przemoc w rodzinie

Przemoc w rodzinie – i co dalej?

Policyjne statystyki z 2020 roku wskazują, że ponad 90 tysięcy polskich rodzin co roku doznaje różnych form przemocy. Jak wskazują sami funkcjonariusze w licznych materiałach publikowanych w mediach, są to tylko dane oficjalne. Rzeczywista skala niebezpiecznego zjawiska jest najpewniej kilka razy większa.

Z jakich powodów dochodzi do przemocy w rodzinach w Polsce? Najczęściej przyczyną agresji jest alkohol lub inne środki odurzające. Często zdarza się także, że powodem agresji są także niepowodzenia w pracy, problemy w życiu prywatnym i zaburzenia psychiczne. Pamiętaj, że przemoc w rodzinie może mieć różne objawy – niekoniecznie powiązane z agresją fizyczną!

Przemoc w rodzinie – agresja fizyczna, ale nie tylko!

Do fizycznej przemocy w rodzinie najczęściej dochodzi w rodzinach patologicznych, chociaż nie jest to reguła. Niestety, policyjne dane pokazują, że ofiarami są głównie dzieci. Wobec małoletnich dochodzi do rękoczynów, są one bite różnymi przedmiotami, a niekiedy także maltretowane w inny sposób. Głównym powodem agresji fizycznej jest alkohol lub innego rodzaju środki odurzające. W bardziej „cywilizowanych” z pozoru rodzinach także dochodzi do aktów przemocy fizycznej. Agresywni rodzice wyładowują często niepowodzenia w pracy na sobie lub na dziecku.

Jednak nie tylko fizyczne ataki są problemem. Coraz częściej dochodzi do aktów przemocy psychicznej. Gnębienie tego rodzaju ma różne oblicza. Rodzice wobec siebie lub wobec dzieci są oschli i wyzywają się, używając bardzo przykrych epitetów. Przemoc psychiczna może wyrządzić niemniej poważne skutki co ta fizyczna. Często doprowadza do załamania nerwowego, chorób umysłowych, a nawet myśli samobójczych i ich realizacji!

Jeżeli w swojej rodzinie zauważasz poniższe symptomy, zacznij reagować!

  • Ciągłe podnoszenie głosu na dzieci, bez wyraźnego powodu.
  • Siniaki, otarcia, oparzenia na ciele dzieci.
  • Problemy domowników z koncentracją, unikanie kontaktu wzrokowego z agresorem.
  • Brak zaufania do osób starszych.
  • Ciągłe ucieczki z domu, pogorszenie ocen w szkole i ogólnego zachowania.

Pamiętaj, że agresor może stosować przemoc w rodzinie bez Twojej wiedzy. Warto więc uważnie obserwować dzieci, aby wykluczyć ewentualne zdarzenia z partnerem lub partnerką w tle.

dziecko przemoc w rodzinie
Dzieci są najczęstszymi ofiarami przemocy w rodzinie (fot. pixabay.com)

W jaki sposób udowodnić, że w rodzinie dochodzi do aktów przemocy?

Kto powinien udowodnić, że w rodzinie dochodzi do przemocy? Mogą to być najbliżsi, którzy sami są ofiarami napastników lub osoby z zewnątrz. Dziadkowie, wujkowie czy inni krewni, a niekiedy także znajomi i sąsiedzi – wszystkie te grupy są wręcz zobowiązane do przeciwdziałania przemocy w domu osób mieszkających w pobliżu.

Jak udowodnić, że może dojść do przemocy? Najlepiej zastosować specjalne urządzenia detektywistyczne, które rejestrują dźwięk i obraz z ukrycia. Dzięki temu możesz zebrać materiał obciążający agresora i posługiwać się nim na policji czy w sądzie. Pierwszy sprzęt to mini kamera do tekstu M8 EG WIFI, egzamin, dokumenty, mały obiektyw. Urządzenie ma bardzo szeroki kąt widzenia i przede wszystkim – umożliwia podgląd na żywo tego, co dzieje się w mieszkaniu. Kamera szpiegowska zainstalowana w pokoju dziecięcym czy salonie może nagrać sceny przemocy.

Mini kamera tekst przemoc w domu
Niewielka kamera umożliwi Ci nagrywanie praktycznie każdej sytuacji w domu i nie tylko (fot. materiały własne)

Prezentowana mini kamera to sprzęt bardzo łatwy w obsłudze, skuteczny i dyskretny. Agresor na pewno nie rozpozna go gołym okiem. A co jeżeli chcesz zarejestrować dźwięk? Wtedy postaw na mini dyktafon. Sprzęt taki jak profesjonalny podsłuch nagrywający do 7 dni, polski ALFA PRO-403 zapewnia bardzo dobrą jakość nagrywanego dźwięku (co jest istotne w sądzie) oraz pozwala na pracę przez istotnie długi czas. Raz podłożony (np. za biurkiem) przez 7 dni będzie nagrywał rozmowy i ewentualne, agresywne słownictwo napastnika. Ten mini dyktafon to nieoceniona pomoc w walce z przemocą.

Co zrobić, gdy masz już dowody przemocy w rodzinie? Jak zareagować?

Niekwestionowany dowód przemocy w rodzinie to ważny element w walce o spokojne życie. Jak zareagować, jeżeli masz już go w ręku i Twoja kamera szpiegowska lub dyktafon zarejestrowały słowną lub fizyczną agresję?

Na początku udaj się z nagraniami na policję. Funkcjonariusze – na podstawie polskich przepisów – mogą odseparować agresora od reszty domowników. Z pewnością rozpoczną dochodzenie w kierunku postawienia zarzutów napastnikowi. W tym czasie porozmawiaj z prawnikiem, który rozpocznie procedurę sądową. Na co możesz liczyć? Sąd może np. zarządzić zakaz zbliżania się do Ciebie lub dzieci, a niekiedy także karę bezwzględnego więzienia (wszystko zależy od charakterystyki popełnionych czynów). Co ważne, złamanie takiego zakazu wiąże się z całkowitą izolacją w zakładzie karnym.

Nie zwlekaj więc i już teraz zacznij walczyć z przemocą we własnym domu lub domu Twoich bliskich. Nie pozostawiaj ofiar przemocy na pastwę okrutnego losu i jeszcze gorszego agresora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *