Podsłuchy GSM, jak to działa? Pytania i odpowiedzi

Podsłuchy GSM to bardzo ciekawy temat, zauważyliśmy jednak, że wielu naszych klientów ma problem z odpowiednim doborem sprzętu. Zdarzają się też także problemy ze zrozumieniem zasad działania podsłuchów opartych o różne technologie. Ten artykuł odpowiada na większość popularnych pytań i związanych z tematem coraz bardziej popularnych podsłuchów po sieci GSM.


Typowy podsłuch GSM

Podsłuch GSM X005

Czym są podsłuchy GSM? Czym różnią się np. od kwarcówek?

Podsłuch GSM to nadajnik przekazujący dźwięk na odległość na bardzo podobnej zasadzie jak robią to telefony komórkowe. Wszystkie podsłuchy GSM cechuje nieograniczony zasięg – działają wszędzie tam, gdzie zwykła komórka – nie ma zatem problemu, aby przekazywały dźwięk na żywo do innego miasta, czy też nawet do innego kraju – w odróżnieniu od zwykłych pluskiew przekazujących dźwięk drogą radiową na określoną odległość.


Jaka jest zasada działania podsłuchów GSM?

Procedura obsługi jest bardzo prosta – do podsłuchu GSM wkładamy kartę SIM, zwykłą kartę dowolnego operatora jak do telefonu komórkowego. Aby usłyszeć co dzieje się w otoczeniu wystarczy zadzwonić na numer karty SIM włożonej do urządzenia – podsłuch automatycznie odbierze i w telefonie możemy słuchać głosu z otoczenia. Oczywiście podsłuch w żaden sposób nie zdradzi swojej obecności –  automatycznie odbiera rozmowę.


Jakie opłaty wiążą się z takim podsłuchem?

Od strony samego podsłuchu w zasadzie nie ma opłat – nawet w przypadku aktywacji głosem, gdy samo urządzenie do nas dzwoni, możemy odrzucić połączenie z podsłuchu i sami do niego zadzwonić. Ponosimy więc jedynie koszt połączenia z naszego telefonu – przy obecnych taryfach operatorów no-limit, oraz możliwości wybrania darmowego numeru u tego samego operatora koszty zazwyczaj oscylują w maksymalnych granicach kilku dodatkowych złotych do abonamentu, zazwyczaj jest to całkowite zero. Tu oczywiście należy pamiętać, że w przypadku połączeń zagranicznych, roaming może być już kilkukrotnie droższy niż połączenia krajowe.


Czy podsłuchy GSM mogą także nagrywać?

Jest taka możliwość – wystarczy podczas połączenia z podsłuchem włączyć nagrywanie rozmowy na naszym telefonie. Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że oszczędza baterię w samym podsłuchu, a i same podsłuchy GSM mogą być dzięki temu mniejsze. Dodatkowo, w przypadku znalezienia podsłuchu, wszystkie nagrania zostają bezpiecznie u nas, nie będzie problemu z ich odzyskaniem. Jeżeli nasz telefon nie obsługuje funkcji nagrywania rozmów, polecamy zaopatrzyć się w specjalny dyktafon BT podłączany bezprzewodowo do telefonu – nagra on bez problemu obie strony zwykłej rozmowy oraz dźwięk z podsłuchu bez zniekształceń.


Czy podsłuchy GSM można ukryć w telefonie, tak aby przechwytywały rozmowy?

Zasada działania jest inna. We współczesnych telefonach nie ma niestety miejsca, aby coś ukryć – typowe podsłuchy na telefon to tak zwane oprogramowanie SpyPhone. Podsłuchy GSM to całkowicie niezależne urządzenia pozwalające zbierać dźwięk z otocznia, w żadnym razie nie przechwytują rozmów, mogą jednak reagować na głos i powiadomić nas o tym, że ktoś rozpoczął rozmowę. Taką funkcje mają np. modele N9 oraz podsłuch GSM-201v


Czy podsłuchy GSM są duże?

Oczywiście aby podsłuch był skuteczny nie może być duży. Są to zazwyczaj czarne pudełeczka mniejsze od paczki zapałek. Z uwagi na technologię GSM bateria musi być nieco większa niż w przypadku podsłuchów radiowych, ale dalej podsłuchy te są małe. Często też można spotkać takie podsłuchy ukryte w rzeczach codziennego użytku jak przedłużacze, zegary. Tam jest sporo miejsca na baterię lub wręcz użytkownik podłącza je sam do prądu zapewniając nielimitowany czas pracy.


Podsłuch GSM w listwie zasilającej

Podsłuch GSM ukryty w listwie

Czy da się wykryć taki podsłuch?

Naturalnie, jest to jednak sporo trudniejsze niż w przypadku standardowych podsłuchów radiowych. Takie podsłuchy działają na zasadzie cyfrowych danych pakietowych GSM. Oznacza to, że aby wykryć i zlokalizować położenie tego nadajnika nie wystarczą najtańsze detektory, musi być to wykrywacz obsługujący cyfrowe dane pakietowe. Dla przykładu – najtańszą propozycją jest tu Aceco SC-1 Plus. Tańsze wykrywacze też mogą coś wskazywać na zasadzie fali zbieżnej, pokażą jednak jedynie że coś jest, niestety nie będą w stanie wskazać dokładnego miejsca. Kolejną przeszkodą jest popularność technologii GSM – każde inne urządzenie, np. smartfon, tablet, telefon może zakłócić nam pomiary. Stąd też nieocenione są wykrywacze typu iDet RAKSA-120, z uwagi na wielokanałowość mogą śledzić wiele źródeł na raz i pozwalają na sprawne wyszukiwanie tego typu podsłuchów.

Dochodzi także kwestia zasady działania takiego podsłuchu. Nie nadaje on cały czas, a tylko gdy jego właściciel zadzwoni. Nieocenione są więc w poszukiwaniach zagłuszacze, które wymuszają silniejszy sygnał i ponowne połączenie z operatorem po zaniku zasięgu. Jest to jednak kolejny wydatek rzędu 500 – 2500 zł.  Tak więc odpowiedź brzmi: tak, da się wykryć każdy podsłuch, nawet ten GSM- aczkolwiek jest to nieopłacalne w większości przypadków. Skuteczne wykrywacze kosztują znacznie więcej niż podsłuchy GSM.


Czy podsłuch GSM to najlepsze rozwiązanie na rynku?

Nie zawsze. Mimo niezaprzeczalnej zalety nieograniczonego zasięgu nie jest to rozwiązanie idealne na każdą okazję. Zasięg ma swoją cenę, z uwagi na działanie po nadajnikach GSM jakość dźwięku zależy od zasięgu i operatora. Przekazywany głos jest więc zawsze nieco gorszy niż w wypadku podsłuchów radiowych lub dyktafonów szpiegowskich. Dodatkowo, zapotrzebowanie na prąd jest nieco większe niż w innych rozwiązaniach. Reasumując, jeżeli możemy sobie pozwolić na przebywanie blisko monitorowanego pomieszczenia, znacznie lepszą drogą będzie wybór standardowego zestawu z podsłuchem kwarcowym i odbiornikiem, natomiast w wypadku konieczności długiego nagrywania polecamy raczej mini rejestratory głosu, choć istnieją też podsłuchy GSM o nieograniczonym czasie działania, np. podsłuch GSM ukryty w listwie antyprzepięciowej (przedłużaczu).

2 komentarzy o “Podsłuchy GSM, jak to działa? Pytania i odpowiedzi

  1. Podsłuchy GSM to bardzo przydatna rzecz, ale równie ważne jest mieć w zanadrzu klasyczny dyktafon. Ja używam modelu U-350 Esonic i jest naprawdę super.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *