Czy drony to przyszłość szpiegostwa? fot. pixabay.com

Drony w szpiegostwie – gdzie i kto je stosuje?

Od wielu lat drony sprawdzają się w różnych dziedzinach życia. Pomagają w medycynie, transporcie, a także w branży rozrywkowej i filmowej. Czy stosuje się je również do szpiegowania i kontrolowania osób czy instytucji?

Pewne jest, że drony to urządzenia, które bardzo pasują do współczesnego świata. Są inteligentne, potrafią dotrzeć praktycznie wszędzie, a do tego przyjmują różne role. Wykorzystanie ich w szpiegostwie to dość szeroki wątek i warto go przeanalizować dogłębnie.

Drony szpiegują w wojsku

Szczególnie wojsko upodobało sobie wykorzystanie dronów w sztuce szpiegowania. Technologia ta umożliwia nie tylko zlokalizowanie i nagranie pożądanego celu, ale też wyeliminowanie go. Dlaczego dla wojska to takie ważne?

Wykorzystując drony nie narażamy ludzi. To największa zaleta bezzałogowych pojazdów powietrznych. Ewentualna dekonspiracja nie oznacza utratę agenta, jego pojmanie, odtajnienie planów lub egzekucję. Dron może zostać po prostu zestrzelony na linii wroga.

Drony w wojsku pełnią więc bardzo ważną rolę. Zainstalowana w nich aparatura szpiegowska (kamery szpiegowskie oraz podsłuchy), a także lokalizatory umożliwia sprawdzenie rzeczywistego położenia drona i dodatkową kontrolę otoczenia. Pamiętaj jednak, że kontrwywiad wojskowy już działa z zagłuszaczami, które zakłócają sygnał dronów, żeby je wyeliminować.

Są też w policji

Ostatnio polska policja zakupiła siedem bardzo zaawansowanych dronów, które umożliwiają nie tylko kontrolowanie otoczenia, ale też spełniają standardy dostosowane do misji specjalnych. Drony posiadają lokalizatory, kamery, mikrofony, a nawet spadochron, który miałby ratować je w razie uszkodzenia.

Wiadomo, że dostawcą dronów będzie jedna z chińskich firm. Co ciekawe, ta sama firma oskarżana jest przez administrację Stanów Zjednoczonych o… szpiegowanie! W opinii Amerykanów chińskie konsorcjum może wykorzystywać drony do szpiegowania, ale bezprawnie.

Czy więc np. zebrane na misjach dane mogą być przekazywane do chińskiego wywiadu? Nie ma na to dowodów. Oczywiście, drony w misjach to bardzo zaawansowane konstrukcje i w teorii mogłyby wysyłać wrażliwe informacje do zewnętrznych instytucji. Producent twierdzi jednak, że wszystkie produkty mają odpowiednie atesty i były sprawdzane przez Stany Zjednoczone również pod kątem szpiegostwa.

Polska policja nie ma obaw, że zakupione drony mogą służyć innemu państwu. Cieszy się natomiast z bardzo zaawansowanego sprzętu i wyjątkowo przydatnej w pracy operacyjnej technologii.

Drony to nie tylko sprzęt wojskowy! Pomagają m.in. rozwozić paczki (fot. pixabay.com)
Drony to nie tylko sprzęt wojskowy! Pomagają m.in. rozwozić paczki (fot. pixabay.com)

Jakie są przepisy?

Drony będą przydatne również w warunkach domowych oraz dla przedsiębiorców. Pomagają m.in. rozwozić paczki czy przewozić leki. Świetnie sprawdzą się też jako kamera do eventów. Sam możesz używać również drona do szpiegowania. Pamiętaj, że kupując drona musisz znać przepisy dotyczące latania tymi wszechstronnymi pojazdami.

Podstawowy warunek to specjalna licencja, którą musisz posiadać jeżeli chcesz latać w przestrzeni powietrznej. Musisz wiedzieć jaka jest specyfikacja ruchu, bo zdarzały się przypadki zderzeń z samolotami. Licencje mogą być różne i obejmują trzy obszary:

  • UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator) – certyfikat uprawniający do legalnego sterowania dronem w przypadku lotów innych niż o charakterze rekreacyjno-sportowym
  • VLOS (Visual Line of Sight) – lot dronem w zasięgu wzroku
  • BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) – lot dronem poza zasięgiem wzroku

Oczywiście, najbardziej zaawansowane są loty bez zasięgu wzroku i do celów innych, niż rekreacyjne. Również w przypadku pozostałych licencji będziesz musiał zdać specjalistyczny egzamin. Biorąc jednak pod uwagę, że detektywi coraz częściej korzystają z dobrodziejstw powietrznych statków bezzałogowych – warto już dziś pomyśleć o takiej licencji.

Jeżeli chcesz latać dronem bez zasięgu wzroku, musisz skupić się na zrobieniu licencji (fot. pixabay.com)
Jeżeli chcesz latać dronem bez zasięgu wzroku, musisz skupić się na zrobieniu licencji (fot. pixabay.com)

Drony to przyszłość zawodu

Podsumowując można stwierdzić, że drony pomagają w pracy służbom, ale też prywatnym detektywom czy właścicielom firm. Warto kupić takie urządzenie również do prywatnego użytku.

3 komentarzy o “Drony w szpiegostwie – gdzie i kto je stosuje?

  1. To dobrze, że wojsko i policja dysponuje coraz to lepszym sprzętem, takim jak drony. Przez to nasze bezpieczeństwo ma się coraz lepiej…

    1. Ta nowoczesność działa w jedną stronę czasem. Moim zdaniem-taki szeroki dostęp do podsłuchu. Gadżetów tego typu. Daje możliwość wielu cwaniaczkom. Przecież nie wiemy, czy I włamywacze tego nie stosują niekiedy. Mieszkają wśród nas. Ja też domniemany czy tak nie jest. Czasy trochę stały się chore. Rozumiem służby, policja. A potem problemy. Nie każdego stać na wynajęcie detektywów. Przeczesanie mieszkania. Bije się kasę na tym wszystkim. Generalnie-robi się z tego chuć. Może to zrobić sąsiad z ciekawości. Włamać się nie taka trudna sztuka. Słabe zamki niekiedy. Pokazują jak je przeforsowac. A nie pokazuje dobrych zabezpieczeń. Bo takich aż tak nie ma. Bądź trzeba by wywalić kupę forsy. Ale te podsłuchy. To trochę nie halo. Nie mamy poczucia bezpieczeństwa. Skoro każdy może sobie kupić gdzie chce I co chce. Trafisz na cwaniaka-moze Ci siedzieć w tyłku I tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *