wykrywanie podsłuchu

Jak wykryć podsłuch. Wykrywacz czy firma specjalistyczna?

Jaką obrać metodę kontrinwigilacji?

Każdy borykający się z problemem uciekających z firmy czy domu informacji ma ten dylemat. Udać się z problemem do firmy, która zajmuje się profesjonalnym wykrywaniem podsłuchów? Czy też może samemu udać się do sklepu detektywistycznego i nabyć odpowiedni wykrywacz? Wykrywanie podsłuchu nie jest proste, ale postaramy się poradzić jak skutecznie go wykryć obiema metodami.


O czym należy pamiętać przed kontaktem z firmą wykrywającą podsłuchy lub ze sklepem?

Ponieważ poszukiwanie urządzeń podsłuchowych zainstalowanych przez wyszkolonego technika operacyjnego jest zadaniem wymagającym zachowania dyskrecji w stosunku do podsłuchujących, prezentujemy kilka podstawowych zasad dających duże szanse uniknięcia dekonspiracji podejmowanych przez Państwa działań. Należy pamiętać, że jeśli podsłuchujący słucha Państwa rozmowy z nami – może wyłączyć urządzenia, których używa zdalnie lub usunąć dyskretnie te, które znajdują się w pomieszczeniu.


Odwróć uwagę podsłuchujących i uważaj jak szukasz pomocy
  • Najlepiej w ogóle z nikim nie rozmawiać o swoich podejrzeniach, a jeśli już tak zrobiliśmy (np. przeglądając z komputera służbowego strony o wykrywaniu podsłuchów lub dzwoniąc do firm tej branży), można spróbować uśpić czujność potencjalnego przeciwnika głośno komunikując rezygnację z tego zamiaru.
  • Nawiązuj łączność „na bezpiecznej linii”. Można posłużyć się starym telefonem GSM. Należy przy tym pamiętać, aby nie dzwonić z domu i miejsca pracy, najlepiej  z miejsc publicznych (np. rynek miasta, galeria handlowa), lub pójść do kawiarenki internetowej. nie mieć przy sobie żadnych zasilanych bateryjnie urządzeń elektronicznych, nie jechać samochodem tylko wybrać komunikację miejską.

Wykrywanie podsłuchu przez profesjonalistów

Wykrywanie podsłuchu zlecone profesjonalnej firmie to pozornie dobre wyjście – nie musimy się na tym znać, przedstawiciel firmy przyjedzie z o wiele lepszym sprzętem niż będziemy w stanie kupić samodzielnie. Usługa jest może nie najtańsza (zazwyczaj 400-1500 zł), ale gwarantuje skuteczność i prawidłowe rozpoznanie technik operacyjnych użytych do podsłuchiwania. Problem w tym, że „wykrywanie podsłuchów” jest tylko „zrobieniem zdjęcia”, natomiast faktyczne zabezpieczenie przed inwigilacją wymaga zastosowania stale działających środków kontr-techniki oraz procedur ochrony wrażliwych informacji.


Jak samemu skutecznie wykryć podsłuch?

Nawet z gorszym sprzętem i wiedzą, z własnym wykrywaczem w ręku mamy spore możliwości – możemy sprawdzać pomieszczenie z zaskoczenia, kilka razy i jeżeli jest coś na rzeczy, prędzej czy później się złapie. Wykrywanie podsłuchu to dość trudne zadanie, ale najważniejsze aby poznać przeciwnika, jakim są podsłuchy. Większość sprzętu podsłuchowego na rynku komunikuje się ze swoim administratorem za pomocą fal radiowych, zatem dobry miernik częstotliwości powinien wystarczyć. Uniwersalne wykrywacze możemy podzielić na cztery główne grupy:


Mierniki częstotliwości (100 – 400 zł)

Wykrywacz podsłuchów ST/RF

Podstawowe wykrywacze, reagujące na wszystko – dosłownie na wszystko. Są bardzo tanie, ale nie mają dobrej czułości, selektywności oraz zazwyczaj żadnych filtrów, co sprawia, że reagują oprócz podsłuchów także na mikrofalówki, zwoje kabli w ścianach, przepalające się świetlówki itp. Oczywiście mamy z nimi szansę wykryć prawdziwy podsłuch, ale trzeba mieć sporo cierpliwości. Należy także pamiętać, że często zakresy podane przez producentów tego sprzętu są „umowne” – a same wykrywacze nie obsługują danych pakietowych i np. w wypadku podsłuchów GSM pokażą raczej, że coś jest na zasadzie fali zbieżnej, ale już nie będziemy w stanie stwierdzić gdzie.


Wykrywacze uniwersalne z filtrami fałszywych alarmów (500 – 1200 zł)

Z WYKFC-603 wykrywanie podsłuchu jest proste!

Np. wykrywacze firmy Aceco. Należą do najbarwniej pożądanej grupy tanich wykrywaczy półprofesjonalnych wskazujących najwyższą znalezioną amplitudę, która zazwyczaj okazuje się podsłuchem. Tak jak w przypadku podstawowych mierników, uniwersalność jest ich wadą, aczkolwiek w odróżnieniu od poprzedniej grupy -mają zaawansowane filtry, które sprawiają, że nie reagują na sprzęty codziennego użytku. W połączeniu z selektywnością i większą czułością są wystarczającym narzędziem do sprawnego lokalizowania podsłuchów.


Analizatory wielokanałowe ( > 3000 zł)

iDet Raksa-120 wykrywacz wielokanałowy

Tutaj zmienia się cała koncepcja. Uniwersalność nie jest już wadą, ponieważ wykrywacze tego typu nie skanują całego pasma od lewej do prawej zatrzymując się na najsilniejszym sygnale, lecz pokazują całe pasmo na raz! Przykładem takiego wykrywacza może być bardzo doceniona na polskim rynku iDet RAKSA-120. Nie ma znaczenia czy w pomieszczeniu będą 2, 5 czy 100 źródeł nadawania – każde z nich możemy śledzić z osobna (ignorując pozostałe), lub patrzeć na wszystkie na raz. Co ważne, bardzo często urządzenia tego typu pozwalają także na szybki odsłuch namierzonego sygnału, czyli tak zwaną demodulację. Urządzenia te nie potrzebują filtrów i wyłapują dużo szerszy zakres oraz wszystkie możliwe technologie jak np. rzadko spotykane podsłuchy na Bluetooth, Wifi itp.


Wykrywacze profesjonalne ( > 10 000 zł)

Profesjonalne wykrywacze podsłuchów

Wykrywacze będące swoistą sztuką w tej dziedzinie. Bardzo często są wykonane w wojskowych standardach, posiadają wzmocnione magnezowe obudowy, a osiągami zawstydziłyby najszybsze komputery i smartfony. Wykrywacze specjalistyczne bardzo często wykorzystują mieszane techniki znane z tańszych rozwiązań, jednak są o wiele szybsze i dokładniejsze. Skanowanie całego pasma w czasie mniejszym niż ułamki sekund, przesadny zakres od 0.0001 do 10 GHz, czy też śledzenie urządzeń nadających krótkie sygnały w regularnych odstępach czasu w trybie Burst, to tylko niektóre z funkcji jakie można spotkać chociażby w SDMS PRO-M10FX.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *