Monitoring sejsmiczny – co to takiego?

Zapewne wielu z nas, jako dzieci, bawiło się w szpiegów i przykładając szklankę do ściany, nasłuchiwało odgłosów z sąsiedniego pomieszczenia. I chociaż wtedy ta metoda nie do końca się sprawdzała, to tego typu działanie ma całkiem sporo sensu. Najeży jednak skorzystać z odpowiedniego sprzętu.

Podsłuch przez ścianę – czy to działa?

Czy podsłuchiwanie przez ścianę jest w ogóle możliwe? I choć cienkie ściany w blokach pozwalają nam czasem usłyszeć głośne rozmowy sąsiadów, to w przypadku grubszych murów zdaje się to być mało prawdopodobne. Okazuje się jednak, że dla profesjonalnych urządzeń szpiegowskich nawet takie przeszkody nie stanowią problemu. Nasłuchów przez ścianę można dokonać przy użyciu monitoringu sejsmicznego.

Jak działa podsłuch sejsmiczny?

Czym właściwie jest podsłuch sejsmiczny? To urządzenie szpiegowskie służące właśnie do wykonywania nasłuchów np. przez ściany, podłogę. Mechanizm jego działania jest podobny jak w przypadku wspomnianej wcześniej „szklanki”. Końcówkę urządzenia wyglądem przypominającą stetoskop przykładamy do wybranego podłoża. Podsłuch odbiera sygnał odbijający się od przeszkód (w tym wypadku ścian itp.) i wzmacnia go – w zależności od możliwości urządzenia nawet do 50 tys. razy. Dzięki temu możemy bez problemu usłyszeć nawet ciche rozmowy z sąsiedniego pomieszczenia.

Na każdą ścianę

Czy materiał, z którego zbudowana jest ściana, wpływa na możliwość podsłuchu? Nie, jedynym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę, jest raczej grubość dzielącej nas przeszkody. Najmocniejsze urządzenia są w stanie przekazywać sygnał nawet przez ścianę o grubości 70 cm. Dodatkowo można je również stosować na zewnątrz, wykonując podsłuch na odległość. Podsłuchy sejsmiczne posiadają czasem moduły radiowe, przekazujące dźwięk w otwartej przestrzeni do odległości nawet 250 m. Urządzenia wyposażone są we wbudowane akumulatory, dzięki czemu mogą pracować od kilkudziesięciu godzin do nawet kilku dni.

Podsłuch sejsmiczny – kiedy się przydaje?

W jakich sytuacjach możemy wykorzystać monitoring sejsmiczny? Nada się on przede wszystkim w momencie, gdy podczas podsłuchiwania natrafimy na przeszkody. Jeżeli nie mamy możliwości dostania się do środka pomieszczenia, możemy przysłuchiwać się rozmowie, będąc na zewnątrz lub w sąsiednim pokoju. Podsłuch sejsmiczny wyposażony w nadajnik FM świetnie sprawdzi się również w roli podsłuchu i pozwoli odebrać dźwięki w otwartej przestrzeni, nawet z odległości kilkaset metrów.

Jeśli potrzebujemy zarejestrować usłyszaną rozmowę, za pomocą specjalnego złącza możemy bez problemu podłączyć dyktafon. W ten sposób wszystkie niezbędne dowody i fakty utrwalimy na taśmie.

4 komentarzy o “Monitoring sejsmiczny – co to takiego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *