Czy da się odzyskać skasowane pliki? Omawiamy odzyskiwanie danych!

Usuwanie danych komputerowych to rozbudowany proces, a pełne ich wymazanie wymaga od użytkownika zaawansowanej wiedzy. Nawet pliki usunięte z tzw. kosza nie są w pełni wyrzucone z pamięci dysku twardego. Jednak czy da się takie pliki odzyskać? Jeżeli tak, to w jaki sposób przywrócić wcześniej skasowane dane? Sprawdź możliwości!

Skasowane dane mogą być dla Ciebie niezwykle cenne. Często to pliki z kontaktami do klientów, pamiątki rodzinne lub ważne teksty, których nie da się łatwo odtworzyć. Coraz więcej utraconych danych dotyczy też smartfonów. Usunięte zdjęcia z wakacji, telefony do ważnych osób lub innego rodzaju pliki multimedialne to nie tylko ogromny ból. Zniknięcie niektórych elementów może być dla Ciebie bardzo kosztowne pod względem finansowym i nie tylko. Niekiedy możesz przez przypadek usunąć np. dowody w danej sprawie.

Skasowane dane – czy aby na pewno?

Pozornie polecenie usunięcia danych z pamięci urządzenia mobilnego lub wrzucenie ich do kosza i opróżnienie go w komputerze pozbawia Cię dostępu do informacji, które posiadasz. To jednak błąd! Praktycznie każdego rodzaju dane, które usuniesz za pomocą systemowych poleceń można odzyskać. Pozostawiają one po sobie wyraźny ślad w strukturze oprogramowania danego sprzętu. Odzyskiwanie danych usuniętych poprzez systemowe polecenia kasowania nie jest trudne, nie wymaga skomplikowanego sprzętu, a wiedzy i oprogramowania – dotyczy to zarówno danych ze smartfonów, komputerów czy nośników pamięci.

Podobnie jest w przypadku znacznie uszkodzonych urządzeń. Choć odzyskiwanie danych z takich sprzętów to bardziej skomplikowany proces, to nawet ze zniszczonego dysku twardego możesz odzyskać skasowane dane. Tak naprawdę wyłącznie specjalna usługa czyszczenia danego sektora plików oznacza, że dane będą praktycznie nie do odzyskania. To wymaga jednak pracy ekspertów.

Jakie dane możesz odzyskać?

Nie ma prawie żadnych ograniczeń dotyczących tego, jakie dane jesteś w stanie odzyskać, korzystając z wyspecjalizowanych usług. Jakie skasowane dane możemy dla Ciebie przywrócić?

  • Dane z telefonów komórkowych i smartfonów – to najczęściej ważne zdjęcia, kontakty, wiadomości. Wszystko to możesz mieć z powrotem, nawet jeżeli przez przypadek je usunąłeś. Prostsze jest odzyskanie danych z kart pamięci i zewnętrznych nośników. W przypadku uszkodzonych smartfonów zadanie jest bardziej skomplikowane, ale dzięki metodzie Chip-off (wylutowaniu układu pamięci i odczytaniu go za pomocą zewnętrznych narzędzi) jest to możliwe.
  • Odzyskiwanie danych z dysków twardych – w przypadku dysków mechanicznych (HDD) konieczna może być naprawa urządzenia. Z kolei odzyskanie danych skasowanych za pomocą systemowych narzędzi jest bardzo proste. Z dysku twardego można zregenerować każdego rodzaju plik, multimedialny, tekstowy czy arkuszowy. Odzyskiwanie danych to usługa, którą obejmuje także dysk SSD. Musisz jednak pamiętać, że bardzo zniszczone dyski mogą być nie do odratowania!
  • Systemy operacyjne – jak wspomnieliśmy wyżej, możesz odzyskać dane z systemów operacyjnych takich jak Windows, Linux, iOS czy Android. Systemowy proces kasowania plików nie jest bardzo skuteczny i sprawny technik z łatwością pomoże Ci je przywrócić.
  • Zewnętrzne urządzenia i nośniki danych – możesz odzyskać pliki z każdego rodzaju sprzętu: dysków zewnętrznych, pendrivów, kart pamięci ale też aparatów cyfrowych czy kamer wideo.
Możesz odzyskać dane ze swojego smartfona czy laptopa! (fot. pixabay.com)

W jaki sposób zabrać się za odzyskiwanie danych?

Jeżeli zauważyłeś, że Twoje dane zniknęły to powinieneś natychmiast zareagować. Im dłużej będziesz zwlekał, tym mniejsza szansa na ich odzyskanie. Zgłoś się do nas i dokładnie opisz czego dotyczy proces

Jak rozpoczniemy proces odzyskiwania danych? Wszystko zależy od nośnika jakim nam dostarczysz i powodu utraty plików. W przypadku usunięcia systemowego, najczęściej wystarczy zainstalować specjalistyczne oprogramowanie do analizy zawartości nośnika i przywrócenie danych przy pomocy specjalnych komend. Odpowiednia wiedza techniczna i software wystarczą, abyś znów cieszył się swoimi plikami.

Trudniej odzyskuje się dane z mechanicznie uszkodzonych sprzętów. Przy dyskach talerzowych najczęściej konieczne jest przełożenie talerzy do komory bezpyłowej (aby ochronić je przed zniszczeniem – to właśnie nośniki Twoich danych). W tym czasie wymienimy wszystkie pozostałe, uszkodzone elementy łącznie z głowicą. W dyskach elektronicznych należy wyjąć układ pamięci i odczytać go z pomocą innego dysku (jeżeli ten jest jednak zniszczony, to danych nie da się odzyskać!).

W przypadku nośników danych jak karta pamięci możemy działać na dwa sposoby. Pierwszy to odbudowanie systemu plików na danym nośniku (jeżeli jest to możliwe). Bardziej skomplikowany jest natomiast proces ścierania warstwy wierzchniej karty do momentu, gdy odbudujemy połączenia między układami scalonymi karty.

Sposób odzyskania danych z kart pamięci czy pendrive zależy od typu i stopnia jego uszkodzenia (fot. pixabay.com)

Ile trwa odzyskiwanie danych?

Proces odzyskiwania danych trwa w zależności od tego z jakim uszkodzeniem danych mamy do czynienia. Jeżeli chodzi wyłącznie o typowo softwarową utratę, to nie powinno to zająć specjalistom zbyt wiele czasu. Z kolei znacznie uszkodzone dyski twarde wymagają kompleksowej procedury, analizy możliwości odzyskiwania, wdrożenia procedur i wymiany części. To już dość skomplikowany proces, który może trochę zająć.

Jeżeli zależy Ci więc na szybkim odzyskaniu plików, zgłoś się do nas możliwie najszybciej i zacznij działać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *