Osoby starsze z twojej rodziny mogą padać ofiarą przemocy. Pomóż im! (fot. pixabay.com)

Osoby starsze – jak dbać o ich bezpieczeństwo?

Najnowsze badania naukowe pokazują, że ponad 8 procent seniorów w Polsce dotyka przemoc. Osoby starsze padają ofiarą agresji fizycznej i słownej. Niekiedy agresorami są członkowie rodziny, ale i zawodowi opiekunowie. Jak powinieneś dbać o unikanie takich sytuacji? Podpowiemy ci parę użytecznych rozwiązań technicznych.

Zjawisko przemocy domowej (które dotyka również osoby starsze) jest niestety bardziej powszechne ze względu na epidemię koronawirusa. Dlaczego? Ponieważ ofiary są często siłą zamykane z oprawcami w domu. Nawet poszukiwanie rzetelnego opiekuna dla seniora może być utrudnione, bo ciężko zweryfikować dziś kwalifikacje i opinie potencjalnych kandydatów.

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć postaw więc na zabezpieczenie zdrowia i życia najbliższych. Umożliwi ci to współczesna technologia.

Jak objawia się przemoc domowa wobec osób starszych?

Jeżeli nie jesteś odpowiednio zaznajomiony z tematem, to może się okazać, że nie będziesz w stanie zdiagnozować tego, że osoby starsze z twojej rodziny padają ofiarą przemocy domowej. Ważnym aspektem jest fakt, że zjawisko definiuje art. 207 kodeksu karnego, który wspomina zarówno o atakach fizycznych, jak i psychicznych.

O ile kwestie fizyczne jesteś w stanie zauważyć (ślady po uderzeniach, siniaki, zaczerwienienia), to wydaje się, że już zadawanie przemocy psychicznej jest trudne do zaobserwowania. Psychologowie i psychiatrzy podkreślają, że osoby starsze, które są psychicznie atakowane najczęściej zamykają się w sobie, stają się agresywne, nieufne i trudno do nich dotrzeć. Jeżeli zauważysz takie symptomy to musisz natychmiast reagować. Godne uwagi jest to, że bez specjalistycznej opieki przemoc wobec osoby starszej może doprowadzić nawet do tragedii.

Znalezienie podłoża i agresora może być jednak utrudnione, gdy senior ma kontakt z kilkoma osobami. Sam – często zastraszony – nie będzie chciał ujawnić personaliów napastnika. Niezbędne są więc działania z twojej strony, udowadniające ewentualną winę. Najlepiej jednak po technologię sięgać wcześniej, żeby się przed takim zjawiskiem zabezpieczyć.

 Osoby starsze są często zastraszone i nie chcą pokazywać, że padły ofiarą przemocy (fot. Pixabay.com)
Osoby starsze są często zastraszone i nie chcą pokazywać, że padły ofiarą przemocy (fot. Pixabay.com)

Jaka technologia chroni osoby starsze?

Są sposoby, które pomogą uchronić bliskiego ci seniora przed agresją ze strony innych krewnych lub opiekunów. Jednym z nich są ukryte kamery. Przede wszystkim, nowoczesne urządzenia pozwalają zebrać bardzo dobrej jakości materiał, dający następnie niezbite dowody winy w sądzie. Pamiętaj, że choć nagrywanie bez zgody osoby nagrywanej jest w teorii nielegalne, to jeżeli robisz to w celu ochrony zdrowia lub życia to masz do tego pełne prawo. W razie ewentualnych wątpliwości możesz skonsultować się jednak z prawnikiem.

Ukryte kamery powinieneś zainstalować w miejscach, gdzie może odbywać się przemoc. Tu warto przemyśleć obserwowanie całego mieszkania seniora. Osoby starsze mogą być poniżane tak w kuchni, jak i salonie. Do przemocy psychicznej należy np. złośliwe i nagminne wyłączanie telewizora, w czasie gdy osoba starsza ogląda swój ulubiony program. Zdarzają się również przypadki wyrywania książek czy gazet z rąk, zamykania lodówki albo ukrywania ubrań (np. butów). Niestety, agresorzy mają w tym przypadku bardzo bujną „wyobraźnię”.

Z tego względu pełna ochrona to inwestycja w kilka kamer. Przemyśl zakup sprzętu, który umożliwia obserwowanie sytuacji na żywo. Dzięki temu możesz być spokojniejszy w czasie, gdy jesteś w pracy a w kryzysowym momencie masz możliwość natychmiastowej reakcji. Prawdopodobnie to pozwoli ci na zdobycie dowodów winy, ale jednocześnie nie narażasz bliskiej osoby na ciągły atak. Pamiętaj, żeby dobrze przemyśleć instalację i skutecznie ukryć sprzęt!

Którą kamerą chronić bliskich?

A jakie konkretnie kamery warto wybrać? Polecamy ci zarówno ukryte kamery, jak i kamery, które umożliwiają podgląd na żywo. W przypadku tych pierwszych interesującym przykładem może być kamera szpiegowska ukryta w długopisie.

Urządzenie zapewni bardzo dobrą jakość nagrań i skuteczną konspirację. Podaruj starszej osobie taki gadżet, albo zostaw go w wybranym miejscu w domu. Po czasie będziesz mógł sprawdzić co zarejestrował sprzęt. Nagrywa on w jakości HD, pozwala na zapis około 8 godzin materiału i ma czuły mikrofon (do 5 metrów). Dodatkowo jego niewielka cena da ci możliwość obserwowania całego mieszkania (rozłóż takie „długopisy” w kilku pomieszczeniach).

Osoby starsze narażone są na atak ze strony oprawców. Kamera ukryta w długopisie pozwoli ochronić twoich bliskich (fot. Materiały własne)]
Osoby starsze narażone są na atak ze strony oprawców. Kamera ukryta w długopisie pozwoli ochronić twoich bliskich (fot. Materiały własne)]

Wśród kamer z dostępem obrazu na żywo, sprzętem godnym uwagi jest kamera szpiegowska, moduł IP-155 WiFi do samodzielnego ukrycia. Jej budowa pozwoli ci ją ukryć w dowolnym miejscu albo urządzeniu. Ma bardzo wysoką jakość nagrywanych materiałów, możliwość zdalnej zmiany ustawień i bardzo szeroki kąt patrzenia (78 stopni).

Dlatego jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniej kamery – skontaktuj się z nami. Bazując na naszym doświadczeniu wspólnie wybierzemy kamery, które będą chronić bliskie ci osoby starsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *