Monitoring komputera pracownika podczas pracy zdalnej – czy warto?

Chociaż pandemiczny obraz świata powoli zanika, to najprawdopodobniej praca zdalna pozostanie z nami na dłużej. Taki system wykonywania obowiązków zawodowych sprawdza się w wielu branżach i daje wymierne korzyści, m.in. w kwestii organizacji miejsca pracy dla pracownika czy oszczędności w utrzymaniu biura. Problemem może być jednak niekiedy rozliczenie obowiązków czy czasu pracy. Na czym polega monitoring komputera pracownika na home office? Czy jest to system, który warto wdrożyć?

Aktualnie co dziesiąty pracownik biurowy w Polsce wykonuje swoje obowiązki z domu. Eksperci twierdzą, że praca zdalna i korzyści z niej wynikające są na tyle atrakcyjne, że pracodawcy zdecydują się w wielu przypadkach wprowadzić ja na stałe (w niektórych przedsiębiorstwach pojawi się też praca hybrydowa czyli wymienne wykonywanie obowiązków w domu i w firmie). Problemem jest jednak często monitoring komputera pracownika. Przełożony ma trudności z analizą, czy pracownik rzeczywiście wykonuje obowiązki zawodowe. Z tego względu coraz częściej wdrażany jest monitoring komputera pracownika.

Monitorowanie komputera – dlaczego warto?

Praca zdalna to wiele korzyści, ale też mnóstwo zagrożeń. Pracownicy mogą pozorować działanie, spędzając czas na wykonywaniu obowiązków domowych czy np. wychodząc na zakupy. Niekiedy zdarza się też, że w trakcie godzin pracy po prostu… śpią. Co więcej, jeżeli nawet jest na stanowisku pracy to może używać sprzętu niezgodnie z jego przeznaczeniem, grając w gry, przeglądając media społecznościowe lub pracując dla zupełnie innego podmiotu.

Tu warto wdrożyć monitoring komputera pracownika. Jakie zalety ma tego typu rozwiązanie? Pracodawca może dokładnie sprawdzić, co podwładny robił na komputerze w określonej porze. Poprzez kontrolę aktywności możesz również skontrolować czy rzeczywiście pracownik był w pracy, czy np. wyszedł na dłużej z domu. Rozwiązanie to jest skuteczne, bezpieczne dla firmy, bardzo rozbudowane i tańsze niż np. cykliczne kontrole pracy.

Co więcej, monitorowanie komputera pracownika to także ułatwienie dla niego samego. Szybko podzieli się efektami pracy, wskaże np. na ewentualne problemy i będzie w stałym kontakcie z firmą.

Monitoring komputera pracownik
Masz pracownika na home office? Czas wdrożyć monitorowanie komputera! (fot. pixabay.com)

Na jakiej podstawie możemy monitorować komputer pracownika?

Czy jednak monitoring komputera pracownika jest zgodny z polskimi przepisami? Tak, jeżeli dotyczy to komputera służbowego. Dając sprzęt należący do firmy i informując pracownika o odpowiednim oprogramowaniu, nie może on np. odmówić wykonywania obowiązków zawodowych. Ze względu na bardzo szeroki zakres pracy zdalnej, o możliwości instalacji programów do monitorowania komputera służbowego mówi specustawa o zwalczaniu COVID-19. W ust. 3-8 w art. 3 reguluje kwestię home office, w tym również uprawnienia i obowiązki pracodawcy.

Co jednak, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki na komputerze prywatnym? Tutaj sprawy się komplikują. Przede wszystkim możesz zainstalować oprogramowanie (tzw. szpieg komputera) wyłącznie, gdy ten się na to zgodzi. Nie masz też żadnej, zgodnej z prawem możliwości wywarcia na nim presji instalacji takiego systemu. Co ważne, nie tylko sam program szpiegowski jest kluczowy dla bezpiecznego i efektywnego działania firmowego na prywatnym sprzęcie pracownika. Twój dział IT powinien skontrolować i odpowiednio zabezpieczyć komputer, aby np. dane były przetwarzane zgodnie z wszystkimi wytycznymi dotyczącymi cyberbezpieczeństwa.

Monitoring komputera
Praca zdalna wymaga od pracownika takiego samego zaangażowania, jak działanie w biurze (fot. pixabay.com)

W jaki sposób wdrożyć monitoring komputera pracownika?

Monitorowanie komputera służbowego podczas pracy zdalnej możesz wdrożyć przy pomocy oprogramowania, które określa się jako „szpieg komputera”. To specjalny, dedykowany system, który umożliwia pełną kontrolę nad sprawdzanym sprzętem, analizę dotychczasowych posunięć pracownika i wiele innych rzeczy.

Przykładem takiego oprogramowania jest monitorujący keylogger KEYTURION PRO®. To software instalowany bezpośrednio na urządzeniach wyposażonych w system Windows. Jest bardzo łatwe w obsłudze i profesjonalnie zabezpieczone. Jakie możliwości daje?

  • Robi cykliczne zrzuty ekranu – dzięki temu zobaczysz co w danym momencie robił pracownik. Umożliwia też podglądanie stron internetowych przeglądanych na komputerze.
  • Kontroluje wszystkie naciśnięte przyciski na komputerze – to pozwoli Ci na analizę czy podwładny w ogóle wykonywał obowiązki zawodowe.
  • Monitoring przeglądanych plików i podłączanych sprzętów zewnętrznych – jeżeli pracownik wykorzystuje komputer niezgodnie z przeznaczeniem, od razu się o tym dowiesz.
  • Analiza odpalanych programów i dostęp do statystyk użycia – działa trochę jak licznik czasu. Umożliwi np. skontrolowanie jak długo pracownik korzystał z systemu firmowego podczas wykonywania obowiązków.
monitoring komputera program
KEYLOGGER KEYTURION PRO® to oprogramowanie, które ułatwi sprawdzanie pracowników na pracy zdalnej (fot. materiały własne)

Jeżeli chcesz więc mieć kontrolę nad pracownikami w czasie pracy zdalnej i umożliwić im efektywne wykonywanie obowiązków (wskazany przez nas keylogger działa w tle i nie utrudnia użytkowania komputera), wybierz KEYNUTRION. Z pewnością szybko zauważysz zalety takiego rozwiązania, a home office pracowników nie będzie dla Ciebie stresujące pod żadnym względem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *