monitorowanie komputera pracownika

Monitorowanie komputera pracownika – co warto wiedzieć?

Kontrola pracy pracowników jest nie tylko przywilejem, ale też obowiązkiem pracodawcy. Sprawdzanie efektywności w działaniu i monitorowanie wywiązywania się z obowiązków może wpłynąć pozytywnie na obroty przedsiębiorstwa. Elementem takich działań jest monitorowanie komputera pracownika. W jakim zakresie może być realizowane, aby było zgodne z przepisami?  

Czym jest monitorowanie komputera pracownika? Wskażmy na początku, że nie jest to ciągła obserwacja tego, co robi pracownik i pełna inwigilacja jego sprzętu. To system analizy i sprawdzania efektywności osoby zatrudnionej przez wgląd do jej urządzenia elektronicznego (służącego do pracy). Kontrola musi być zgodna z przepisami zawartymi w kodeksie pracy.

Kontrola pracownika, a przepisy kodeksu pracy

Czy kontrola pracownika przy pomocy sprawdzania urządzeń elektronicznych jest legalna? Mówi o tym dokładnie z art. 222 §7 kodeksu pracy. Stanowi on, że pracodawca może kontrolować urządzenia i mienie, a także poczynania pracowników na obszarze przedsiębiorstwa, a także w (określonych sytuacjach) podczas wykonywania obowiązków poza terenem przedsiębiorstwa.

Warto zaznaczyć, że monitorowanie komputera pracownika albo inna forma kontroli związana jest z przygotowaniem regulaminu oraz wskazaniem pracownikowi, jakie są związane z tym procedury. Mówiąc prościej, właściciel albo odpowiedni organ w firmie musi poinformować pracownika, że ten będzie sprawdzany i przedstawić mu, jakie narzędzia będą w tej sprawie użyte.

Monitorowanie komputera pracownika – dozwolony zakres

Chociaż kodeks pracy umożliwia sprawdzanie komputera pracownika, to nie oznacza, że możesz to robić w nieograniczonym zakresie. Kontrola powinna dotyczyć wyłącznie obowiązków, które realizowane są przez zatrudnioną osobę. Co to oznacza?

  • Sprawdzanie czasu pracy – np. poprzez aplikacje kontrolujące aktywność pracownika.
  • Kontrola efektywności pracy – analizowanie dokumentów, wykonanej pracy, działań prowadzonych przez pracownika.
  • Przeciwdziałanie szpiegostwu przemysłowemu – kontrola czy niejawne informacje nie wyciekły w czasie wykonywania obowiązków przez pracownika.

W praktyce pracodawca może weryfikować czy pracownik wypełnia swoje obowiązki i np. podczas pracy nie korzysta z komunikatorów internetowych. Nie może jednak czytać korespondencji prywatnej. Natomiast dostęp do skrzynki pracowniczej może mieć, jak najbardziej. Pracodawca nie może sprawdzać też prywatnego komputera pracownika.

Pamiętaj, że przepisy nie są do końca precyzyjne w kwestii zakresu kontroli pracownika. Warto zawsze poprosić o pomoc prawnika, specjalizującego się w prawie pracy, aby zweryfikować czy dobrze interpretujemy kwestię kontroli komputera lub telefonu pracownika.

monitoring komputera praca zdalna
Monitoring komputera pracownika jest szczególnie przydatny m.in. podczas pracy zdalnej (fot. pixabay.com)

W jaki sposób sprawdzać komputer pracownika? Na co zwrócić uwagę?

Kontrola komputera pracownika eliminuje więc zagrożenie, że ten będzie pracował krótko, mało efektywnie, albo na rzecz konkurencji. Monitorowanie sprzętu to ciekawe rozwiązanie nie tylko w czasie pracy stacjonarnej, ale też popularnego home office.

Pamiętaj, żeby wdrożyć czytelny i jasny regulamin kontrolowania urządzeń elektrycznych. To pozwoli ograniczyć Ci np. oskarżenia o mobbing (pracownik, który zostanie złapany na oszustwie lub niedbalstwie będzie bronił się korzystając ze wszystkich metod). Warto zainstalować też skuteczne oprogramowanie, zapewniające wszechstronny dostęp do zasobów służbowego sprzętu.

Ciekawym rozwiązaniem jest szpieg komputera, monitorujący keylogger Keyturion PRO®. System ten ma bardzo wszechstronne możliwości. Umożliwia sprawdzanie tego co dzieje się na komputerze, daje dostęp do pełnych zasobów sprzętu, pozwala sprawdzać, jakie procesy zachodziły w czasie pracy i daje zdalny dostęp do wszelkich funkcji komputera. Pracownik, który lekceważy swoje obowiązki ryzykuje, że w każdej chwili możesz sprawdzić co robił w czasie realizacji pracy.

klawiatura komputer obserwacja
Nowoczesny keylogger to metoda obserwacji, która zapisuje polecenia wykonywane z poziomu myszki czy klawiatury (fot. pixabay.com)

Nie tylko komputer pracownika – monitorowanie komputera dziecka to dbanie o jego dobro!

Warto wiedzieć, że programy kontrolne to nie tylko skuteczny monitoring efektywności pracowników, ale też sprawna kontrola dziecka. Monitorowanie komputera dziecka jest o tyle ważne, że w sieci na małoletnich czyha wiele niebezpieczeństw. To m.in. pornografia, przemoc, pedofilia czy wszechobecny hejt. Przez kontakt z takimi treściami dzieci często tracą poczucie własnej wartości, popadają w choroby natury psychicznej, sięgają po narkotyki albo stają się ofiarami pedofili.

Zachowując poczucie prywatności dziecka i opierając się na zasadzie częściowego zaufania, warto zainstalować oprogramowanie szpiegowskie na komputerze dziecka. Korzystaj z tego w uzasadnionych przypadkach (bez nadopiekuńczej inwigilacji, która najczęściej kończy się odwrotnie do zamierzonego efekty), aby w razie potrzeby szybko zareagować na zagrożenie.

Podobnie jest w przypadku pracowników. Im szybciej zobaczysz, że dana osobna nie wywiązuje się ze swoich zawodowych obowiązków, tym więcej korzyści i oszczędności przyniesie to firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *