narkotyki człowiek smutek rodzic

Jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki?

Substancje psychoaktywne znane powszechnie jako narkotyki to niebezpieczne specyfiki, które mogą doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu dziecka, a niekiedy nawet jego śmierci. Wyłącznie szybka reakcja bliskich może pomóc w walce z tym strasznym uzależnieniem. Jak poznać, że dziecko może brać narkotyki? Kiedy warto zwiększyć czujność i co zrobić, jeżeli prawda okaże się bolesna?

Narkotyki to substancje, które mogą działać w różny sposób. Niektóre typy sprawiają, że młody człowiek jest bardziej wyluzowany i spokojniejszy. Inne pobudzają neurony mózgu, przekładając się na nadzwyczajną aktywność danego człowieka. Chociaż na czarnym rynku sprzedawane są różne specyfiki, to istnieją sposoby, które pozwolą Ci rozpoznać, że z dzieckiem nie wszystko jest ok.

Symptomy, po których poznasz, że Twoje dziecko może brać narkotyki

Przede wszystkim musisz rozpoznawać sygnały, wysyłane przez Twoje dziecko. Bierz pod uwagę każdą możliwość i nie wyrzucaj z siebie prawdopodobieństwa, że grzeczny syn czy świetnie ucząca się córka zaczęła brać. Być może jest dopiero w fazie testowania i szybka reakcja może ograniczyć ciężkie skutki zażywania narkotyków. Im szybciej zareagujesz tym dajesz dziecku większe szanse.

Obserwuj zachowanie młodego człowieka. Jeżeli aktywny dotąd chłopak dziś śpi całe dnie i bardzo się uspokoił, może to być związane z narkotykami. Nadzwyczajna aktywność i nagłe obniżenie (lub gwałtowne podwyższenie) wyników w nauce też może być symptomem uzależnienia.

Poza tym początkujący narkomani często wymykają się z domu, zamykają w toalecie, ich oczy stają się nieobecne, a źrenice nienaturalnie wielkie lub małe. Zauważ też czy dziecko nie ma nowego towarzystwa i zaobserwuj czy nadal trzyma się z dotychczasowymi przyjaciółmi.

Narkotyki problem dziecko czas
Tylko szybka reakcja może uchronić dziecko przed zgubnymi skutkami zażywania narkotyków (fot. pixabay.com)

Jakie urządzenia pomogą Ci w sprawdzeniu czy Twoje dziecko jest „czyste”?

Oczywiście, wszystkie powyższe kwestie nie muszą od razu oznaczać, że dziecko bierze narkotyki. Warto jednak zwiększyć czujność i zacząć bacznie obserwować młodego człowieka. Warto kontrolować jego wydatki, zadawać pytania i patrzeć gdzie i kiedy wychodzi Twój syn lub córka.

Możesz też sięgnąć po urządzenia specjalistyczne, które naprowadzą Cię na ostateczny trop. Ukryty w plecaku albo w torbie lokalizator GSP dla dziecka – GPS Pro10 Flat z precyzją do 5 metrów wskaże Ci, gdzie aktualnie znajduje się Twoja pociecha. W ten sposób dowiesz się, w jakim miejscu kupuje lub zażywa substancje psychoaktywne. GPS Pro10 Flat to sprzęt ze wbudowanym mikrofonem (umożliwia nasłuch), ma nieograniczony zasięg za pomocą modułu GSM (do prowadzenia nasłuchu) i działa nawet 10 dni na jednym ładowaniu baterii. To na pewno rozwiązanie, które pomoże Ci w kontrolowaniu młodej osoby.

lokalizator GPS w plakietce
Ten niepozorny identyfikator może uratować Twojemu dziecku życie! (fot. materiały własne)

Co, jednak gdy Twój syn lub córka zaczyna brać pod Twoją nieobecność w domu, albo spotyka się w domach znajomych? Wtedy warto zainstalować mu urządzenia szpiegowskie do podsłuchu. Do zdalnej kontroli polecamy dyktafon cyfrowy w pendrive HNSPY EC-09. Urządzenie w wyraźny sposób nagra dźwięki z nawet 10 metrów, ma tryb pracy detencji głosu (zaczyna rejestrować dźwięk po wykryciu mowy), a dodatkowo działa do nawet 24 godzin. Wszyj taki pendrive dziecku w ulubiony plecak i poczekaj na wyniki śledztwa. Po przesłuchaniu nagrań poznasz całą prawdę.

Jeżeli chcesz sprawdzić z kolei dziecko w domu, zakup podsłuch GSM ALFA-26 w listwie zasilającej. To sprzęt, który nie rzuca się w oczy. Ma nieograniczony czas pracy, a moduł GSM pozwoli Ci na nasłuchiwanie nagrań w czasie rzeczywistym. To doskonały kamuflaż z funkcją detekcji głosu. Jeżeli Twoje dziecko bierze w domu, natychmiast się o tym dowiesz, dzwoniąc na numer telefonu karty SIM, którą umieścisz w urządzeniu. To niezwykle proste.

listwa zasilająca podsłuch GSM narkotyki
Nowoczesna listwa z podsłuchem GSM pozwoli kontrolować dziecko również w domu (fot. materiały własne)

Czy powyższe kwestie są etyczne i zgodne z prawem? Chociaż w teorii nie możesz podsłuchiwać osób trzecich, jednak jako opiekun działasz w wyższej potrzebie. W celu ratowania zdrowia i życia swojego dziecka możesz posługiwać się także powyżej zaprezentowanymi urządzeniami i technikami.

Co zrobić, gdy dowiesz się o uzależnieniu dziecka?

Prawda na pewno będzie bolesna, ale pamiętaj, że lepiej ją znać! To idealny moment na reakcję. Pamiętaj, żeby nie przelewać bezsilności, smutku i złości na dziecku. Porozmawiaj z synem lub córką na temat uzależnienia. Zapytaj jak długo to trwa i jakie środki psychoaktywne bierze. Na początku może wystarczy rozmowa z Tobą i psychologiem znającym się na kwestii uzależnień. Jeżeli to nie pomoże, kolejnym krokiem jest terapia w ośrodku otwartym lub zamkniętym.

Nie wahaj się podejmować mocnych i zdecydowanych kroków. Tylko w ten sposób możesz zabezpieczyć swoje dziecko. Jeżeli dopadło Cię załamanie i nie wiesz, co robić – zadzwoń na 801 190 990. To ogólnopolski telefon zaufania „Narkotyki – Narkomania”, który jest całkowicie bezpłatny i adresowany jest do osób uzależnionych, a także do ich rodzin. Możesz tam otrzymać wiele cennych porad dotyczących działania w tej trudnej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *