Szpiegostwo przemysłowe – które kraje mają najwięcej za uszami?

Fińscy agenci postanowili sprawdzić, które kraje mają najwięcej za uszami jeżeli chodzi o szpiegostwo przemysłowe. Wynik analizy tamtejszej służby bezpieczeństwa wcale nie zaskakuje. Jakie państwa najbardziej szpieguję w przemyśle? Z czym wiąże się takie postępowanie i w jakim celu się je przeprowadza? Jak wykryć szpiegostwo przemysłowe? Sprawdź!

Dlaczego szpiegostwo przemysłowe postanowili sprawdzić akurat Finowie? Okazuje się, że położone nad biegunek państwo jest najbardziej narażone na ataki z zewnątrz. Niejawne informacje próbują pozyskać zarówno sąsiedzi, jak i kraje oddalone od Finlandii.

Jakie kraje najbardziej szpiegują?

27 września Fińska Służba Bezpieczeństwa i Wywiadu (znana jako SUPO) opublikowała raport zbiorczy o szpiegostwie przemysłowym w Finlandii. Dokument ten wskazuje w którym kierunku idzie światowa inwigilacja, do czego będzie służyć oraz kto jest w niej najbardziej „rozwinięty”.

Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że za najbardziej rozbudowanym szpiegostwem stoją Rosjanie oraz Chińczycy. Te kraje w szpiegostwie przemysłowym używają najwięcej cybertechnologii. Choć do form tradycyjnej inwigilacji nadal dochodzi (zarówno Rosja jak i Chiny mają rozbudowaną strukturę szpiegów zawodowych i werbują kolejnych).

Celem działań Rosjan i Chińczyków są najczęściej duże przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu dla przemysłu Fińskiego, ale również mniejsze firmy czy jednostki samorządowe i rządowe. Ostatnio hakerzy zaatakowali między innymi parlament Finlandii. Twórcy raportu wskazują również na to, że wymienione kraje, ale też inne państwa oraz wewnętrzni przedsiębiorcy działający na terenie Unii Europejskiej najpewniej będą coraz mocniej inwestować w rozwój technologii, które pozwalają na efektywne szpiegostwo przemysłowe.

Warto odnotować, że szpiegostwo przemysłowe może mieć dla poszczególnych krajów zgubne skutki m.in. w postaci odcięcia dopływu energii elektrycznej, gazu czy ropy. Na pewno oddziałuje też na ceny tych wymienionych wyżej surowców.

Szpiegostwo przemysłowe – czym jest i po co się je stosuje?

Czym taj właściwie jest szpiegostwo przemysłowe? To rozbudowana inwigilacja stosowana przez podmioty gospodarcze lub – jak widzimy w raporcie z Finlandii – poszczególne kraje. Jej celem nie jest jednak pozyskanie informacji matrymonialnych czy związanych z bezpieczeństwem. Szpiegostwo przemysłowe koncentruje uwagę na patentach, wrażliwych danych czy kontraktach.

Coraz częściej stosowane jest również w Polsce. Rodzime przedsiębiorstwa praktykują niekiedy zasady nieuczciwej konkurencji, aby poznać tajne informacje innych firm z branży. Po co? Otrzymują np. szczegóły kontraktów by ustalać odpowiednią cenę w przetargach, dostają się do baz klientów, by oferować im swoje usługi, a także zbierają dane dotyczące produkcji czy budżetów, by optymalizować koszty.

Najczęściej szpiegostwo przemysłowe polega na współpracy z nieuczciwymi pracownikami (którzy np. podłożą Ci podsłuch lub ukrytą kamerę w biurze). Zdarza się też próba wyłudzenia danych, albo wykradzenie plików z firmowych komputerów.

Niezależnie od tego w jaki sposób odbywa się szpiegostwo przemysłowe, jest to postępowanie surowo karane. Po pierwsze, zagraża karą pozbawienia wolności, a po drugie – firma, którą oszukiwał dany pracownik może żądać ogromnego odszkodowania. Ryzyko zdecydowanie jest niewspółmierne do korzyści.

Dane są jednym z najczęstszych celów szpiegów w firmach (fot. pixabay.com)

W jaki sposób możesz chronić się przed szpiegami?  

Jako przedsiębiorca możesz próbować osłaniać się przed nieuczciwą konkurencją. Istnieje kilka sposobów, które pozwalają zabezpieczyć firmowy majątek i zmniejszyć ryzyko narażenia się na szpiegostwo przemysłowe.

Przede wszystkim zachowaj czujność. Dokładnie chroń wrażliwe dane klientów. Zabezpieczaj ważne i tajne dokumenty, a naprawdę poufne dane trzymaj wyłącznie na komputerze bez dostępu do sieci (chronionym trudnymi do złamania hasłami). Dodatkowo dostęp do Twojego biura powinny mieć wyłącznie zaufane i sprawdzone osoby – dotyczy to tak współpracowników jak i np. pracowników sprzątających. Jeżeli mowa o pracownikach, to podpisuj z nimi umowy z ogromnymi karami za szpiegostwo – te odstraszają m.in. przed podłożeniem podsłuchu czy kradzieżą informacji.

W biurze zainstaluj też ukrytą kamerę (np. IP PV-WB10I przypominającą router) z modułem Wi-Fi, która pozwoli Ci regularnie kontrolować kto wchodził i kto wychodził z pomieszczenia. W służbowych samochodach załóż lokalizatory (takie jak GPS GLOBAL TECHNOLOGY FIX-8), a na komputerach pracowników specjalne oprogramowanie umożliwiające śledzenie kroków użytkownika w postaci keyloggerów.

Na koniec pamiętaj, żeby stosować wysokiej jakości zabezpieczenia przeciwko urządzeniom szpiegowskim. Najlepiej zainwestuj w wykrywacze podsłuchów i innych urządzeń inwigilacyjnych. Wielokanałowy wykrywacz RAKSA-120 PL to wszechstronny sprzęt, umożliwiający zlokalizowanie ukrytych kamer, podsłuchów, lokalizatorów czy dyktafonów w Twoim otoczeniu – domu czy w pracy.

Stosując wykrywacz RAKSA-120 możesz co jakiś czas sprawdzić, czy w Twoim otoczeniu nie ma urządzeń inwigilacyjnych (fot. materiały własne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *