P2P

P2P – (Peer to Peer)  – technologia głównie używana przy przesyłaniu plików z jednego urządzenia na drugi. Jest to sieć zdecentralizowana i w większości przypadków służy bezpośrednim połączeniom, jednak w przypadku gdy któraś ze stron lub obie, nie posiadają stałego adresu IP, konieczne są serwery wsparcia, które pośredniczą w przekazywaniu danych, tak aby oba urządzenia mogły się znaleźć.

Przykładem takiej siecie P2P wykorzystywanej w detektywistyce, są kamery IP. Aby kamera mogła połączyć się bezpośrednio ze smartfonem użytkownika, konieczne jest, aby przynajmniej jedna ze stron posiadała stałe IP, aby dało się znaleźć adres na zewnątrz sieci. Z uwagi na to, że jest to zazwyczaj niemożliwe, producenci kamer ominęli ten problem, stawiając zewnętrzne serwery o stałym IP. Kamera cały czas nadaje na taki serwer widoczny z zewnątrz sieci, a użytkownik, logując się na ten sam serwer, znając ID kamery oraz hasło, może oglądać obraz na żywo.

 

Większość kamer WiFi przeznaczonych jest typowo do nagrywania spotkań, z możliwością podglądu przez osoby trzecie z odległości. Kamery tego typu można podłączyć bezpośrednio ze smartfonem lub tabletem. Same rozgłaszają swoją sieć Wifi i podgląd z kamery jest możliwy tylko w jej zasięgu (30-50 m). Kamery tego typu w przeciwieństwie do kamer z własnym serwerem P2P nie umożliwiają połączenia z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu, a jedynie w ograniczonym zasięgu. Ich przeznaczenie to zazwyczaj dodatkowe zabezpieczenie osoby – możliwość przekazania na zewnątrz sytuacji ze spotkania, gdzie może przydać się natychmiastowe wsparcie w razie problemów.

Niektóre kamery (zazwyczaj tańsze, poniżej 1000 zł) wstępnie działają także poprzez dostęp P2P (przez internet z dowolnego miejsca na Ziemi) i taką opcję mają w dołączonej instrukcji. Należy jednak mieć świadomość, że jest to dostęp chwilowy, zazwyczaj działa jedynie przez kilka miesięcy, do roku czasu, dopóki producent nie wyłączy darmowych serwerów wsparcia. W naszych opisach są one jednak wyraźnie oznaczone, że posiadają zasięg ograniczony, do określonej liczby metrów. Nie stosujemy nieuczciwych praktyk jak inni sprzedawcy.

Droższe kamery, z przeznaczeniem do monitoringu mają jednak często zapewnione wsparcie serwerów P2P na cały okres życia sprzętu, a przynajmniej na okres 2 lat. W każdej tego typu kamerze trzeba mieć jednak świadomość, że producent oferuje wsparcie serwerów nieodpłatnie i w związku z tym ani on ani sprzedawca nie odpowiadają za przerwy w jego działaniu lub w wypadku zaprzestania wsparcia.

Istnieją także rejestratory oraz kamery z opcją podłączenia do sieci przewodowej ethernet lub sieci bezprzewodowej WiFi posiadające własny wbudowany serwer, niezależny od zewnętrznych serwerów producentów. Tego typu połączenie jest częściej spotykane w firmach w typowych systemach CCTV. Wymaga zazwyczaj specjalnego routera, ustawień routera, wyprowadzenia portów komunikacyjnych, odpowiedniej umowy z operatorem internetu (na tak zwane stałe IP). Rejestratory te (np. BCS) umożliwiają podgląd na żywo z tabletu, komputera lub smartfona – z dowolnego punktu na Ziemi bez pośredników i ryzyka, że producent wyłączy wsparcie P2P i coś przestanie działać.

 

Procedura uzyskania dostępu P2P

  • Podłączamy Kamerę IP do zasilania oraz (tylko za pierwszym razem) do kabla internetowego RJ45 – jeżeli kamera jest w niego wyposażona.
  • Jeżeli kamera nie jest wyposażona w złącze RJ45 należy połączyć się za pierwszym razem z punktem dostępowym Wifi, który rozgłasza.
  • Instalujemy oprogramowanie dostarczone przez producenta (zazwyczaj na smartfonie, tablecie lub komputerze), które automatycznie znajdzie nową kamerę w tej samej sieci, jeżeli kamera nie znajdzie się automatycznie – podajemy numer seryjny kamery.
  • Zmieniamy hasło dostępu oraz ustawiamy kamerze dostęp do naszego routera WiFi (jeżeli jest taka potrzeba aby działała bezprzewodowo)

Aplikacja od tej pory po wpisaniu loginu, hasła pozwala na natychmiastowy podgląd audio / video na żywo przez internet. Nowoczesne kamery IP z opcją P2P nie wymagają wyprowadzania portów w routerze ani stałego IP – kamera nadaje na serwer producenta ze stałym IP i stamtąd odbywa się sreaming na żywo do naszego urządzenia. W aplikacjach często można łączyć obraz z kilku kamer jednocześnie:

alt
Bezpośrednie połączenie internetowe z kamerą (bez P2P)
Procedury uzyskania dostępu bezpośrednio przez IP, bez pośrednictwa serwerów P2P nie jesteśmy w stanie tutaj opisać. Zależy ona od konkretnego sprzętu, rodzaju posiadanego routera i umowy z operatorem. Zachęcamy do kontaktu z monterami telewizji przemysłowej, którzy zawodowo zajmują się wyprowadzaniem kamer na zewnątrz sieci.