Podsłuchy do ukrycia w samochodzie powinny być małe, posiadać pojemną baterię i skuteczny mikrofon – SOROKA S17E łączy wszystkie te funkcje (fot. materiały własne)

Ukryte dyktafony – funkcje, zastosowanie i możliwości

Współczesna technologia dostosowała się do potrzeb użytkowników. Urządzenia takie jak ukryte dyktafony mają ogromne możliwości, szereg dodatkowych funkcji i zastosowanie w różnych sytuacjach. W tym tekście wskażemy na jakie cechy tego typu sprzętów możesz się natknąć i w jakich momentach mogą Ci się przydać?

Ukryte dyktafony to niewielkie urządzenia nagrywające. Ułatwiają dyskretną rejestrację spotkań. Są popularne ze względu na możliwości oraz stosunkowo niewielką cenę. Pokażemy Ci co potrafią takie dyktafony oraz gdzie warto wykorzystać ich potencjał?

Jak działają ukryte dyktafony?

Dyktafony tego typu należą do grupy niewielkich urządzeń szpiegowskich. Najczęściej ukryte są w przedmiotach codziennego użytku – długopisach, zapalniczkach czy pendrive. Istnieją jednak wersje do samodzielnego ukrycia. Wielkość takich sprzętów nie przekracza zwykle wymiarów standardowego spinacza biurowego.

Zasada funkcjonowania dyktafonów jest bardzo prosta – rejestrują one dźwięk, który wyłapuje ich czuły mikrofon (niektóre potrafią nagrać mowę nawet z odległości 12-15 metrów, często wykorzystują technologię MEMS). Dobre sprzęty do zastosowań amatorskich i profesjonalnych posiadają wbudowaną funkcje wykrywania mowy. Ta włącza nagrywanie tylko, gdy w okolicy rozpozna głos (w najlepszych urządzeniach wystarczy szept, aby rozpocząć rejestrację). Z kolei cisza przełącza dyktafon w stan czuwania – oszczędzając w ten sposób baterię oraz miejsce na karcie pamięci. Wszystkie pliki z nagraniami zapisywane są na dysku wewnętrznym sprzętu lub wspomnianej karcie pamięci. Wiele wysokiej klasy urządzeń szpiegowskich posiada system szyfrowania plików, dzięki czemu dostęp do danych będzie miała wyłącznie osoba, która dyktafon i komputer połączy dedykowanym przewodem.

Interesujące funkcje ukrytych dyktafonów

Wiele dyktafonów szpiegowskich to już nie tylko urządzenia do rejestrowania mowy, znane z półek marketów. To wielofunkcyjne sprzęty, poprawiające jakość nagrań i magazynujące ważne pliki. Przykładem jest mini dyktafon do samodzielnego ukrycia ALFA PRO-402. To wysokiej klasy sprzęt przeznaczony do pracy z profesjonalistami oraz działań amatorskich, np. w biznesie. Posiada między innymi mocny magnes do zainstalowania w różnych miejscach – ukryjesz go za kaloryferem czy w samochodzie. Wbudowana funkcja redukcji niskich tonów ułatwi Ci rozpoznawanie mowy ludzkiej. Bardzo pojemna bateria działa z kolei przez nawet 70 dni!

Wersja ALFA PRO-402Z jest z kolei dodatkowo zabezpieczona przed odczytem. Innym przykładem takiego urządzenia jest miniaturowy dyktafon SOROKA S15E, Jego waga to zaledwie dziewięć gramów, a wymiary to trzydzieści trzy na dwadzieścia sześć mm, oraz pięć mm grubości.  Jest to jeden z mniejszych dyktafonów szpiegowskich dostępnych na rynku. Jego zdumiewające małe rozmiary to nie jedyne zalety. Posiada on możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu wyprowadzonego na przewodzie, co daje nam możliwość ukrycia go nawet najmniej sprzyjającym otoczeniu. Do obsługi tego dyktafonu wymagane jest specjalne oprogramowanie, które oczywiście dostarczone jest wraz z samym urządzeniem, to dzięki niemu wszystkie nagrania zapisywane są w specjalistycznym szyfrowanym formacie. Oprogramowanie to daje nam również możliwość zmiany wielu ustawień, od zmiany jakości nagrań, po włączenie detekcji dźwięku jak również aktywowania specjalistycznej funkcji automatycznej regulacji wzmocnienia, co sprawi że dźwięki ciche zostaną podgłośnione, a dźwięki głośne nie spowodują przesterowania nagrania. Jego czas pracy to aż 83 godziny, co przy tak małych wymiarach jest wartością naprawdę zdumiewiającą. Oczywiście nasz szpiegowski dyktafon posiada funkcje datowania nagrań, co w dzisiejszych czasach jest już chyba standardem. Całość zamknięta została w solidnej metalowej obudowie, dzięki czemu urządzenie jest odporne na uszkodzenia fizyczne.

Najczęściej jednak wykorzystywane są dyktafony kamuflowane. Ich niepozorny wygląd sprawia że nie budzą one podejrzeń w przypadku ewentualnego znalezienia. Przykładem takiego urządzenia jest dyktafon zakamuflowany w zapalniczce ATTO AT-172 z możliwością podłączenia do telefonu lub tabletu. Dyktafon ten tak naprawdę jest pendrivem, natomiast producent dodał do zestawu zatyczkę która do złudzenia przypomina mechanizm zapalniczki. Nie brakuje w nim oczywiście funkcji detekcji dźwięku, co z pewnością pozwoli zaoszczędzić akumulator, który wystarcza na dwadzieścia sześć godzin ciągłej pracy.

zapalniczka z ukrytym dyktafonem
DYKTAFON ZAPALNICZKA ATTO AT-172 OTG Z MOŻLIWOŚCIĄ ODSŁUCHU NA TELEFONIE

Gdzie zastosujesz takie dyktafony?

Urządzenia sprawdzą się oczywiście podczas działań w terenie. Mogą stosować je prywatni detektywi i służby specjalne. Ukryte dyktafony pozwolą również na skuteczną pracę dziennikarzy (śledczych, reporterów). W biznesie sprawdzą się jako sposób zapisywania rozmów o kontraktach (do potwierdzenia ustaleń umów o charakterze ustnym). Nagrywające przedmioty pozwolą Ci również zachować wyższy komfort i bezpieczeństwo. W ten sposób zarejestrujesz np. nadużycia urzędników lub ewentualne propozycje korupcyjne.

Jednak nie tylko bezpieczeństwo powinno zachęcić Cię do zakupu niewielkich dyktafonów! Sprzęt może wykorzystywać też ornitolog, który chce nagrać dźwięk ptaków, bez odstraszania. Oczywiście, takie dyktafony wykorzystują też studenci do nagrywania głosowych notatek z wykładów czy ćwiczeń (w tym przypadku należy zapytać wykładowcę, czy zgadza się na rejestrowanie zajęć). Niezależnie od typu zadania, ukryte dyktafony staną z pewnością na wysokości zadania. To wszechstronne i bardzo zaawansowane urządzenia, zamknięte w niewielkiej obudowie. Z pewnością warto posiadać taki sprzęt, który może przydać się w różnych sytuacjach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *