Szantaż – jak mu przeciwdziałać?

Przestępcy szukają różnych sposobów na łatwy zarobek. Jednym z nich jest szantaż – wyjątkowo perfidny, ale też trudny do udowodnienia czyn. Jeżeli padłeś ofiarą tego przestępstwa, to nie powinieneś dawać się wykorzystywać szantażyście. Należy działać! W jaki sposób?

Zacznijmy od tego, że szantażyści wykorzystują każdą słabość w naszym życiu, aby wyłudzić od nas określone środki. Niekiedy sposobem na szantaż może być wykryty romans, nieślubne dziecko, wykroczenie drogowe albo inny czyn, którego nie chcesz ujawnić. Pamiętaj, że odpowiedzią na szantaż nie może być poczucie winy. Karne płacenie szantażyście wspiera spiralę, z której trudno jest wyjść.

Szantaż – definicja i odniesienie prawne

Przede wszystkim pamiętaj, że szantaż jest w Polsce czynem karalnym, ściganym z urzędu. Przestępstwo to jest penalizowane poprzez Art. 191 § 1. Kodeksu karnego, który mówi, że kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Dotyczy to także osób, które nękają inne osoby w celu zwrotu wierzytelności.

Według definicji, szantaż to groźba ujawnienia informacji dotyczących danej osoby, które mogłyby mieć bardzo przykre dla niej skutki. Tu możemy zakładać, że mowa zarówno o opinii, kwestiach zdrowotnych, związku danej osoby czy majątku. Szantażyści działają w celu zdobycia określonego przez siebie celu – najczęściej ten jest związany z wyłudzeniem określonej kwoty. Niektórzy stosują jednak szantaż by zdobyć inne korzyści, np. natury matrymonialnej.

Pamiętaj, że szantaż to przestępstwo (fot. pixabay.com)

Jak odnosić się do szantażysty?

Najczęściej popełnianym błędem przez osoby, wobec których stosuje się szantaż jest uleganie presji i żądaniom przestępcy. To kategorycznie zła opcja. Jeżeli jesteś szantażowany i zapłacisz określoną kwotę, to szantażysta będzie chciał więcej i więcej. Najczęściej tego typu osoby działają w zamiarze zemsty i są nienasycone. Płacenie czy spełnianie żądań szantażysty to droga donikąd.

Najlepszym krokiem jest przeciąganie pertraktacji z szantażystami i poinformowanie o takim fakcie organów ścigania. Jeżeli nie chcesz współpracować na początku śledztwa z policją, możesz poprosić o pomoc prywatnego detektywa lub kogoś zaufanego. Wspólnie powinniście zdobyć dowody, które pogrążą szantażystę i pomogą go aresztować, a następnie skazać.

Najlepszym sposobem na ujawnienie szantażu jest nagranie go w czasie przekazywania gróźb. Możesz zarejestrować zarówno materiał audio jak i wideo. Koniecznie spraw, aby szantażysta dokładnie opisał swoje postępowanie i to, czego od Ciebie chce. Poinformuj też organy ścigania o tym, dlaczego szantażysta Cię gnębi. Jeżeli nie jest to nic związane z łamaniem prawa, policja zachowa te dane do swojej wiadomości.

Urządzenia, które pomogą w walce z szantażem

Sprzęt do nagrywania szantażysty musi być dyskretny, dobrze ukryty i zapewniać najlepszą jakość. W końcu pliki będą używane podczas rozprawy przeciwko przestępcy. Kupując takie urządzenie zwróć też uwagę na wytrzymałość baterii i dodatkowe funkcje. W sytuacjach stresowych szczególnie przyda się automatyczna rejestracja po wykryciu mowy (VOX) oraz czujnik ruchu. Dzięki temu nie będziesz musiał załączać sprzętu w trakcie rozmowy z szantażystą.

Spójrzmy na przykłady urządzeń, idealnie nadających się do dekonspiracji szantażystów. Dyktafon ukryty w powerbank ESONIC MQ-L500 VOX to wszechstronny i niewielki dyktafon, który nie będzie wzbudzał podejrzeń nagrywanej osoby. Wygląda jak przenośny zasilacz do Twojego smartfonu i pełni również jego funkcję – dzięki temu jest praktycznie nie do rozpoznania. Posiada dwa tryby pracy. Funkcja VOX załączy dyktafon, gdy ten tylko rozpozna mowę. Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad sprzętem, możesz włączyć też tryb ciągłego nagrywania.

Ten powerbank nie będzie wzbudzał niczyich podejrzeń (fot. materiały własne)

Wbudowana bateria pozwoli Ci na nagrywanie 15 dni w trybie ciągłym. Czuły mikrofon urządzenia zbiera z kolei dźwięki z nawet 10 metrów.

Innym, równie skutecznym sprzętem jest mikro dyktafon profesjonalnie ukryty w długopisie ESONIC MQ-78. To urządzenie jest równie dyskretne co wspomniany wcześniej powerbank. Do złudzenia przypomina bowiem długopis i nie będzie rzucał się w oczy. MQ-78 także posiada dwa tryby nagrań, a mikrofon ma jeszcze większy zasięg, sięgający aż 12 metrów. Funkcja pełnej redukcji szumów zapewni Ci dodatkowo najwyższą jakość nagrania, a pojemna bateria i pamięć wbudowana umożliwią Ci ciągłe nagrywanie przez ponad 70 godzin na jednym ładowaniu.

Dyktafon w długopisie będzie świetną formą ochrony przed szantażystami (fot. materiały własne)

Nie możesz zapomnieć także o obrazie. Niekiedy to właśnie gesty, mimika czy samo otoczenie szantażysty będzie świadczyło o jego winie. Tego typu rzeczy nie zarejestrujesz niestety za pomocą podsłuchów. Tu konieczna jest ukryta kamera. Naszym zdaniem notatnik z ukrytą kamerą i rejestratorem LAWMATE PV-NB10W Z WIFI będzie znakomitym rozwiązaniem. To urządzenie zapewniające jakość nagrania FullHD, a także łączność bezprzewodową w razie potrzeby. Dzięki temu zaufana osoba będzie miała kontrole nad Twoją rozmową z szantażystą. Notatnik pozwoli Ci na nawet 4 godziny ciągłej rejestracji obrazu. Obiektyw zamaskowany jest z kolei w taki sposób, że nagrywany przestępca nie będzie miał pojęcia o jego obecności.

Ten zeszyt pomoże Ci zarejestrować przestępczy czyn szantażysty. Miej go zawsze przy sobie na wypadek spotkania się z przestępcą (fot. materiały własne)

Istnieje wiele skutecznych sposobów na walkę z szantażystami. Nie warto poddawać się ich naciskom. Jeżeli potrzebujesz porady dotyczącej wyboru sprzętu na wypadek szantażu, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *