Kamery IP

Kamera IP, inaczej zwana kamerą WiFi lub kamerą bezprzewodową, to kamery, które zazwyczaj oprócz zwykłego nagrywania umożliwiają dodatkowo przekaz obrazu na żywo za pośrednictwem sieci internetowej. Mogą z powodzeniem służyć do monitoringu pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych w czasie rzeczywistym. 

kamery_ip

Procedura uzyskania dostępu do kamery IP:

  • Podłączamy Kamerę IP do zasilania oraz (tylko za pierwszym razem) do kabla internetowego RJ45 – jeżeli kamera jest w niego wyposażona.
  • Jeżeli kamera nie jest wyposażona w złącze RJ45 należy połączyć się za pierwszym razem z punktem dostępowym Wifi, który rozgłasza.
  • Instalujemy oprogramowanie dostarczone przez producenta (zazwyczaj na smartfonie, tablecie lub komputerze), które automatycznie znajdzie nową kamerę w tej samej sieci, jeżeli kamera nie znajdzie się automatycznie – podajemy numer seryjny kamery.
  • Zmieniamy hasło dostępu oraz ustawiamy kamerze dostęp do naszego routera WiFi (jeżeli jest taka potrzeba aby działała bezprzewodowo)

Aplikacja od tej pory po wpisaniu loginu, hasła pozwala na natychmiastowy podgląd audio / video na żywo przez internet. Nowoczesne kamery IP z opcją P2P nie wymagają wyprowadzania portów w routerze ani stałego IP – kamera nadaje na serwer producenta ze stałym IP i stamtąd odbywa się sreaming na żywo do naszego urządzenia. W aplikacjach często można łączyć obraz z kilku kamer jednocześnie:

alt

P2P to bardzo dobre rozwiązanie, niestety jak to zwykle bywa, to co miało ułatwiać – skomplikowało sprawę. Większość tanich kamer (zazwyczaj te poniżej 1000 zł) wstępnie działa poprzez dostęp P2P i taką opcję działania przez internet mają opisaną w dołączonej instrukcji. Należy jednak mieć świadomość, że jest to dostęp chwilowy, zazwyczaj działa jedynie przez kilka miesięcy, dopóki producent nie wyłączy darmowych serwerów wsparcia co zdarza się bardzo często. Droższe kamery, np. modele firmy LawMate z przeznaczeniem do monitoringu mają oczywiście zapewnione wsparcie serwerów P2P na cały okres życia sprzętu. Prosimy także pamiętać, że  P2P wymaga stałego przesyłu obrazu (nie zależnie czy patrzymy czy nie) na serwery producenta, co zwiększa znacznie obciążenie sieci. Sporo prywatnych dostawców internetu blokuje przesył z takich kamer.


Kamery 3G, 4G / LTE

W przypadku kamer 3G połączenie może odbywać się w ten sam sposób poprzez internet komórkowy zamiast WiFi, lub jeszcze prościej – na zasadzie „wideorozmowy” lub przesyłaniu krótkich filmów po wykryciu ruchu przez MMS na nasz telefon. Z uwagi na ograniczenia wideorozmów i ich bardzo niskiej rozdzielczości i wysokiego zapotrzebowania na prąd – tego typu kamery należą do rzadkości.

 

Nasobne kamery WiFi z bezpośrednim podglądem na żywo

W tej kategorii znajdują się również kamery przeznaczone typowo do nagrywania spotkań, nie do monitoringu pomieszczeń. Kamery tego typu można podłączyć bezpośrednio ze smartfonem lub tabletem. Same rozgłaszają swoją sieć Wifi i podgląd z kamery jest możliwy tylko w jej zasięgu (30-50 m). Kamery tego typu w przeciwieństwie do tzw. „kamer IP” nie umożliwiają połączenia z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu, a jedynie w ograniczonym zasięgu. Ich przeznaczenie to zazwyczaj dodatkowe zabezpieczenie osoby – możliwość przekazania na zewnątrz sytuacji ze spotkania, gdzie może przydać się natychmiastowe wsparcie w razie problemów.

 

Wyprowadzenie kamery na zewnątrz

W większości przypadków ustawienie kamery tak aby podgląd był dostępny wewnątrz sieci jest bardzo proste. Jednak wyprowadzenie kamer na zewnątrz (tak aby dało się oglądać obraz z dowolnego miejsca) może wymagać zmian ustawień routera internetowego, zmianę ustawień zapory internetowej a czasem także zmiany umowy u operatora i wykupienie tak zwanego „stałego adresu IP”. Tak zwane usługi P2P – czyli łatwe wyprowadzanie kamer poza sieć opierają się na zewnętrznych serwerach producenta i nie są zależne od sklepu w jakim kupujemy kamerę. Producenci oferują tę usługę nieodpłatnie i nie ma gwarancji że podgląd na żywo z dowolnego miejsca na świecie będzie możliwy na obecnych zasadach przez cały okres używania sprzętu. Większość kamer w warunkach domowych działa obecnie tylko w obrębie danej sieci – z uwagi na zasady bezpieczeństwa jakie stosują dostawcy – podgląd nie będzie możliwy poza siecią LAN lub WLAN do jakiej zostały przyłączone.