(fot. pixabay.com)

Policja a detektyw – do kogo się zgłosić?

Do kogo powinieneś zgłosić się, jeżeli zostałeś okradziony, kogoś szukasz albo uważasz, że żona cię zdradza? Niektórzy mają problem w wyborze pomiędzy policją, a prywatnym detektywem. Nasz poradnik – w luźnej formie – powinien cię odpowiednio nakierować!

Pamiętaj, że zarówno policja jak i detektywi podlegają polskiemu prawu i ich możliwości oraz obowiązki reguluje odpowiednia ustawa. To punkt wyjścia, bo przekroczenie uprawnień jest przestępstwem i wiąże się z surową karą.

Policja ma z detektywem sprawy wspólne

Policja ma z detektywem sprawy wspólne

Detektyw nie zajmuje się tylko sprawami małżeńskimi. Prywatne śledztwo można uruchomić równolegle gdy trwa postępowanie policyjne. Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli ktoś z bliskich ci zaginął, to obowiązek działania ma policja. Jednak muszą być ku temu powody. Od zaginięcia musi minąć pewien czas (najczęściej 48 godzin), a osoba zaginiona nie może mieć powodów prywatnych do opuszczenia danego miejsca.

W przypadku detektywa śledztwo możesz rozpocząć wcześniej. Nie ma też przesłanek, które zabraniają poszukiwania danej osoby. Możesz więc zgłosić się do detektywa zawsze, jeżeli chcesz znaleźć kogoś bliskiego. Detektyw zacznie działać od razu, zgodnie z obowiązującymi przepisami i twoimi wytycznymi.

W pewnym momencie drogi policji i detektywów krzyżują się. Poszukiwanie zaginionych jest właśnie taką sprawą. Policja niekiedy dzieli się zebranymi materiami z prywatnym detektywem i odwrotnie. W dobrym tonie detektywa jest utrzymywanie przyjaznych stosunków z funkcjonariuszami. Ci również niekiedy sami zwracają się o pomoc. Pamiętaj, że nie wszędzie tam gdzie dojdzie detektyw trafi również policja.

Oczywiście, detektywa możesz wynająć też do innych spraw kryminalnych jak kwestie wypadków, przestępstw, kradzieży itd. Wtedy również – urzędowo – to policja wszczyna śledztwo.

Gdzie policja nie zadziała?

Gdzie policja nie zadziała?

Służby w Polsce nie będą zajmowały się sprawami prywatnymi. Kwestie obyczajowe (np. romans) to domena detektywów. Podobnie jest również jeżeli chcesz udowodnić swojemu pracownikowi, że działa na szkodę danej firmy. Policja rozpocznie śledztwo tylko wtedy, jeżeli dane postępowanie będzie karalne.

Detektywi mogą też działać w poszukiwaniu osób, które są zaginione a policyjne śledztwo zostało zakończone. Możesz zwrócić się również o pomoc jeżeli np. chcesz znaleźć swojego nieznanego krewnego (np. ojca). Detektyw pomoże ci też w poszukiwaniu zaginionego mienia.

Jeżeli prowadzisz firmę, to prywatne usługi śledcze sprawdzą się też w przypadku udowodnienia nieuczciwej konkurencji czy wykorzystywania znaków zastrzeżonych przez dane przedsiębiorstwo. Świetnie sprawdzi się jako pracownik w ukryciu!

Są jednak sprawy, gdzie zadziała wyłącznie policja

Policja

Musisz pamiętać, że prawa detektywa są ograniczone. Nie może on bez pozwolenia wchodzić na tereny prywatne lub do przedsiębiorstw. W zaawansowanych sprawach kryminalnych, dotyczących np. zorganizowanych grup przestępczych również policjanci będą pełnili wiodącą rolę (choć mogą poprosić o pomoc detektywów).

Ustawa ogranicza również stosowanie niektórych środków przeznaczonych wyłącznie dla policji i służb specjalnych. Są to niektóre typy lokalizatorów i rodzaje podsłuchów.

O jednej sprawie również musisz pamiętać. Jeżeli detektyw w czasie swojej pracy odkryje przestępstwo bądź łamanie prawa skarbowego, to musi o tym powiadomić organy ścigania!

Procedury detektywa

W przeciwieństwie do policji, detektywa chroni tajemnica. Tylko sąd może go zwolnić z ujawnienia źródeł informacji lub wydania informatorów. Jednocześnie detektyw ma obowiązek ochrony twoich danych, zarówno na zasadach śledztwa jak i prowadzenia normalnej działalności gospodarczej.

Po zakończeniu śledztwa detektyw nie ma prawa samowolnie wszczynać postępowania (w odróżnieniu do policji, która może działać oddolnie, bez twojej wiedzy, ale zgodnie z przepisami). Dodatkowo zawsze powinieneś dostać specjalne sprawozdanie z całej pracy detektywa. Powinny tam być zawarte wszelkie materiały, które śledczy dla ciebie zebrał.

Jednocześnie pamiętaj, że nie może on posługiwać się tymi materiałami po śledztwie. Nie ma też prawa rozmawiać o twoich sprawach z osobami postronnymi, ani ujawniać jakichkolwiek twoich tajemnic ludziom trzecim.

Na koniec polecamy jeszcze artykuł jak zdobyć licencję detektywa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *