Detekcja ruchu

Detekcja ruchu (movment detection) – opcja stosowana w kamerach. Pozwala oszczędzać pamięć, a także baterię i nagrywać tylko w momencie gdy przed obiektywem pojawi się ruch.

Wyróżniamy trzy typy aktywacji detekcji ruchu.

  1. W tańszych kamerach zazwyczaj rejestrator cały czas nagrywa, a procesor sprawdza ile procent ekranu ulega zmianie między kolejnymi klatkami filmu. Jeżeli procent zmian przekroczy ustaloną wartość urządzenie zapisuje takie nagranie, jeżeli nie, kasuje lub nie podejmuje zapisu. Ten typ detekcji zazwyczaj nie oszczędza zbyt wiele prądu, bywa tak, że zużywa go jeszcze więcej niż w kamerach bez detekcji. Przy podłączeniu kamery na stałe do prądu może być użyteczny
  2. W droższych kamerach specjalne procesory decydują o tym czy uruchomić nagrywanie. Dalej sposób jest bardzo zbliżony do pierwszego systemu, jednak rozwiązanie oparte o osobne rozwiązanie decydujące o samym ruchu potrafi już kilkukrotnie zaoszczędzić potrzebną moc baterii. Jest to najbardziej popularna opcja w kamerach ukrytych z uwagi na brak konieczności stosowania dodatkowych czujek, które wizualnie mogły by powiększyć kamerę.
  3. Najbardziej oszczędny sposób, spotykany najczęściej w najdroższych rozwiązaniach, to osobne czujki PIR. Są to specjale ultra-nisko-prądowe czujki zbliżeniowe, które decydują o uruchomieniu całego mechanizmu dopiero w chwili wykrycia ruchu. Z uwagi na rozruch urządzenia, aby rozwiązanie miało sens – musi być to dość szybka i dobra kamera. Małym minusem jest konieczność stosowania dodatkowego oczka, oprócz obiektywu kamery, do łapania samego ruchu.