Szpiegostwo gospodarcze – jak się przed nim zabezpieczyć?

Choć w polskim systemie prawnym szpiegostwo gospodarcze (przemysłowe) nie jest wprost opisane, to jednak praktyki polegające na pozyskiwaniu tajemnic handlowych w sposób tajny jest karane. Jeżeli Twoja firma jest ofiarą takiego procederu, albo chcesz się przed nim zabezpieczyć – ten tekst jest dla Ciebie!

Zanim jednak przejdziemy do skutecznej ochrony przed procederem, zobacz czym dokładnie jest szpiegostwo gospodarcze i kogo może tak naprawdę dotyczyć.

Czym jest szpiegostwo gospodarcze?

Szpiegostwem gospodarczym możemy nazwać proceder, który prowadzi do nielegalnego pozyskania tajnych informacji z przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych czy podmiotów państwowych. Dotyczy takich kwestii jak plany produkcyjne, technologia przemysłowa, wzory dokumentów, wyniki lub częściowe wyniki badań naukowych, plany rozwoju firmy oraz dane klientów lub kontrahentów.

Z badań przeprowadzonych w 2010 roku przez amerykańskie przedsiębiorstwo Symantec, działające na terenie Polski wynika, że 1/3 firm już wtedy miała za sobą nieprzyjemne spotkanie z procederem szpiegostwa przemysłowego. Ponad połowa przedsiębiorstw obawiała się natomiast skutków takich działań.

Nie ma oddzielnego przepisu dotyczącego szpiegostwa gospodarczego, natomiast polskie prawodawstwo traktuje je jak wszystkie inne przejawy użycia nielegalnych technik do pozyskiwania informacji (np. podsłuchu), a w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji zakazuje nielegalnego zdobywania danych od konkurencji. Warto pamiętać więc, że szpiegostwo gospodarcze jest karane, niekiedy nawet pozbawieniem wolności.

Szpiegostwo gospodarcze najczęściej dotyczy konkurencji. Szpiegują... pracownicy inwigilowanej firmy! (fot. pixabay.com)
Szpiegostwo gospodarcze najczęściej dotyczy konkurencji. Szpiegują… pracownicy inwigilowanej firmy! (fot. pixabay.com)

Kto najczęściej dokonuje szpiegostwa gospodarczego?

Badania wskazują, że najczęściej szpiegostwa gospodarczego dokonuje nieuczciwa konkurencja. Nie jest jednak tak, że ta podstawi Ci swojego pracownika, by wykradł dane. Często firmy oferują po prostu „premię” osobie, która jest już zatrudniona w firmie. Najczęściej wybierany jest rozżalony pracownik, który ma pretensje do szefostwa, albo taki, który uważa, że nie jest odpowiednio wynagradzany.

W poważniejszych sprawach odpowiedzialność za szpiegostwo gospodarcze spada też na agencje wywiadowcze różnych Państw, zainteresowanych np. projektem nowych rozwiązań naukowo-medycznych lub militarnych. Takie oskarżenia wysunął zresztą rząd USA wobec chińskiego potentata telefonicznego – Huaweia.

Jak się chronić przed szpiegostwem?

Odpowiednia ochrona przed szpiegostwem to przede wszystkim oczy dookoła głowy. Zabezpiecz wrażliwe dane przed trafieniem w niepowołane ręce. Dostęp do tajnych plików powinieneś mieć wyłącznie Ty oraz najbliżsi współpracownicy. Możesz zainstalować na swoim komputerze (oraz służbowych komputerach pracowników) specjalne oprogramowanie do śledzenia poczynań.

Sięgnij też po bardziej zaawansowany system monitoringu. Dobrym sposobem będą małe, ukryte kamery z dostępem do obrazu poprzez Wi-Fi. Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do ich instalacji uprzedzić pracowników o instalowanych kamerach – bez wskazywania gdzie te się znajdują. W ten sposób unikniesz oskarżeń o bezprawne nagrywanie, a jednocześnie będziesz miał zabezpieczenie na szpiegów.

Przykładem kamery, którą polecamy użyć jest kamera szpiegowska z modułem IP-46 WIFI do samodzielnego ukrycia. Jej miniaturowe rozmiary i system łączenia z WIFI (który pozwala na podgląd biura praktycznie 24 godziny/7 dni w tygodniu) to sposób na skuteczną ochronę przed szpiegostwem. Sprzęt ma 60 stopniowy kąt widzenia, nagrywa w rozdzielczości FullHD, a dzięki możliwości podłączenia zasilania sieciowego działa przez nieograniczony czas.

Niewielka kamera z dostępem do WIFI może skutecznie ochronić przed szpiegostwem (fot. materiały własne)
Niewielka kamera z dostępem do WIFI może skutecznie ochronić przed szpiegostwem (fot. materiały własne)

Szpiegostwo gospodarcze może objawiać się też za pomocą zainstalowanych podsłuchów. Taki miał chociażby w biurze roku prezes PZU czy KGHM. Do sprawdzenia pomieszczenia możesz wykorzystać wykrywacz podsłuchów, kamer, aktywnych dyktafonów LAWMATE RD-30. To stosunkowo niedrogie narzędzie, które umożliwi Ci dokładne przeskanowanie pomieszczenia w celu odkrycia ewentualnych urządzeń inwigilujących.

Wskazany przez nas wykrywacz jest prosty w obsłudze i ma spore możliwości (fot. materiały własne)
Wskazany przez nas wykrywacz jest prosty w obsłudze i ma spore możliwości (fot. materiały własne)

Pamiętaj jednak, żeby przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i czujność. Jeżeli masz podejrzenia dotyczące szpiegostwa, zacznij działać nim dane z Twojej firmy ujrzą światło dzienne.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *