Foto pułapka – prosto z lasu do ogródka!

Gdzie sprawdza się foto pułapka?

Gdzie sprawdza się foto pułapka?

W ubiegłych latach skradziono z terenów  Lasów Państwowych przeszło 15 tysięcy metrów sześciennych drewna o wartości przekraczającej 2 500 000 złotych. W porównaniu z wcześniejszymi latami w tym roku znacznie zmniejszyła się liczba kradzieży drewna. Leśnicy odnotowali już tylko 5 700 takich przypadków, z czego większość zakończyła się wyrokiem dla sprawcy. Za taki pozytywny obrót spraw odpowiada monitoring lasu. Coraz częściej gminy inwestują w urządzenia takie jak fotopułapka zwana również kamerą leśną dla wygodnego monitoringu. W postępowaniu sądowym praktycznie nie zdarzają się sytuacje aby sędzia odrzucił taki dowód.

Tyle tytułem wstępu. W dzisiejszych czasach odnotowujemy trend przechodzenia tych profesjonalnych rozwiązań z Lasów prosto na działki i ogródki osób prywatnych. Fenomen potęguje fakt, że urządzenia te stają się coraz tańsze.  Już w kwocie zbliżonej do typowego zestawu monitoringu z rejestratorem można mieć hermetyczne, maskowane na drzewie urządzenie z czasem działania do 6-ciu miesięcy na jednym zestawie baterii. Dodatkowym atutem takich pułapek jest możliwość raportowania na żywo prosto na nasz telefon za pomocą zdjęć MMS. W przeciwieństwie do normalnego monitoringu montaż bez problemu wykonamy samodzielnie, bez dodatkowych kosztów. Taki obrót spraw był tylko naturalną ewolucją.


wandal-dzialka

Problem ze złodziejami i wandalami na działce? Z fotopułapką sprawa wyjdzie na jaw bardzo szybko.


kamera leśna - fotopułapka

FOTOPUŁAPKA DENVER WCM-8010 Z WYSYŁANIEM MMS

Czym jest fotopułapka czyli kamera leśna?

Fotopułapki leśne to urządzenia które są odpowiedzią na zapotrzebowanie leśników oraz myśliwych. Potrzebowali oni urządzenia które będzie pełnić role monitoringu, bez konieczności podłączania do jakiejkolwiek infrastruktury oraz zasilania. Ich kolejnym wymogiem było maskowanie, dlatego wszystkie fotopułapki w lesie posiadają kamuflaż kolorystyczny, który ułatwia im maskowanie.  Dzięki niemu, bardzo ciężko dostrzec taką kamerę zainstalowaną na pniu drzewa. Zarówno leśnicy jak i myśliwi oczekiwali że urządzenie to będzie mogło prowadzić rejestracje także w nocy, gdzie nie będzie miało ono dostępu do żadnego naturalnego źródła światła. Z tego właśnie powodu wyposażone zostały one w diody podczerwieni (nie widoczne dla ludzkiego oka) to za ich pomocą, zdjęcia oraz nagrania wideo, są doświetlane, a zarejestrowany materiał jest bardzo dobrze widoczny. Istotną funkcją fotopułapek, jest także możliwość wykrywania ruchu, a dokładnie rzecz ujmując przemieszczającego się źródła ciepła, jakim jest człowiek, pojazd czy zwierzyna. Nie bez znaczenia jest tutaj także czas pracy takiego urządzenia. Nie wyobrażamy sobie przecież, że leśniczy czy myśliwy będzie chodzić codziennie, czy nawet co kilka dni, po lesie i wymieniać baterie, we wszystkich zainstalowanych fotopułapkach. Dlatego każda z dostępnych dziś kamer leśnych posiada zasobnik do którego możemy zainstalować do ośmiu do dwunastu baterii AA, co umożliwia prace urządzenia nawet do sześciu miesięcy w trybie czuwania. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje fakt jakich bateryjek użyjemy, ale jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej na ten temat zapraszamy do przeczytania naszego wielkiego testu baterii AA, gdzie przez okres sześciu lat prowadziliśmy pomiary pojemności i nie tylko, najbardziej popularnych ogniw dostępnych na rynku. Z czasem fotopułapki były udoskonalane i zostały wyposażone w moduł GSM, to właśnie za jego pomocą kamera informuje nas o wykryciu „ruchu”, oraz przesyła nam za pomocą SMS-a lub emaila, zdjęcie które udało jej się uchwycić.

fotopułapka - kamera leśna

FOTOPUŁAPKA TV-3310MA 4G/LTE


Jak działa fotopułapka?

Po zamocowaniu na pobliskim drzewie włączamy tryb testowy. Fotopułapka jasnymi mignięciami diody daje znać, że złapała nas jedna z trzech czujek i rozpoczyna się monitorowanie. Tu, w zależności od modelu metody ustawiania kadru, mogą się od siebie odrobine różnić. Gdy wszystko ustawimy, wyłączamy tryb testowy Od tego momentu foto pułapka już bez ostrzeżenia nagrywa wszystko co znajdzie się w zasięgu widzenia kamery. Zasada działania czujnika ruchu jest bardzo prosta. Jeżeli cokolwiek wzbudzi chociaż jeden z czujników, kamera wykonuje zdjęcie wysokiej rozdzielczości (zazwyczaj 12 Mpx), rejestruje krótki film HD. Dodatkowo wysyła nam klatkę z tego filmu wiadomością MMS’a tak, abyśmy mogli w razie czego zareagować. Zaawansowany system oszczędzania baterii i wyjątkowa odporność na warunki atmosferyczne foto pułapek są nie do zastąpienia jeżeli chodzi o prostotę i wygodę użytkowania.

kamera leśna - fotopułapka

FOTOPUŁAPKA KAMERA LEŚNA FULLHD TV-9840MA 4G/LTE

Do czego można używać fotopułapek?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, fotopułapki używane są najczęściej przez leśników bądź myśliwych, a przynajmniej z myślą o nich zostały one stworzone. Jak jednak pokazało nam życie, znalazły one dużo szersze zastosowanie. Szeroko zaczęto wykorzystywać fakt, iż nie wymagają one podłączenia do źródła zasilania, a metoda transmisji danych wymaga jedynie zasięgu sieci GSM, którą dziś mamy niemalże wszędzie. Dlatego zaczęły być one wykorzystywane do ochrony działki, placów budów, różnego rodzaju pustostanów, a nawet na polach czy drogach dojazdowych do posesji. Wszędzie gdzie obawiamy się nieproszonych gości, zniszczeń lub złodziei. To z tego właśnie powodu potoczna nazwa – kamera leśna, zaczyna być coraz częściej zastępowane – fotopułapką na złodzieja.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *