Jak wykryć podsłuch? Czy jestem podsłuchiwany?

Współczesne podsłuchy komercyjne nie odstają już jakością od sprzętu stosowanego przez profesjonalistów. To oznacza, że dziś praktycznie każdy może pozwolić sobie na zakup takiego urządzenia i wykorzystywać je w różnych sytuacjach. Czy istnieją sposoby, by się przed tym zabezpieczyć? Jak wykryć podsłuch? Podpowiadamy.

Jak wykryć podsłuch w domu lub mieszkaniu?

Jak wykryć podsłuch w domu

Dom – miejsce, które znamy jak własną kieszeń. Wszystkie meble, dekoracje i urządzenia to nasza własność, dlatego podsłuchiwanie kogoś w mieszkaniu wymaga nie lada dyskrecji. Nie jest jednak niemożliwe, a biorąc pod uwagę rozmiar niektórych urządzeń podsłuchowych, taki proceder może trwać niewykryty nawet przez kilka miesięcy. Wśród popularnych urządzeń niewielkich gabarytów są pluskwy radiowe. Potrafią nadawać fale FM, które mogą być odbierane nawet w obrębie kilometra. Można je wykryć przy pomocy najprostszych wykrywaczy, warto jednak zaopatrzyć się w sprzęt z filtrem fałszywych sygnałów. Eliminuje on zakłócenia emitowane przez inne urządzenia elektroniczne, m.in. routery, kuchenki mikrofalowe itp.

Jak wykryć podsłuch w samochodzie?

Jak wykryć podsłuch w samochodzie?

W samochodzie, poza podsłuchem istnieje również możliwość instalacji lokalizatora GPS. Pozwala on na stały monitoring pojazdu, niezależnie od miejsca jego pobytu. W takim wypadku najlepiej skorzystać z wykrywacza wielopasmowego. Takie urządzenia potrafią wykryć wiele sygnałów jednocześnie, w efekcie są w stanie szybko wychwycić krótkie pakiety danych. To umożliwia odnalezienie lokalizatorów, ale pozwala także zlokalizować tradycyjne podsłuchy.

Jak wykryć podsłuch w komputerze?

Jak wykryć podsłuch w komputerze?

Dokonywanie nasłuchów i przekazywanie danych może odbywać się za pośrednictwem szkodliwego oprogramowania, o którym nawet nie mamy pojęcia. Jak wykryć podsłuch na komputerze? Na szczęście ta operacja nie wymaga profesjonalnego oprogramowania. Wystarczy otworzyć panel poleceń, wpisując komendę „cmd” w menu Start. W widocznym oknie należy wpisać: „netstat –ano”, a po chwili na ekranie ukaże nam się lista programów. Szukajmy tych ze statusem „ustanowiono”, a podanych obok numerów PID szukajmy później w „Menadżerze zadań” w zakładce „szczegóły”. W ten sposób znajdziemy programy przesyłające dane z naszego komputera. To czy są bezpieczne, można łatwo zweryfikować w Internecie.

Wykrywanie podsłuchu w pracy

Wykrywanie podsłuchu w pracy

Podsłuch w pracy łatwo zamaskować. Biuro może być wypełnione urządzeniami rejestrującymi sprzedawanymi w formie np. sprzętów biurowych. Dyktafon ukryty w przenośnej pamięci pendrive, długopisie czy nawet listwie zasilającej? To możliwe. Jak je wykryć? Wystarczy zaopatrzyć się w aparaturę z elektro-magnetycznym trybem wyszukiwania. Wykrywacz odnotuje nawet drobne przepływy energii po przyłożeniu do działających urządzeń nagrywających, w tym ukrytych dyktafonów.

Jeden komentarz o “Jak wykryć podsłuch? Czy jestem podsłuchiwany?

  1. Ciekawy artykuł. W wykrywaniu tego typ urządzeń, poza odpowiednio dobrany sprzętem decydujące znaczenie ma doświadczenie i wiedza jego operatora. Proponuje korzystać w tym zakresie z usług profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *