wykrywanie podsłuchów

Samodzielne wykrywanie podsłuchu – jak się za to zabrać?

Podsłuchy są bardzo popularną formą inwigilacji. Jeżeli masz dostęp i wiedzę o wrażliwych danych, jesteś biznesmenem, politykiem, pracujesz w służbach lub pracujesz nad ciekawym (i wartościowym) projektem, to możesz zostać ofiarą takiego procederu. Jak się przed tym chronić, stosując samodzielne wykrywanie podsłuchu? Czy taka forma będzie dla Ciebie bardziej skuteczna niż zamówienie profesjonalnej usługi?

Zacznijmy od tego, że są sytuacje, gdy warto zamówić profesjonalną usługę wykrywania podsłuchów. To między innymi kluczowe spotkanie w biznesie w postronnym miejscu, na kilka chwil przed rozpoczęciem rozmów. Specjaliści dokładnie przeanalizują pomieszczenie i będziesz mógł przejść do meritum. Są jednak sytuacje, gdy bardziej skuteczne będzie – nawet amatorskie – samodzielne wykrywanie podsłuchu.

Kiedy samodzielne wykrywanie podsłuchu będzie bardziej skuteczne?

W jakich sytuacjach powinieneś kupić własny wykrywacz podsłuchów? Wbrew pozorom, takich jest wiele. Przede wszystkim dobrze, jeżeli masz własny sprzęt gdy jesteś stale narażony na inwigilację. Nie będziesz przecież codziennie zamawiał usługi wykrywania podsłuchu. Posiadając własne urządzenie możesz skontrolować swoje biuro, mieszkanie lub inne miejsce, gdzie często rozmawiasz na dyskretne i zawodowe tematy.

Drugim aspektem, który powinien nakierować Cię na samodzielne wykrywanie podsłuchu jest przewidywalność usługi. Doświadczony operator urządzeń szpiegowskich może zneutralizować je na czas zaplanowanej kontroli. Jeżeli samemu będziesz miał wykrywacz, znajdziesz podsłuchy samodzielnie wykorzystując element zaskoczenia.

Jaki wykrywacz podsłuchu powinieneś wybrać?

W tym punkcie przejdziemy do kwestii wyboru odpowiedniego urządzenia – które jest stworzone dla Ciebie? Jaka jest różnica, pomiędzy wykrywaczami za 500 złotych (najniższa półka), 1000-2000 złotych (średnia półka) i tych, które kosztują powyżej lub prawie 3000 złotych (jak Raksa-120 PL)?

Otóż najtańsze urządzenie nie będzie w stanie rozróżnić zakłóceń sygnału od celowego podsłuchu. W praktyce oznacza to, że wykrywacz będzie wyświetlał powszechną obecność sygnału GSM, 3G czy LTE (nawet taka, która przenika przez ściany). To z kolei utrudni Ci znalezienie właściwego podsłuchu, a nawet rozróżnienie, czy jest on obecny w Twoim otoczeniu. Pamiętaj, że fale wyświetlają zarówno telefony komórkowe jak inne urządzenia emitujące fale i bazujące na podobnej technologii jak telewizory czy tablety.

Samodzielne wykrywanie podsłuchu z profesjonalnym wykrywaczem  RAKSA-120 PL to profes przejrzysty i skuteczny (fot. materiały własne)
Samodzielne wykrywanie podsłuchu z profesjonalnym wykrywaczem RAKSA-120 PL to proces przejrzysty i skuteczny (fot. materiały własne)

Tu zdecydowany punkt dla profesjonalnych urządzeń. Te wykrywają sygnały urządzeń użytkowych ale wykluczają je z wyników pomiaru. Tak naprawdę – ujmując to najprościej – pozwalają one na dokładne zlokalizowanie urządzeń podsłuchowych. Niestety, są one dość drogie.

Czy tańszy wykrywacz może być skuteczny?

Teraz musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: jak chcę używać wykrywacza? Jeżeli jesteś bardzo narażony na podsłuch i boisz się utraty poufnych informacji – postaw na profesjonalny sprzęt. W przypadku tendencyjnego i sporadycznego użycia możesz postawić już na tańszy, mniej specjalizacyjny wykrywacz.

Te nie są całkowicie nieskuteczne. Musisz brać jednak na nie poprawkę. Mogą znaleźć bowiem szczotki w silnikach elektrycznych, pilot od sterowania bramą, mikrofalówkę albo telewizor u sąsiadów. Z pewnością będziesz potrzebował większej pracy, aby rzeczywiście znaleźć zainstalowany w domu lub samochodzie podsłuch.

Tu mamy dla Ciebie małą podpowiedź: używając sprzętu powinieneś skupić się na sygnałach gwałtownych, dynamicznie zmieniających swoją siłę lub położenie. Może się też zdarzyć, że wykrywacz pokaże Ci przedmiot, który nie może mieć części nadajnikowej (np. maskotkę). W takiej sytuacji masz prawie stuprocentową pewność, że znalazłeś urządzenie inwigilacyjne.

 LAWMATE RD-30 to dobry wykrywacz dla osób początkujących (fot. materiały własne)
LAWMATE RD-30 to dobry wykrywacz dla osób początkujących (fot. materiały własne)

Podsumowując, droższe i bardziej profesjonalne wykrywacze są szybsze, bardziej dokładne i przysporzą Ci mniej pracy. Tańsze z kolei mogą pokazywać przedmioty użytku codziennego. Pamiętaj też, że wykrywacze z górnej półki rozpoznają niekiedy użytą technologię podsłuchu (rozróżniając podsłuchy radiowe od Wi-Fi czy Bluetooth). Mają też wiele anten, które śledzą kilka urządzeń na raz (zwykłe, najtańsze wykrywacze wskazują sprzęt o najsilniejszym nadawaniu). Nie musisz jednak inwestować od razu w profesjonalne urządzenia. Ostrożność w połączeniu z prostym wykrywaczem zapewni Ci spokój i bezpieczeństwo.

Skuteczne wykrywacze podsłuchów znajdziesz natomiast na naszej stronie. Stosując je zgodnie z instrukcją producenta, powinieneś szybko nauczyć się obsługi i skutecznie zabezpieczysz się przed urządzeniami do inwigilacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *