(fot. pixabay.com)

Książki detektywistyczne – co warto przeczytać?

Choć w kalendarzu króluje wiosna, to za oknem mamy raczej jesienną aurę. Ta nie zachwyca do spacerów, a raczej pozostania w domu przy ulubionej lekturze. W tym tekście polecimy Ci interesujące książki detektywistyczne, które z pewnością przedstawią czytelnikowi obraz trudnego zawodu.

Książki detektywistyczne w poniższym zestawieniu podzieliliśmy na literaturę powieści i faktu. Lista ma oczywiście subiektywny charakter, a szeroki wybór książek o szpiegach i detektywach na rynku sprawi, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Powiązane z faktem – książki detektywistyczne i szpiegowskie

Wśród dostępnej literatury znajdziesz wiele pozycji napisanych przez zawodowych detektywów i szpiegów, albo opisujących ich działania. Do tej kategorii należy pozycja Polscy szpiedzy. Opowiada o polskim wywiadzie, który ewoluował na przestrzeni wieków. Dowiesz się z niej wiele o Ryszardzie Kuklińskim, Marianie Zacharskim czy Krystynie Skarbek.

W podobnym tonie napisana jest książka Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu, z tą różnicą, że jej autorem jest były zawodowy oficer GRU i szpieg, Wiktor Suworow. Rosjanin krok po kroku pokazuje w jaki sposób otrzymywał i rozwiązywał kolejne zadania, takie jak inwigilacja szwajcarskich dyplomatów podczas pobytu w Genewie.

Wiktor Suworow był agentem GRU i jego opowieści świetnie oddają klimat tej pracy (fot. Sławek/Wikipedia)
Wiktor Suworow był agentem GRU i jego opowieści świetnie oddają klimat tej pracy (fot. Sławek/Wikipedia)

A może poradnik?

Równie interesujący z praktycznego punktu widzenia jest poradnik Natalii Hofman, jednej z najlepszych profilerek (osoba zajmująca się określaniem tożsamości i profilu psychologicznego sprawcy przestępstwa) na świecie. Hofman pokazuje w nim jak rozpoznać kłamstwo, czym różni się zachowanie kobiety i mężczyzny, a także co można zrozumieć patrząc na symbole na ciele podejrzanego.

Poradnik napisał też jeden z najsłynniejszych detektywów w Polsce, Marcin Popowski. Jego „Porady na zdrady” to zekranizowana później książka, w której radzi on jak postępować w przypadku romansu partnera, bazując na wieloletnich doświadczeniach w pracy detektywa i poradach radców prawnych. Pozycja ta ma bardzo wysoki poziom merytoryczny.

W oparach powieści – książki niezwiązane z faktem

Do pozycji obowiązkowej należy seria z Sherlockiem Holmesem w tle. Osoby lubiące literaturą detektywistyczną powinny sięgnąć też po powieści Agaty Christie, również w nowoczesnym wydaniu (odświeżonym i zaktualizowanym). Współczesną detektywistykę i szpiegostwo oparte na nowoczesnych technologiach bardzo ciekawie opisał też Jeremy Kubica w książce „Komputerowy detektyw Algorytmiczna opowieść o przestępstwach, spiskach i obliczeniach”.

Przygody Sherlocka Holmesa to książki detektywistyczne, które można uznać za kultowe (fot. pixabay.com)
Przygody Sherlocka Holmesa to książki detektywistyczne, które można uznać za kultowe (fot. pixabay.com)

Osoby lubiące polską literaturę mogą sięgnąć po powieści Remigiusza Mroza, między innymi docenioną przez krytyków serię z Joanną Chyłką w tle.

To oczywiście tylko niewielki fragment tego, co możesz znaleźć przeszukując literaturę detektywistyczną z zagadkami, historiami kryminalnymi i szpiegostwem w tle. Tego typu książki będą z pewnością rozerwaniem od codziennych obowiązków, ale też podświadomie zmuszą do myślenia, gdyż czytelnik będzie podświadomie rozwiązywał zagadki wraz z głównym bohaterem danej pozycji.

Książki detektywistyczne dla dzieci

Na rynku dostępne są również książki detektywistyczne dla najmłodszych. Polecamy tu między innymi serię Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka. Dlaczego dzieci powinny sięgać po tego typu literaturę?

W zabawny i przystępny sposób dzieci zaczynają pobudzać swoją wyobraźnię i angażują się w czytanie, które staje się niepowtarzalną przygodą. Co więcej, również jak u dorosłych sprawiają, że dzieci rozwiązują zagadki, ucząc się i bawiąc jednocześnie. Wspólne, rodzinne czytanie takich książek może natomiast być sposobem na integracyjne wieczory z zabawą z bohaterem książek w tle.

Jeżeli po przeczytaniu książek dalej chcecie zgłębiać wiedzę dotyczącą pracy detektywa, zapraszamy na naszą stronę internetową spy-center.pl. Znajdziecie tam wiele rozwiązań i urządzeń, które stosowane są podczas różnego rodzaju śledztw. Możecie porównać go z tym, z którego korzystali bohaterowie przeczytanych przez Was pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *