Kłótnia rodzice

Rewolucja w rozwodach – na ile państwo może ingerować w życie prywatne?

Rozwód nigdy nie jest przyjemnym wydarzeniem, niekiedy to jednak konieczność. Małżeństwa nie da się uratować z różnych względów (np. zdrady) lub dochodzi w nim do aktywnej przemocy. Choć niektórzy eksperci podkreślają, że w polskie przepisy dotyczące rozwodów są niekiedy zbyt uciążliwe, to istnieją organizacje, które podejmują dyskusję o utrudnieniu procedury rozwodowej. Czy czeka nas rewolucja w rozwodach? Jak dziś wygląda kwestia rozwiązania małżeństwa? Postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje w jeden tekst.

Dyskusję o prawnym rozwiązaniu małżeństwa chce m.in. Ordo Iuris. Ultrakonserwatywny think tank zastrzega wprawdzie, że nie ma zamiaru niczego narzucać i otwiera się na dyskusję w stylu akademickim. Rewolucja w rozwodach dostała się jednak do dyskursu publicznego i szybko z niego nie wyjdzie.

Jak dziś wyglądają rozwody pod względem prawnym?

Rozwód to rozpad małżeństwa, orzekany przez właściwy sąd. Istnieją dwie drogi rozwodu. Pierwsza to uzyskanie pełnego kompromisu pomiędzy stronami sporu, czyli małżonkami. Wraz z prawnikami ustalają oni podział majątku, kwestię opieki nad dziećmi i inne elementy, które są niezbędne do przedstawienia przed sądem. W takim przypadku najczęściej nie ma żadnego przeciwskazania do rozpadu małżeństwa i sądy zwykle orzekają go szybko i bezboleśnie.

Druga droga jest o wiele trudniejsza. To rozwód z orzekaniem o winie. W takim przypadku sąd orzeka, czy rzeczywiście doszło do rozpadu małżeństwa – niekiedy bowiem jedna strona nie chce dać rozwodu drugiej. Analizowana jest sytuacja w związku, ewentualnie akty stosowanej przemocy, stan materialny małżonków. Sąd ustala kto będzie opiekował się dziećmi i na jakich zasadach. Niestety, to droga długa, trudna i bolesna. Wiąże się z czasem separacji, upublicznianiem intymnych spraw i stresem dla małoletnich. Choć już teraz jest to trudne, to rewolucja w rozwodach mogłaby jeszcze bardziej wpłynąć na polski system prawny i zmienić procedurę w prawdziwie piekło dla całej rodziny.

rozwód kłótnia
Rozwód nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem (fot. pixabay.com)

Czy czeka nas rewolucja w rozwodach? Niektóre ortodoksyjne organizacje mocno naciskają na ten postulat

Oprzyjmy się na faktach. Ordo Iuris na swojej stronie internetowej porusza kwestię rozwodów. Think tank opiera się przy tym o wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W opinii ultrakonserwatywnej organizacji, Europejska Konwencja Praw Człowieka nie przyznaje prawa do rozwodu (wyrok z 10 stycznia 2017 roku w sprawie Babiarz przeciwko Polsce – nr 1955/10). Rzeczywiście. ETPC podkreślił, że sprawę rozwodu określone jest przez polskie prawo i sąd może nie uznać realnego rozpadu małżeństwa. Nie stwierdził jednak tego, że Polacy nie mogą domagać się rozwiązania związku w sądzie.

Ordo Iuris naciska jednak – według ich interpretacji – na kontynuowanie sprawy. Lobbuje tutaj za ustawą ograniczającą skalę rozwodów. W ich opinii rewolucja w rozwodach chroniłaby polską rodzinę i wpłynęła pozytywnie na dzieci.

Jednak de facto rozważana zmiana tylko rozciągnęłaby sprawę i mocniej wpłynęła na psychikę rodzin. W ustawie jest wzmianka o „postępowaniu rodzinnym”, poprzedzającym rozwód (dla małżeństw, które mają potomstwo). W praktyce postępowanie to jest już przeprowadzane podczas rozpraw sądowych, a dodatkowe procedury (jeżeli i tak trwa duży spór małżonków). Pamiętajmy, że już dziś sąd może skierować parę na terapię czy mediacje. Istnieją więc drogi, które umożliwiają uratowanie związku, jeżeli jest na to szansa. Wdrażanie kolejnych procedur będzie tylko zwiększać koszt rozwodu i sztucznie utrzymywać małżeństwo przy życiu.

Rozwód bez i z orzekaniem o winie – jak się do niego przygotować?

Jeżeli podjęłaś lub podjąłeś trudną decyzję o rozwodzie, a partner czy partnerka najpewniej będzie go utrudniać – koniecznie musisz przygotować się do rozprawy z orzekaniem o winie. Konieczne są tu dowody, świadczące o tym, że to druga strona doprowadziła do wypalenia związku. Jakie to dowody i jak je zdobyć?

Przede wszystkim chodzi o dowody zdrady czy przemocy (fizycznej i psychicznej). Sądy biorą pod uwagę również oszustwa, kłamstwa czy wykorzystywanie małżeństwa w celach zarobkowych (np. optymalizacji podatkowej). Każdy taki objaw to dla sądu informacja, że związek rozpadł się z winy danej osoby. Pamiętaj, że dotyczy to też agresji wobec dzieci! Oczywiście, wszystkie formy ewentualnej przemocy zgłaszaj na policję.

ZOBACZ TEŻ: Nowe technologie maskowania kamer szpiegowskich – co warto wiedzieć?

W jaki sposób pozyskać dowody winy współmałżonka? Na początku skonsultuj się z prawnikiem, przed podjęciem jakichkolwiek działań. Do zarejestrowania zdrady lub przemocy możesz wykorzystać podsłuchy, ukryte kamery czy innego rodzaju dostępny u nas sprzęt detektywistyczny. Świetnie sprawdzi się także lokalizator GPS, który wskaże, gdzie mieszka ewentualna kochanka lub kochanek. Możesz zainstalować też na komputerze oprogramowanie takie jak szpieg komputera Keyturion PRO, aby zdobyć dowody zdrady w sieci. Zwróć jednak uwagę na to, że każdy krok trzeba wdrażać rozważnie, aby nie narazić się na złamanie prawa.

Płacz dziecka kłótnia rozwód
Dzieci są ofiarami rozwodów. Należy dobrze przygotować się do rozprawy, aby zminimalizować traumę (fot. pixabay.com)

Przygotuj również pełną dokumentację, postaraj się o zeznania rodziny. Podczas rozprawy wszystko będzie ważne. Uzbrój się też w cierpliwość i przygotuj się na nerwy. Po wszystkim jednak z pewnością odetchniesz i na nowo będziesz cieszyć się życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *