Wykrywacz metali – narzędzie nie tylko dla hobbystów

Współczesny wykrywacz metali to urządzenie wszechstronne, spełniające oczekiwania zarówno pasjonatów poszukujących skarbów, jak i osoby, które korzystają z niego zawodowo. Jak działają takie sprzęty? Czym charakteryzują się wykrywacze metali z najwyższej półki i jakie może być ich zastosowanie?

Wykrywacz metali to sprzęt, który (jak sama nazwa wskazuje) służy głównie do lokalizowania metalowych przedmiotów. Zakres pracy takiego urządzenia jest dość szeroki i jego możliwości sprawdzają się w różnych sytuacjach.

Jak działają wykrywacze metali?

Nowoczesny, zaawansowany technicznie detektor metalu to sprzęt, który pozwala odnaleźć ferromagnetyczne i diamagnetyczne przedmioty, które reagują na pole magnetyczne umieszczonego w detektorze magnesu. Zasada działania tego urządzenie nie jest skomplikowana i opiera się na zjawiskach fizycznych.

Każdy detektor metalu posiada cewkę elektromagnetyczną z magnesem, który wytwarza pole elekromagnetyczne o określonej mocy. Pole to potrafi przenikać przez grunt, ubrania, a niekiedy nawet ściany. Pole oddziałuje na wszystkie metalowe przedmioty lub takie, które w swojej budowie posiadają metalowe części (również urządzenia elektroniczne różnego zastosowania). Te – pod wpływem wykrywacza – wytwarzają własne pole, które odbiera cewka, emitując sygnał dźwiękowy lub wizualny (w zależności od możliwości danego wykrywacza).

Jakie zastosowanie może mieć współczesny wykrywacz metali?

Wykrywacze metali kojarzą się najczęściej z osobami, które poszukują różnego rodzaju fantów na plaży lub przeczesują tereny festiwali muzycznych, imprez plenerowych i podobnych. Rzeczywiście, hobbyści są jednym z największych grup odbiorców tego typu urządzeń. Ci poszukują różnego rodzaju „skarbów”, korzystając z możliwości współczesnej technologii. Najczęściej szukają pieniędzy, ale zdarzają się też smartfony (i inne sprzęty elektroniczne), ale i metalowe odpady.

Trzeba przyznać, że wykrywacz metali to także sprzęt, z którego korzystają hobbyści kolekcjonujący antyki. Poszukują oni skarbów w miejscach historycznych, najczęściej polach bitew lub ruinach osadniczych. Pamiętaj, że do takiego zastosowania wymagane są pozwolenia.

Jednak nie tylko hobbyści są grupą docelową, korzystającą z możliwości wykrywacza. Jakie zawody mogą pracować na detektorach?

  • Archeologowie – sprzęty wykrywające metalowe przedmioty przydadzą się w trakcie prac archeologicznych. Pozwolą na szybką analizę terenu pod kątem historycznych, muzealnych rzeczy. Archeologowie mogą pracować z detektorami przy działaniach preinwestycyjnych (np. sprawdzając teren przed wybudowaniem jakiegoś budynku) lub w czasie prac ciągłych na danym terenie.
  • Pracownicy ochrony imprez masowych – tu szczególnie sprawdza się mobilny, ręczny wykrywacz metali. Służby ochroniarskie mogą za pomocą takich urządzeń skontrolować, czy potencjalni uczestnicy imprez masowych nie wnoszą niebezpiecznych przedmiotów takich jak noże, albo innych rzeczy, niezgodnych z regulaminem danego wydarzenia.
  • Służby na lotnisku – podobnie jak w przypadku ochrony imprez masowych, ochrona lotniska ma możliwość dokładnego sprawdzenia czy na pokład samolotu nie zostaną wniesione przedmioty niebezpieczne.
  • Ochrona osobista – ciekawym zastosowaniem wykrywaczy metali jest zabezpieczanie spotkań biznesowych i VIPów. Służby posługujące się wykrywaczami mogą ochronić nie tylko przed stosowaniem noża czy broni przeciwko chronionej osobie lub organizacji, ale też uniemożliwią „przemyt” sprzętów szpiegowskich takich jak dyktafon i podobne.

Jak widzisz, wykrywacze mają wszechstronne zastosowanie i sprawdzają się w różnych sytuacjach. Pomagają w zabezpieczaniu osób, imprez, mienia, umożliwiają działanie archeologom czy hobbystom. Jakie sprzęty sprawdzą się w tak szerokim wachlarzu działania?

Poszukiwanie cennych, historycznych przedmiotów z wykrywaczem metali jest dużo prostsze (fot. pixabay.com)

Wykrywacze metali – przykład ciekawych urządzeń

Jednym z najlepszych sprzętów do detekcji przedmiotów emitujących pole elektromagnetyczne jest wykrywacz metali Garret. To amerykańska firma z Teksasu, która specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju detektorów. W jej asortymencie znajdziesz m.in. ręczne, mobilne sprzęty do zastosowań profesjonalnych i amatorskich.

Wykrywacz metali Garret SUPER WAND® to zaawansowane technologicznie urządzenie, które przeznaczone jest dla firm ochroniarskich czy służb bezpieczeństwa. Ma zaokrągloną budowę, która ułatwia dokładne sprawdzenie osób pod kątem niebezpiecznych przedmiotów takich jak broń, nóż czy kastet. Potrafi wyszukać także sprzęty szpiegowskie i charakteryzuje się ogromną czułością. Ma dwa tryby pracy – detekcji dookólnej 360 stopni i kontroli punktowej. Do jego zalet możemy dodać też wytrzymałą baterię (do 80 godzin pracy). Spełnia restrykcyjne normy bezpieczeństwa, narzucone przez departamenty w USA i urzędy w Unii Europejskiej.

Wykrywacz metali
Garret SUPER WAND® to profesjonalny sprzęt o szerokim zastosowaniu. Ten wykrywacz metali będzie bardzo dobrym rozwiązaniem np. w agencji ochrony osób i mienia (fot. materiały własne)

Z kolei GARRETT PRO POINTER AT® jest skierowany głównie do pasjonatów. Ma bardzo niewielkie rozmiary i potrafi znaleźć nawet bardzo ukryte „skarby”. Jednak z jego możliwości mogą skorzystać też służby bezpieczeństwa, w razie konieczności sprawdzenia osób pod kątem posiadania niebezpiecznych przedmiotów. PRO POINTER AT ma system automatycznego strojenia, umożliwia pracę ciągłą przez 30 godzin, a natrafienie na metalowy przedmiot oznajmi sygnałem diodowym i wibracyjnym.

Wykrywacz metali
Ręczny GARRETT PRO POINTER AT to sprzęt również do zastosowania hobbystycznego (fot. materiały własne)

Wykrywacze metali to urządzenia, które z pewnością sprawdzą się w różnych miejscach, zarówno do zastosowań amatorskich, jak i profesjonalnych. Pamiętaj, żeby wybierać wyłącznie sprzęty dokładne i pochodzące od cenionych producentów, bo tylko te zapewnią Ci skuteczność działania i precyzję w trakcie pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *