Mobbing to powszechne zjawisko (fot. pixabay.com)

Mobbing w miejscu pracy – jak się chronić?

Nadchodzą trudne czasy. Epidemia koronawirusa sprawiła, że przeminął okres tzw. rynku pracownika, a przedsiębiorcy nerwowo szukają oszczędności. Niestety, nie każdy robi to uczciwie, zastraszając swoich pracowników, obcinając im nielegalnie pensje czy próbując wymusić zwolnienie. W ciężko pracującej służbie zdrowia atmosfera również jest grobowa, a dyrektorzy próbują zamykać lekarzom i pielęgniarkom usta. Jak możesz się chronić przed mobbingiem? Podpowiadamy!

Oczywiście, wielu uczciwych pracodawców omija mobbing z daleko, ale zdarzają się niechlubne przykłady, które wykorzystują światową pandemię w celach zarobkowych. Wykorzystywanie w pracy i wyzysk nasila się w tym okresie wyjątkowo mocno. Niektórzy próbują wymusić zwolnienie, aby załapać się na tzw. tarczę antykryzysową.

A mobbing w szpitalach? Dziś jest na porządku dziennym. Media (te krajowe i lokalne) obiegają kolejne listy od anonimowych pracowników służby zdrowia, który nie mogą otwarcie krytykować procedur epidemiologicznych. Są zastraszeni, przemęczeni i pozbawieni możliwości wytłumaczenia swoich argumentów. Wszyscy pracownicy mają jednak możliwość obrony – skorzystaj z niej już teraz!

Czym jest mobbing?

Wielu pracowników nawet nie zdaje sobie sprawę z tego, że pracodawca stosuje na nim mobbing. Czym on tak naprawdę jest? Termin wywodzi się z języka angielskiego i oznacza napadanie, zaczepianie i nagabywanie. To stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec swoich pracowników w miejscu pracy, ale także poza nim (np. uporczywe nękanie telefonami po godzinach).

W polskim prawie dość precyzyjnie określa go kodeks pracy (943 § 2.). to działanie lub działanie, skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że mobbing może być karany podwójnie. Po pierwsze, pracodawca w przypadku czynów podlegających np. pod kodeks karny może trafić nawet do więzienia. Natomiast tobie przysługuje odszkodowanie. Niestety, wielu pracowników, którzy poddawani są mobbingowi nie reaguje, bo trudno go udowodnić. My pokazujemy, że możesz sobie z tym problemem poradzić!

Jak udowodnić mobbing?

Jeżeli twój pracodawca zaczął cię nękać, nie zwlekaj! Każdy dzień takiego zachowania wpływa na twoją psychikę, obniża morale i utrudnia przeciwdziałanie. Mobbing możesz udowodnić na dwa sposoby. Pierwszy jest trudniejszy, bo wymaga zdobycia świadków. Udaje się to jednak bardzo rzadko, bo pracownicza solidarność przegrywa najczęściej z wizją utraty pracy czy bycia kolejną ofiarą szefa-kata.

Jeżeli nikt z twoich koleżanek i kolegów nie chce poświadczyć o mobbingu wobec ciebie, to weź sprawy w swoje ręce. Możesz samemu zarejestrować nielegalne praktyki twojego pracodawcy, wykazując to w sądzie. Pamiętaj, że ukryte rejestrowanie w celu zabezpieczenia swojego życia i zdrowia oraz mienia jest legalne i sąd powinien przyjąć nagranie jako dowód.

Mobbing możesz zarejestrować wykorzystując np. dyktafon do ukrycia z procesorem dźwięku FX-35. To niedrogi i niewielki sprzęt, ułatwiający zakamuflowanie. Dyskretnie nagrasz nim nieuczciwego pracodawcę, który stosuje wyzysk czy przemoc słowną. Urządzenie bez problemu ukryjesz w torbie, kieszeni, czy koszuli. Nagrywa wyraźnie w odległości nawet 10 metrów, więc nie musisz obawiać się, że materiały obciążające nie zostaną zarejestrowane.

Co więcej, wbudowana pamięć pozwoli na 100 godzin nagrań, a każdy plik będzie miał zarejestrowany czas powstania, żeby ułatwić późniejszą identyfikację. Waga sprzętu to niewiele ponad 7 gram, a to pozwoli ci np. wszyć dyktafon w wewnętrzną stronę ubrania.

Dobrze ukryty dyktafon to skuteczna forma walki ze zjawiskiem jakim jest mobbing (fot. Materiały własne)
Dobrze ukryty dyktafon to skuteczna forma walki ze zjawiskiem jakim jest mobbing (fot. Materiały własne)

Innym urządzeniem, którym możesz się posłużyć do rejestracji dźwięku jest dyktafon w pendrive MQ-U310 VOX. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że ma funkcję aktywacji głosem. Nagrywanie rozpocznie się np. w momencie, gdy twój szef zacznie się na ciebie unosić (nie będziesz musiał sam ingerować w działanie urządzenia). Również jest niewielkich wymiarów i pozwala na zarejestrowanie ponad 280 godzin dźwięku.

Zarejestruj też wideo!

Niekiedy mobbing objawia się gestami pracodawcy, a skrajnych przypadkach dochodzi nawet do rękoczynów. Tu też nie jesteś bezbronny! Jeżeli twój szef używa wobec ciebie przemocy fizycznej lub obraźliwych gestów – nagraj go. Kamera, która przypomina niepozorny pendrive HNSPY R600 to rozwiązanie dla ciebie.

Ponieważ ma szeroki kąt widzenia (65 stopni) i jest bardzo łatwa w zakamuflowaniu, zarejestrujesz większość sytuacji. Możesz ją np. podłączyć do komputera, czym całkowicie uśpisz czujność sprawcy mobbingu. Kamera ma funkcję detekcji ruchu, dzięki czemu działa bezobsługowo. Wbudowany akumulator daje możliwość nagrania nawet czterech godzin ciągłego materiału, ale jeżeli podłączyć pendrive do komputera, to czas pracy staje się nieograniczony! Materiały rejestrowane są na karcie microSD, a w związku z tym możesz szybko wymienić nośnik w potrzebie.

Niekiedy mobbing objawia się gestami czy przemocą fizyczną. Kamera pomoże ci to udowodnić! (fot. Materiały własne)
Niekiedy mobbing objawia się gestami czy przemocą fizyczną. Kamera pomoże ci to udowodnić! (fot. Materiały własne)

Jeżeli nie wiesz w jaki sposób udowodnić mobbing i masz wątpliwości co do rekomendowanego sprzętu – skontaktuj się z nami. Z pewnością ci pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *