Jak wybrać alkomat? Poradnik i ranking alkomatów 2021

Jeśli szukasz odpowiedniego alkomatu czy to do celów komercyjnych czy do prywatnych musisz podjąć kilka decyzji przed zakupem. Szybko natrafisz na dwa różne rodzaje alkomatów: te, które używają czujnika półprzewodnikowego i takie które używają czujników elektrochemicznych. Nawet wewnątrz tych głównych rodzajów istnieją dodatkowe czynniki zwiększające lub zmniejszające precyzyjność pomiaru, jak również wygodę użycia.

Wymienimy najważniejsze cechy każdego typu alkomatu aby pomóc Ci w decyzji jaki alkomat wybrać w zależności do czego ma być używany.

UWAGA! Alkomaty posiadają czułe sensory, wrażliwe na wilgotność czy skrajne temperatury. Nie należy przechowywać ich zimą w samochodzie. Sensor może także zostać uszkodzony przez zbyt dużą zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – nie należy używać alkomatu tuż po spożyciu alkoholu. Należy odczekać ok. 30 minut i dodatkowo przepłukać usta wodą.

Podstawowe informacje na co zwrócić uwagę przy zakupie:

Powinieneś kupować tylko alkomaty które:

– spełniają standardy polskie i europejskie – szczególnie jest to istotne dla miejsc pracy i służb publicznych

– mają możliwość kalibracji. Wszystkie sensory alkomatów z czasem tracą na dokładności i muszą być skalibrowane ponownie.

– upewnij się że firma w której kupujesz wykonuje profesjonalną kalibrację. Niektóre alkomaty wymagają wymiany sensora na już skalibrowany. Profesjonalna kalibracja zapewni że nie utracisz np. dowodu w sądzie.

– posiadają wysoką dokładność w sterylnym środowisku. Dokładność w takim przypadku powinna wynosić +/- 0.01%.

– w normalnych warunkach posiadają dokładność +/- 10%

Nie powinieneś natomiast szukać alkomatu który gwarantuje 100% dokładność. W zależności od konkretnego człowieka odczyty mogą się bardzo nieznacznie wahać a firma która twierdzi że ich alkomaty są w 100% dokładne po prostu mówi nieprawdę.

Alkomaty półprzewodnikowe

Jak działają ?
Półprzewodnikowe alkomaty działają na podstawie wewnętrznej reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy alkoholem zawartym w wydychanym powietrzu a kwasem octowym oraz wodą. Skutkiem tej reakcji jest powstanie prądu, a ilość wytworzonego prądu jest proporcjonalna do zawartości alkoholu we krwi badanej osoby.
Jednakże zawartość innych substancji w otoczeniu, które mają wpływ na kwas octowy, powoduje że ich sensory ciągle narażane są na powolną utratę dokładności. Po upływie dłuższego czasu, nawet jeśli alkomat nie jest używany, jego dokładność będzie pozostawiać wiele do życzenia.

Kto może być zainteresowany alkomatami półprzewodnikowymi?

W zasadzie tylko osoby które chcą sprawdzić obecność alkoholu w wydychanym przez kogoś powietrzu np. kontrola przy wejściu pracownika do pracy. Po stwierdzeniu samej obecności alkoholu i tak konieczne będą kolejne, już dokładniejsze badania. W takich sytuacjach stosowanie alkomatów półprzewodnikowych może mieć sens, jednakże nie jest polecane.

Dokładność, trwałość i kalibracja

Alkomaty półprzewodnikowe , nawet te z wyższej półki, oferują dokładność +/- 5% (chociaż przy bardzo małej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu mogą się pomylić nawet o 0,1 promila!), najtańsze mogą się pomylić aż o 20%. Wymagają kalibracji około dwa razy częściej niż alkomaty elektrochemiczne. Szacunkowo należy je kalibrować co około 6 miesięcy lub po wykonaniu 200 pomiarów. Dodajmy że najtańsze modele mogą wymagać kalibracji nawet częściej niż co 200 pomiarów.

Nawet najtańsze alkomaty elektrochemiczne mają podobną dokładność co najlepsze alkomaty półprzewodnikowe.

Alkomaty elektrochemiczne

Jak działają?

Alkomaty elektrochemiczne posiadają dwie platynowe elektrody wewnątrz czujnika rozdzielone materiałem elektrolitowym. W momencie przechodzenia przez nie alkoholu etylowego platyna utlenia go do postaci kwasu octowego, protonów i neutronów które wytwarzają prąd. Zmierzenie tego prądu pozwala na ocenę zawartości alkoholu we krwi badanego.

Dla kogo?

Alkomaty elektrochemiczne ze względu na swoją dokładność są w obecnych czasach najbardziej rozpowszechnionymi i niezawodnymi alkomatami. Są dobrą inwestycją i posłużą każdemu przez długi czas, zarówno przy zastosowaniu prywatnym jak i w dużych koncernach.

Dokładność, trwałość i kalibracja

Alkomaty elektrochemiczne mają znacznie dokładniejsze i trwalsze sensory niż alkomaty półprzewodnikowe. Nawet te ze średniej półki są w stanie osiągnąć dokładność 0,01 promila. W zależności od modelu kalibracja jest zalecana co około 6-18 miesięcy lub co 500-1500 pomiarów. Jako ciekawostkę możemy podać że producenci najtrwalszych profesjonalnych alkomatów elektrochemicznych zapewniają że są w stanie osiągnąć ponad 100 tysięcy pomiarów bez konieczności kalibracji.

Dopuszczalna ilość promili w Polsce

Zawartość alkoholu we krwi określana jest standardowo w promilach, gdzie 1 promil oznacza 100 mg alkoholu w 1 decylitrze krwi. Dopuszczalna ilość promili w organizmie, przy której zgodnie z polskim prawem można usiąść za kierownicą to maksymalnie do 0,2 promila, do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Wyższe wartości oznaczają, że kierowca popełnił wykroczenie (0,2 – 0,5 promila) lub przestępstwo (więcej niż 0,5 promila).

Negatywny wpływ alkoholu na ludzki organizm

Zbyt wysoki poziom alkoholu we krwi może wywołać zatrucie alkoholowe. To niezwykle niebezpieczny stan, który może prowadzić nawet do śmierci. Wyróżnia się cztery stadia zatrucia alkoholem.

 1. nadmierne pobudzenie, problemy z równowagą i mówieniem, nienaturalne zachowanie.
 2. Sennością i zaburzenia świadomości. Wymioty oraz przyspieszona akcja serca.
 3. Drgawki i utrata przytomności
 4. Śpiączka, która może prowadzić do zgonu.

Leczenie zatrucia alkoholowego wymaga hospitalizacji, gdyż niezbędne jest dożylne podanie glukozy, elektrolitów i witamin.

Alkohol i alkomat jest dla ludzi

Alkohol spożywany w niewielkich ilościach nie jest niczym złym. Lampka wina do obiadu czy małe piwo przy grillu. Czymś złym jest natomiast  wsiadanie za kierownice w stanie nietrzeźwym.

Niestety nie ma reguły na ocenienie ile czasu musi minąć od wypicia alkoholu do jego wydalenia z organizmu. Czas potrzebny na usunięcie alkoholu z organizmu zależy od wielu czynników indywidualnych dla każdej osoby. Przede wszystkim metabolizm alkoholu zależy od wagi, płci, ilości spożytego alkoholu, zażywanych leków czy nawet wysokości ponad poziomem morza na jakiej się znajdujemy. Kobiety tej samej wagi co mężczyźni wolniej trawią alkohol ze względu że mają więcej tłuszczu niż mięśni a ich organizm posiada mniej enzymu neutralizującego alkohol (dehydrogenaza).

Przeciętnie organizm człowieka potrafi spalić 20-30g czystego alkoholu przez okres około 3 godzin. Co to oznacza?

Zakładając przeciętne wartości, mężczyzna o wadze 80 kg, po wypiciu 4 kieliszków wódki, powinien odczekać trochę więcej niż dwie godziny, by alkomat wskazał mniej niż 0,2 promila. Jedno piwo – około kilkudziesięciu minut. Dlatego warto zakupić alkomat aby być pewnym.

Alkomat jako optymalne rozwiązanie

Zakup alkomatu może uratować Tobie i innym użytkownikom dróg życie lub zdrowie! Dopiero drugoplanową sprawą jest uniknięcie mandatu, czy utraty prawa jazdy.

Koszty zakupu alkomatu nie są wygórowane i przeważnie jest to wydatek około kilkuset złotych za alkomat renomowanego producenta.

Polecane i sprawdzone przez nas alkomaty

Poniżej przedstawiamy ofertę, sprawdzonych pod kątem dokładności i niezawodności, modeli alkomatów dostępnych w sklepie SpyCenter. Zostały specjalnie wyselekcjonowane z ogromu dostępnych na rynku alkomatów aby ułatwić Państwu wybór. W razie dodatkowych pytań dotyczących wyboru lub konkretnych modeli nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji.

 1. AlcoFind PRO X-5 Plus
  Alkomat z bardzo szerokim zakresem pomiarów (do 5 promili) oraz z dobrą dokładnością (do 0,05 promila). Czujnik elektrochemiczny. Znakomity stosunek jakości do ceny. Zalecana kalibracja raz na rok, lub co 500 pomiarów.

  Alkomat PRO X-5 Plus

 2. Cyfrowy alkomat ALP-1 LITE
  Alkomat z górnej półki do użytku stricte profesjonalnego naszej rodzimej produkcji. Używany przez służby mundurowe w Polsce i za granicą (m. in. w USA i Japonii). Dodatkowym jego plusem jest możliwość badania osób nieprzytomnych i oparów płynów. Zakres pomiarów do 5 promili, dokładność 0,05 promila. Zalecana kalibracja raz na rok, lub co 1500 pomiarów.

  Alkomat ALP1 Lite

 3. AL-9000 lite
  Nowość na polskim rynku. Wysokiej klasy alkomat wykorzystujący precyzyjne technologie zawarte w alkomatach policyjnych. Zakres pomiarowy do 4 promili, niezwykle dokładny do 0,01 promila. Idealny do badania pracowników. Spełni oczekiwania nawet wymagających klientów. Posiada atest Promiler oraz elektroniczną kontrolę przepływu powietrza aby zapewnić bardzo dokładny wynik bez względu czy badany wdmuchuje powietrze jednostajnie i prawidłowo. Zalecana kalibracja raz na rok lub co 1000 pomiarów.

  Alkoma AL-9000

 4. Iblow
  Bardzo wysokiej klasy alkomat zaprojektowany z myślą o potrzebach służb mundurowych. Zapewnia również badanie osób nieprzytomnych i oparów cieczy. Zaawansowany sensor elektrochemiczny Fastscan 4.0 pozwala na wykonanie pomiaru w zaledwie 4 sekundy (realnie można przebadać nawet 500 osób/godzinę!). Bardzo dokładny. Zakres do 5 promili, dokładność 0,01 promila Zalecana kalibracja co 6 miesięcy lub co aż 50 000 pomiarów

  Alkomat Iblow

 5. AT-7000 RAPTOR
  Bezustnikowy alkomat przesiewowy zaprojektowany z myślą o korporacjach i zakładach pracy. Głownie polecany do seryjnych badań przesiewowych. Umożliwia badanie osób nieprzytomnych oraz oparów cieczy. Zakres do 5 promili, dokładność 0,1 promila. Zalecana kalibracja co 6 miesięcy lub 1000 pomiarów.

  Alkomat AT-7000 RAPTOR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *