Techniki pracy detektywów – ogólne zasady

Detektywi wykorzystują współcześnie wiele różnego rodzaju technik, aby skutecznie zakończyć powierzoną im sprawę. Te związane są zarówno z przenikaniem do środowiska śledzonej osoby, podkładaniem nowoczesnych urządzeń szpiegowskich, jak również analizą danych dostępnych w sieci. Zobacz jakie techniki pracy detektywów są teraz używane!

W tym tekście ukażemy najpopularniejsze techniki pracy detektywów, które ułatwiają im wykonywanie zadań. W niektórych śledczy posługują się sprzętem, a w innych umiejętnościami psychologicznymi.

Psychologiczne techniki pracy detektywów – przykłady

Doświadczeni detektywi posługują się wieloma różnymi technikami psychologicznymi, które mają przybliżyć ich do zdobycia określonych danych czy informacji. Najpopularniejsze z nich to technika perswazji. Śledczy ma wpłynąć na pewne osoby ze środowiska obserwowanego obiektu (lub na sam obiekt), w taki sposób, aby te – całkowicie nieświadomie – ujawniły wszystkie konieczne do dalszego śledztwa informacje. Perswazja pokrywa się niekiedy z manipulacją i ta też należy do kanonu działania detektywów.

Poza tym techniki pracy detektywów oddziaływujące na psychologię osób trzecich opierają się na metodach działania wywiadu. To szczególnie kamuflaż wcieleniowy, pozwalający na swobodne wniknięcie w środowisko osoby obserwowanej. Praca pod przykrywką to skuteczna, ale wymagająca wiedzy i doświadczenia technika.

Doświadczeni detektywi używają również rozmaitych technik socjologicznych i socjotechnicznych. Prowadzenie wywiadu w ten sposób może przynieść w śledztwie wymierne korzyści. Poza bezpośrednimi technikami możemy też wyróżnić metodę biernej obserwacji (gdzie detektyw siedzi np. w sąsiadującym stoliku w kawiarni i przysłuchuje się rozmowie innych osób) czy analizie zachowania obiektu z zaparkowanego obok pojazdu.

Techniki pracy detektywów
Techniki pracy detektywów opierają się również na psychologii i znajomości ludzkiego umysłu (fot. pixabay.com)

Używanie sprzętu i nowoczesnych technologii

Sama znajomość technik psychologicznych to za mało. Współczesny detektyw musi posługiwać się pełną aparaturą technologiczną, która ułatwia zbieranie wszelkich informacji. Wśród najpopularniejszych możemy wymienić między innymi:

  • Podsłuchy – zarówno te nagrywające, jak i oparte na technologii GSM czy radiowe
  • Ukryte kamery – umożliwiające obserwację danego punktu lub śledzonego obiektu w każdym momencie. Tu dostępne są między innymi kamery WiFi czy sprzęt nagrywający, który daje możliwość nagrania detektywowi określonej sytuacji, gdy ten jest w pobliżu
  • Lokalizatory – w ten sposób detektyw może śledzić wybrany przez siebie obiekt, bez narażenia się na dekonspirację

Pamiętaj, że wyłącznie wysokiej klasy urządzenia szpiegowskie zapewniają detektywom przydatne materiały. Podsłuchy muszą rejestrować wyraźny dźwięk, aby ten był później dowodem na policji czy w sądzie. Jeżeli ukryta kamera ma pomóc w zgromadzeniu dowodów zdrady, to jakość jej nagrań nie może budzić żadnych wątpliwości. Z kolei wyłącznie precyzyjne lokalizatory wskażą miejsce przebywania obiektu podczas jego obserwacji!

Nadajnik podsłuchowy, kwarcowy ALFA 5KL to sprzęt, którym posługują się profesjonaliści (fot. materiały własne)

Zbieranie dostępnych danych i śledzenie informacji w Internecie

Jedną z najpopularniejszych technik pracy detektywa w ostatnich latach jest kompleksowe analizowanie i przeszukiwanie danych, które są dostępne w Internecie. Media społecznościowe, portale randkowe czy wiele różnych miejsc w sieci pełne jest danych, które detektyw może wykorzystać do swoich celów.

W celu kompleksowego analizowania danych detektywi mogą między innymi wykorzystać Google hacking (termin określający takie zapytania, które w wynikach udostępniają np. dane wrażliwe), przeszukiwanie mediów społecznościowych (to pozwala między innymi na analizę sytuacji rodzinnej obiektu, majątkowej czy podobnych), ale również dokumentów w formach fizycznych – dostępnych ogólnie w różnych miejscach. Niektóre podręcznik jako techniki pracy detektywów związane z pozyskiwaniem danych określają również tradycyjny wywiad środowiskowy (tzw. rozpytanie). O ile w przypadku policji tego typu metoda jest łatwiejsza do zrealizowania (funkcjonariusze mogą niekiedy wprost wypytywać o dane fakty czy zdarzenia), to w przypadku prywatnych śledczych konieczne jest zastosowanie określonych metod perswazyjnych czy manipulacyjnych.

Jak widzisz – detektywi muszą posługiwać się wieloma metodami. Te skupione są wokół psychologii, technologii (bardzo zaawansowane rozwiązania z tego zakresu znajdziesz w naszej ofercie) oraz pozyskiwania i analizy danych. Połączenie ich wszystkich prowadzi do skutecznego zamknięcia śledztwa!

Internet to jedno z najważniejszych źródeł informacji detektywa (fot. pixabay.com)

(fot. bublikhaus/freepik.com)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *