(fot. pixabay.com)

Kamery endoskopowe – poznaj ich wszechstronne zastosowanie

Z czym najbardziej kojarzą Ci się kamery endoskopowe? Najpewniej z medycyną. Niezorientowanym w temacie wydaje się, że urządzenia tego typu wykorzystywane są wyłącznie do badań endoskopowych. To jednak nieprawda – kamery z długimi przewodami mają bardzo szerokie zastosowanie! Jakie?

Przyjrzyjmy się najpierw głębiej tematowi. Czym tak naprawdę są kamery endoskopowe?

Poznaj lepiej kamery endoskopowe

Kamery inspekcyjne (inaczej znane jako kamery endoskopowe lub endoskopy) to zaawansowane technicznie urządzenia, szerokiego zastosowania. Umożliwiają podgląd obrazu w bardzo trudnych miejscach. Ich główną cechą rozpoznawczą jest długi, giętki i wytrzymały przewód, ułatwiający manewrowanie kamerą. To na jego końcu znajduje się obiektyw.

Urządzenia te łatwo łapią ostrość, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i pozwolą Ci dokładnie zbadać obraz z ogromnym przybliżeniem. Endoskopy (ze względu na swoją formę) mają bardzo szeroki zakres przeznaczenia. Współpracują z wieloma zawodami. Jakimi?

Od medycyny po mechaników

Głównym zastosowaniem zaawansowanych endoskopów jest medycyna. Badanie endoskopowe pozwala bezoperacyjnie skontrolować niedostępne gołym okiem organy pacjenta. Zaznaczmy, że to rozwiązanie uratowało już życie wielu ludziom!

Oczywiście, kamery endoskopowe to jednak nie tylko urządzenie medyczne. Z jego dobrodziejstwa korzystają też naukowcy, w takich dziedzinach jak geologia czy speleologia. Kamery bezinwazyjnie pomogą dotrzeć tam, gdzie człowiek normalnie się nie przeciśnie. Dzięki temu badacze mogą zobaczyć niezwykłe odmiany skał czy zjawisk, bez ingerencji w naturę i korzystania z ciężkich narzędzi.

W trudno dostępnych miejscach takich jak zawaliska, jaskinie, góry itd., z endoskopów korzystają ratownicy i strażacy. Kamery na przewodach pozwolą zlokalizować poszukiwanych, sprawdzić w jakim są stanie i opracować plan ratowniczy.

Kamery inspekcyjne funkcjonują też w przemyśle, mechanice i usługach. Mechanikom samochodowym pozwalają skontrolować np. stan silnika. Hydraulik dostrzeże zanieczyszczenia czy uszkodzenia w niedostępnej z pozoru rurze. Specjaliści w zakresie kominiarstwa korzystają z endoskopów do kontroli kominów i ich drożności. Natomiast firmy budowlane mogą z łatwością ocenić stan murów, fundamentów lub innych miejsc, których nie można dostrzec gołym okiem.

Wszechstronne zastosowanie kamer endoskopowych doceniono podczas prac w górach i jaskiniach (fot. pixabay.com)
Wszechstronne zastosowanie kamer endoskopowych doceniono podczas prac w górach i jaskiniach (fot. pixabay.com)

Sprawdzają się też w detektywistyce!

Coraz częściej z dobrodziejstw endoskopów korzystają też śledczy i detektywi. W jaki sposób? Kamery inspekcyjne są drobne i niezauważalne. Pozwalają dotrzeć w różne pomieszczenia nieinwazyjnie. Dzięki temu możesz obserwować otoczenie np. ze studzienki, dachu, kanałów wentylacyjnych itd. Inspekcja pomieszczeń jest bezpieczna, wszechstronna i przede wszystkim – błyskawiczna.

Jakie kamery nadają się do takich zastosowań? Do pracy w wilgotnych warunkach, np. przy hydraulice wskazujemy wodoodporną kamerę inspekcyjną MQ-L822-55 z oświetlaczem LED. Urządzenie to jedna z najmniejszych kamer endoskopowych, o średnicy zaledwie 3,9mm. Ma sztywny, a jednocześnie zaginany przewód, dodatkowe oświetlenie LED, wyjście chinch RCA (pozwala podłączyć urządzenie do praktycznie każdego odbiornika) i łapie ostrość już po 1,5 cm.

 Jedną z najciekawszych kamer inspekcyjnych, dostępnych na rynku jest wodoodporna kamera MQ-L822-55 (fot. materiały własne)
Jedną z najciekawszych kamer inspekcyjnych, dostępnych na rynku jest wodoodporna kamera MQ-L822-55 (fot. materiały własne)

Drugim sprzętem, wartym polecenia jest endoskopowa kamera do telefonów CA-16X Z łącznością WIFI występująca w wersji na Androida i Iphone. Urządzenie jest kompatybilne z większością smartfonów, które wykorzystuje jako odbiorniki i monitory. Sprzęt ma dobrą jakość obrazu, oświetlacz LED i kąt widzenia 70 stopni. Jego niewątpliwą zaletą jest cena, stąd możesz używać go zarówno do prac profesjonalnych, jak i amatorskich (np. w domu czy prywatnym warsztacie).

Kamery endoskopowe mogą łączyć się z telefonami. Przykładem jest CA-16X w wersji na Androida i Iphone (fot. materiały własne)
Kamery endoskopowe mogą łączyć się z telefonami. Przykładem jest CA-16X w wersji na Androida i Iphone (fot. materiały własne)

Inwestycja warta pieniędzy

Endoskopy przydają się zarówno w pracy zawodowej, jak podczas działań prywatnych. Wszechstronność pracy, szerokie możliwości, wytrzymałość oraz jakość obrazu pomogą Ci rozwiązać wiele zadań. Kamery endoskopowe zyskują na popularności i stają się nieodzowną częścią pracy usługodawców czy detektywów. Warto zaopatrzyć się w kamerę już dziś, by ułatwić sobie działanie i poszerzyć zakres świadczonych usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *