Rejestracja kart SIM do końca stycznia 2017

Rejestracja kart nie tylko telefonicznych

Rejestracja kart SIM to wymóg nałożony przez obowiązującą ustawę antyterrorystyczną. Zgodnie z jej zapisem, nierejestrowane wcześniej karty prepaid należy zarejestrować u operatora do końca stycznia 2017 roku. Warto pamiętać, że karty SIM stosowane są nie tylko w telefonach komórkowych, ale także w wielu innych urządzeniach, np. lokalizatorach, podsłuchach GSMfotopułapkach czy systemach alarmowych.

Ustawa w żaden sposób nie ogranicza działania sprzętów opartych o technologię GSM, można w dalszym ciągu używać tych samych kart – należy jednak pamiętać o rejestracji, która polega na przypisaniu dowodu osobistego i numeru PESEL do karty SIM.

Wbrew pozorom ustawa zwiększy skuteczność lokalizatorów GPS wykorzystywanych do ochrony samochodu. Stanie się tak, ponieważ Policja i inne ograny ścigania będą mogły łatwiej namierzyć urządzenie z zarejestrowaną kartą, co w przypadku kradzieży oznacza, że właściciel szybciej odzyska auto.

Obowiązkowa rejestracja tak naprawdę niewiele zmienia. Od kilkunastu lat działają karty nabywane wraz z abonamentem u operatora sieci komórkowej. Podpisując abonament, automatycznie rejestrujemy kartę. Teraz dodano ten wymóg także dla kart prepaid. W Niemczech taki system działa już od dawna.

 

 

Rejestracja SIM? To proste!

Jeżeli w urządzeniu znajduje się aktywna karta SIM (np. otrzymaliśmy ją razem z lokalizatorem) istnieją dwa wyjścia aby dalej używać sprzętu. W tym celu można:


  1. Udać się z numerem telefonu oraz z numerem PUK tej karty do operatora wraz z dowodem osobistym (numer PUK znajduje się na większej karcie, z której wyłamuje się SIM – zawsze dorzucamy ją do pudełka). Operator nie musi widzieć samej karty SIM ani urządzenia, nie trzeba jej wyjmować z lokalizatora czy podsłuchu. Wystarczy, że w salonie operatora podamy jej numer, a także kod PUK.
  2. Można także kupić nową kartę u operatora i na miejscu ją zarejestrować. Taką kartę możemy umieścić np. w lokalizatorze. Jeżeli użyjemy karty tego samego operatora, nie są wymagane żadne zmiany w samym urządzeniu. Musimy tyko w takim wypadku pamiętać, że wszystkie komendy trzeba będzie wysyłać na nowy numer.

 


Nota prawna

Nasz sklep ani żaden inny podmiot (w tym operatorzy) nie odpowiadają za niedogodności związane z obowiązkiem rejestracji. Wynika on ze zmiany przepisów prawa. Oznacza to, iż klient nie ma żadnych możliwości prawnych do wnoszenia roszczeń ani zwrotu sprzętu. Analogiczna sytuacja byłaby np. gdyby hipotetycznie zmieniły się przepisy ruchu drogowego i nagle okazało się, że cały rok należy jeździć na zimowych oponach – oczywiście nie uprawniałoby to właścicieli pojazdów do możliwości zwrotu samochodu do salonu (ani nawet do zwrotu zakupionych poprzedniego dnia letnich opon).

Uprzedzając pytania – procedury nie da się ominąć, operator ma obowiązek dezaktywować numer, jeżeli karta SIM nie zostanie w porę zarejestrowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *