Współczesne seriale kryminalno-detektywistyczne – to warto zobaczyć!

Lubisz dobre kryminały i seriale, które naprawdę oddają rzeczywistość pracy detektywa? Oto współczesne seriale kryminalno-detektywistyczne, jakie naprawdę powinieneś zobaczyć. Na tej liście przedstawiamy produkcje oddające rzeczywistość pracy śledczego i jego charakterystykę.

Pamiętaj, że nie wszystkie współczesne seriale kryminalno-detektywistyczne mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Wiele z nich w ogóle nie odzwierciedla prac śledczych. Scenarzyści – na rzecz oglądalności – podkręcają często fakty, ubarwiają je i dodają wiele pikanterii. Choć poniższe tytuły również zawierają wiele nieścisłości i dodatków filmowych, to najbardziej pokazują prawdę i osoby zainteresowane tematem powinny po nie zasięgnąć!

Dokumentalne współczesne seriale kryminalno-detektywistyczne najlepiej pokazują prawdę

Jeżeli chcesz naprawdę poznać pracę detektywa od kuchni, postaw na seriale o charakterze dokumentalnym lub z fabularyzowanym zarysem. Przedstawione tam opinie, fakty i przypuszczenia są zgodne z linią oficjalnego śledztwa, dotyczącego danej sprawy.

Jednym z takich seriali jest Zaginięcie Madeleine McCann dostępne w serwisie Netflix. Serial pokazuje historię małej dziewczynki z brytyjskiej rodziny, która zaginęła w Portugalii, w 2007 roku. Madeleine miała wtedy 4 lata, a ślad po niej urwał się w pokoju hotelowym na wakacjach rodzinnych w Algarve. Dokument ma fabularyzowaną formę i świetnie pokazuje pracę detektywów, mediów, policji czy służb, które pracują nad sprawą. Warto podkreślić, że to jedna z najbardziej tajemniczych historii detektywistycznych na świecie, nad którą pracuje tysiące osób.

Seriale kryminalno-detektywistyczne
Dobre seriale kryminalno-detektywistyczne to często dokumenty, takie jak ten opowiadający o zaginięciu Madeleine MccCann (fot. materiały policyjne)

Inną serią, która świetnie odwzorowuje trud pracy detektywów jest seria Na miejscu zbrodni. Szczególnie interesujący jest odcinek Zaginięcie w Hotelu Cecil. Tytuł pokazuje jak policjanci i prywatni detektywi działają przy śledztwie od początku – bez żadnych dodatkowych dowodów czy potencjalnych podejrzanych.

W podobnym klimacie przygotowany jest serial Morderstwo po amerykańsku: Zwyczajna rodzina. Ukazana w nim praca śledczych pokazuje stosowane socjotechniki, zaawansowane urządzenia detektywistyczne oraz oddziaływanie na emocjach oglądających. Dokument ten jest bardzo nacechowany emocjonalnie!

Może coś z polskiego podwórka?

W Polsce również tworzone są interesujące seriale o charakterze śledczym. Z tych najnowszych, dostępnych na platformach VOD możesz wybrać między innymi serial Prokurator. Ukazuje on pracę duetu policyjno-prokuratorskiego, który analizuje głośne sprawy dochodzeniowe w Polsce. Choć serial należy do grona fabularnych, to jednak świetnie pokazuje techniki pracy śledczych na wielu etapach, a także liczne obowiązki dodatkowe, z którymi Ci muszą się mierzyć.

Serial kryminalno-detektywistyczny
Fabularny serial produkcji TVP Prokurator to bardzo ciekawe odzwierciedlenie pracy śledczych (fot. materiały prasowe TVP)

Równie wysoko oceniany jest Paradoks z Bogusławem Lindą. Tam reżyser przedstawia nam policjantów z grupy dochodzeniowej na warszawskiej komendzie. Zobaczysz między innymi na czym polega praca pod przykrywką, jak stosować urządzenia detektywistyczne oraz problemy z jakimi mogą mierzyć się śledczy podczas działań w terenie.

Ostatnim serialem z polskiego podwórka, który świetnie trzyma detektywistyczny klimat jest serial W głębi lasu. To nasza produkcja przygotowana na bazie książki słynnego detektywa i twórcy powieści kryminalnych, Harlana Cobena. Tytuł ten wciąga praktycznie od pierwszej sceny, a widzowie razem z głównym bohaterem mogą rozwiązywać kolejne zagadki związane z głównym wątkiem.

ZOBACZ TEŻ: Książki detektywistyczne – co warto przeczytać?

Nie myl seriali detektywistycznych z thrillerami!

Dla kogo są seriale detektywistyczno-kryminalne? Dla wszystkich, którzy lubią zagadki, realnie pokazaną pracę śledczych i tych, którzy chcą się czegoś o ich technikach i technologiach dowiedzieć. Natomiast nie warto mylić tego typu produkcji z thrillerami. W prawdziwym życiu krew nie leje się strumieniami, a praca detektywa polega na układaniu wielu puzzli na raz, dobieranych w trakcie śledztwa. Z tego względu nie wszystkim fanom mocnej akcji i dynamicznych scen tego typu produkcje przypadną do gustu.

Na koniec musimy ostrzec, że powyżej zaprezentowane przez nas seriale kryminalno-detektywistyczne bardzo wciągają i na pewno będą świetnym pomysłem na spędzenie wieczorów w oparach zagadek i śledztw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *