OTG (On The Go, lub ON-THE-GO) – Standart pozwalający na przyłączenie do smartfona z Androidem innych akcesoriów jak pendrive, myszka, drukarka. Zazwyczaj oprócz obsługi tego standardu do urządzenia należy jeszcze dokupić specjalny przewód zmieniający port MicroUSB lub USB-C w zwykłe standardowe USB takie jak w komputerach. Przewód taki zazwyczaj kosztuje niewiele.
Większość telefonów z Androidem posiada złącze micro USB, nowsze modele posiadają tak zwane USB-C. Oczywiście służy ono do naładowania komórki, a także do podłączenia samego smartfonu do komputera. Sporo jednak modeli posiada także obsługę standardu USB OTG. Zazwyczaj są to wyższe modele Huawei, Smsungów, LG, Xiaomi. Dzięki temu standardowi dokupując za niewielką kwotę specjalny przewód, można przerobić swój telefon w prawie pełnosprawny komputer. Często do złącza OTG można podłączyć pendrive, dyktafon czy kamerkę a następnie sczytać z nich nagrania bez konieczności odpalania komputera.
Jak sprawdzić, czy nasz telefon posiada USB OTG?
Aby upewnić się, czy zakupione przez nas urządzenie umożliwia podłączenie zewnętrznych akcesoriów, można sprawdzić to na dwa sposoby. Najprostszym jest sprawdzenie opakowania w którym nabyliśmy nasz tablet lub smartfon. Można na nim znaleźć specjalne logo USB ON-THE-GO. Jeżeli jednak nie posiadamy opakowania, lub nie ma tam żadnego logo OTG, nie trzeba się jeszcze poddawać. Można sprawdzić obecność standardu OTG programem. Polecamy pobrać ze Sklepu Play aplikację USB OTG Checker. Po instalacji i uruchomieniu pojawi się informacja, czy nasze urządzenie posiada obsługę OTG.
Co można podłączyć do smartfonów z USB OTG?
Możliwości są naprawdę spore. Za pomocą USB OTG podłączymy większość peryferii komputerowych: klawiarura, mysz, touchpad, a nawet wszelkiego typu joysticki i gamepady do gier.
W wielu przypadkach USB OTG pozwala także na podłączenie dodatkowych pamięci w postaci czytnika kart, dysków czy zwyczajnych pendrive’ów. Szpiegów amatorów i detektywów ucieszy także na pewno fakt, że smartfony z OTG umożliwią podłączenie większości dyktafonów (podsłuchów nagrywających) oraz kamer szpiegowskich a następnie przeglądanie danych. Wygodnie, prywatnie i bez ryzykowania wgrywania ich na wspólnie używany komputer. Istnieją także dodatkowe kamery wziernikowe oraz małe lunety do obserwacji, które można bezpośrednio podłączyć pod port USB OTG – stają się wtedy kolejną kamerą telefonu z podglądem na żywo.
Istnieją także specjalne Huby USB OTG, które działają jak rozgałęźniki i umożliwiają podłączenie kilku urządzeń na raz. Standard ten potrafi też skomunikować telefon z zewnętrznymi modemami 3G/4G jeżeli np. tablet nie posiada wejścia na kartę SIM i własnego modemu.