Złodzieje zaczynają kraść wszystko! Jak się chronić przed kradzieżą? (fot. pixabay.com)

Kradzież znów powszechna? Statystyki rosną, lepiej się zabezpiecz!

Kryzys gospodarczy, który wywołała epidemia koronawirusa odbija się na statystykach przestępstw. Policja (na razie w nieoficjalnych rozmowach) podkreśla, że już wzrasta ich liczba. Funkcjonariusze ze smutkiem twierdzą, że pod tym względem wracamy do smutnych lat 90’. Czy kradzież samochodów i piwnic znów stanie się codziennością? Jak się przed tym bronić?

Kradzież pojazdów czy rabowanie piwnic to pewien symbol złodziejskiej nomenklatury z ostatnich lat XX wieku. Lombardy pękały w szwach od wiertarek, wędek i innych przedmiotów, pochodzących z łupu złodziejskiego. O tym, że „złote lata” złodziejstwa mogą wrócić świadczy fakt, że w Toruniu zatrzymano rabusia, który… kradł zaprawy w słoikach z piwnic.

Cenniejszy majątek, taki jak rowery, artykuły remontowe czy auta w garażu możesz jednak skutecznie zabezpieczyć. W jaki sposób?

Kradzież może cię dopaść!

Wśród cenniejszego majątku, który najczęściej trzymasz poza mieszkaniem są rowery (garaż, piwnica), sprzęty remontowe (piwnica, garaż) i samochody (ulica, garaż). Dla złodzieja podane w nawiasach miejsca są bardzo łatwym dostępem do łupu. Obrabowaniem piwnic zajmują się zresztą mało rozwinięci technicznie przestępcy, bo bez problemu można sforsować niskiej jakości kłódki czy drewniane drzwi.

Zmienia się też sytuacja dotycząca samochodów. Jeszcze do niedawna na tapecie były wyłącznie auta luksusowe lub nietypowe (na tzw. zamówienie albo hybrydy czy elektryki), a statystyki kradzieży w Polsce z roku na rok zmieniały się na korzyść. W 2020 roku policja już zanotowała wzrost liczby zrabowanych aut. Łupem padają samochody, które długo stoją na parkingach (z powodu pracy zdalnej właścicieli). Co ciekawe, wśród nich wiele jest popularnych na rynku modeli. Złodzieje łapią się każdego „zarobku”, dlatego nie ma już niezagrożonych kradzieżą pojazdów.

Podstawowym punktem zabezpieczenia przed kradzieżą jest więc trzeźwe oszacowanie zagrożenia takim przestępstwem i obliczenie ewentualnych strat. Jeżeli wiesz, jak bardzo wartościowe rzeczy trzymasz w garażu i piwnicy, to dużo łatwiej będzie dobrać sposoby ochrony. Mając określoną wartość majątku, postaraj się całość ubezpieczyć. Bierz pod uwagę obostrzenia firmy ubezpieczeniowej i ograniczenia w umowie. Ubezpieczenie pozwoli ci odzyskać część strat, ale nie powinieneś bazować wyłącznie na nim.

Zachowaj pełną ochronę!

Przede wszystkim, postaraj się o zabezpieczenie wejścia do piwnicy czy garażu. Nie bazuj na słabej jakości kłódkach i cienkich skoblach – to ułatwia kradzież. W komórce zamontuj dobrej jakości drzwi metalowe lub kratę. W garażu zabuduj kłódkę tak, aby nie dało się jej obciąć nożycami do blachy.

Pilnuj też swojego majątku. Bardzo dobrym sposobem na kontrolę sprzętu czy pojazdów jest lokalizator GPS. Urządzenie wskaże ci miejsce przebywania twojego majątku, umożliwi natychmiastową reakcję podczas kradzieży, a w przypadku udanego przestępstwa pozwoli ci szybko zareagować i odzyskać skradzione mienie.

Lokalizator GPS to skuteczne zabezpieczenie samochodu czy roweru nawet, jeżeli większość czasu przesiadujesz w domu. Dobry sprzęt ma bardzo wytrzymałą baterię, pozwalającą na pracę do kilkunastu dni. Jeżeli podłączysz taki lokalizator do zasilania samochodowego, to cały czas będziesz mógł korzystać z jego możliwości.

Jak działają najpopularniejsze i cenione przez użytkowników lokalizatory? Podpinasz sprzęt do urządzenia lub pojazdu (może chronić zarówno drogie narzędzia, jak i samochód czy rower). Do lokalizatora wkładasz standardową kartę SIM od operatora. Co pewien czas będzie wysyłał ci wiadomości dotyczące położenia twojego majątku (masz możliwość dostosowania tej opcji do własnych upodobań i zapotrzebowania). W przypadku zmiany takiej lokalizacji, dowiesz się o tym natychmiast dzięki SMS, oraz specjalnej platformie.

Jaki lokalizator GPS wybrać?

Przede wszystkim musisz wybrać urządzenie zgodne z przeznaczeniem. Spójrzmy najpierw na lokalizatory do pojazdów.

Ciekawym wyborem do samochodów i pojazdów silnikowych będzie lokalizator CONCOX LM001. To niewielkie urządzenie gwarantuje nawet dwa tygodnie pracy na dołączonej baterii. Precyzyjnie pokazuje położenie obiektu (do 5 metrów dokładności). Zapewnia jednocześnie trwały montaż (bardzo mocne magnesy neodymowe) i umożliwia skuteczne ukrycie w pojeździe (dzięki temu złodziej nie będzie w stanie wyrzucić go z kradzionego samochodu).

Boisz się o kradzież auta? Lokalizator CONCOX LM001 zapewni ci ciągłą wiedzę na temat położenia twojego samochodu (fot. Materiały własne)
Boisz się o kradzież auta? Lokalizator CONCOX LM001 zapewni ci ciągłą wiedzę na temat położenia twojego samochodu (fot. Materiały własne)

Lokalizator GPS VJ-T630 to inny typ urządzenia, przypominający lampkę rowerową. Świetnie sprawdzi się do zabezpieczenia jednośladów. Jego niepozorna forma nie będzie rzucała się w oczy, a po ewentualnej kradzieży szybko odzyskasz swój rower. Ma on również bardzo dokładną lokalizację i globalny zasięg oparty na sieci GSM. Warto podkreślić, że w pełnym trybie pracy będzie działać nawet 7 dni!

Lokalizator GPS VJ-T630 ochroni twój rower. Dzięki temu, że przypomina lampkę złodziej nie zorientuje się, że do jednośladu podłączone jest takie urządzenie (fot. Materiały własne)
Lokalizator GPS VJ-T630 ochroni twój rower. Dzięki temu, że przypomina lampkę złodziej nie zorientuje się, że do jednośladu podłączone jest takie urządzenie (fot. Materiały własne)

Na koniec urządzenie, które pozwoli na ochronę elektronarzędzi w piwnicy. Zaawansowany lokalizator hermetyczny VJ05. Urządzenie podaje lokalizację w czasie rzeczywistym, a w przypadku próby demontażu z narzędzi wszczyna „alarm”. Ma dodatkowo funkcję nasłuchu otoczenia i czujnik ruchu. Warto zabezpieczyć nim drogie narzędzia w piwnicy, które mogą paść ofiarą kradzieży.

Tak zabezpieczony majątek nie powinien paść ofiarą kradzieży, a nawet jeżeli złodziej „połasi” się na sprzęt z wbudowanym lokalizatorem, to szybko go odzyskasz. Jeżeli masz wątpliwości co do działania albo wyboru lokalizatora – skontaktuj się z nami. Razem dobierzemy urządzenie dla twoich potrzeb!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *