jest, aby miało więcej niż 8 znaków – najlepiej od 12 do 15. Każdy znak utrudnia algorytmom odgadnięcie prawidłowego ciągu, który otwiera dostęp do określonego konta. Im więcej liczb, liter czy znaków specjalnych, tym lepiej.

Druga kwestia to przypadkowość znaków. Staraj się ułożyć hasło tak, aby nie brzmiało jak jednolite słowo. W ten sposób komputer nie będzie w stanie złamać szyfru na bazie słownika. Warto dokładać także znaki specjalne (np. !, #, ? i podobne) oraz litery.

Wszystko, co warto wiedzieć o podsłuchach przez ścianę

Kolejnym elementem, który wpływa na siłę określonego hasła jest wielkość liter. Systemy szyfrowania rozróżniają „a” od „A”, a każdy tego rodzaju element utrudnia możliwość potencjalnego złamania. Pamiętaj też, że pod żadnym pozorem hasło nie może być takie samo jak login, nawet jeżeli ten wydaje się bardzo trudny.

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa wskazują też, że ciekawym sposobem na stworzenie bezpiecznego szyfru będzie połączenie trzech przypadkowych słów i dodanie znaków specjalnych. Hasło „RybaSamochodDrzewo381!?” będzie bardzo bezpieczne. 

Czy istnieje hasło nie do złamania?

Nie ma hasła, którego nie da się złamać. Komputer prędzej czy (dużo) później znajdzie prawidłowy ciąg znaków. To jednak tylko teoria. Badania wskazują bowiem, że na niektóre, dobrze przygotowane szyfry złodziej musiałby poświęcić naprawdę bardzo dużo czasu. Nawet najbardziej zaawansowane komputery potrzebują wielu lat (!), aby złamać hasła składające się z przypadkowych znaków, w tym określonych jako specjalne.

hasło, klawiatura, ochrona
Z hasłem jest jak z kłódką – każde da się złamać. Jednak sforsowanie niektórych może trwać… wieki! (fot. pixabay.com)

Badania przeprowadzone przez specjalistów z serwisu Security.org wskazują, że do złamania hasła składającego się z dwunastu znaków, z wielką literą, cyfrą i symbolem nawet najbardziej zaawansowany komputer będzie potrzebował ponad 34 000 lat! Dla porównania, przypadkowy ciąg dwunastu znaków składających się z małych liter może zostać złamany przez 3 tygodnie.

Pamiętaj, że tak silnego hasła nie musisz regularnie zmieniać. Jeżeli na każdym swoim koncie wprowadzisz tego typu szyfr, to zwiększasz znacznie swoje bezpieczeństwo w Internecie. Uważaj jednak, aby nie logować się w przypadkowych miejscach lub na niesprawdzonym sprzęcie, który np. może być zainfekowany keyloggerem (programem do analizy komend wpisywanych na klawiaturze). W takim przypadku nie pomoże Ci nawet najbardziej rozbudowane hasło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *