Dyktafony dla detektywów! W co warto zainwestować?

Dobre urządzenie nagrywające to podstawa w pracy detektywa. Dyktafony do pracy śledczej muszą spełniać wiele określonych wymagań i mieć ciekawe funkcje. Jaki powinien być dyktafon dla dobrego detektywa i w co warto zainwestować?

Dobre dyktafony dla detektywów znacznie różnią się od tego, co możesz spotkać w zwyczajnym sklepie. Urządzenie dla studenta nie musi być bardzo czułe i jednocześnie proste do ukrycia. To jednak nie tylko te parametry podpowiedzą ci, który dyktafon będzie dobry dla detektywa.

Czym są dobre dyktafony?

Detektyw pracuje w różnych warunkach. Odpowiedni sprzęt musi być przede wszystkim bardzo wyczulony na dźwięk, ale jednocześnie wybierać tylko kierunek, który cię interesuje. Jeżeli urządzenie nagrywa wszystko dookoła, to tak naprawdę do niczego w czasie pracy się nie nada!

Najlepsze dyktafony i urządzenia nagrywające muszą być też dyskretne. Detektyw zawsze musi dbać, żeby nie zostać zdekonspirowanym. Nagrywający sprzęt powinien być więc mały, wtapiać się w otoczenie oraz powinien pozwolić na szybkie zamontowanie i demontaż po zakończonej pracy.

Podstawa to również jakość dźwięku. Materiał, który otrzymasz powinien być wysokiej jakości, żeby mógł później służyć jako dowód. Dobrze również, gdy sprzęt może działać długo na jednym ładowaniu, ma funkcję przechwycenia materiału w kryzysowej sytuacji oraz ma dodatkowe opcje.

Świetnie sprawdza się np. funkcja ukrytego nagrywania. Osoba postronna myśli, że sprzęt jest wyłączony, a on wszystko rejestruje (przydatne również dziennikarzom). Jeżeli zostaniesz natomiast złapany i ktoś każe ci usunąć materiały, to dobrze jest mieć wbudowaną opcję szybkiego odzyskiwania danych.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są również dyktafony z przystawką. Na czym polega taka opcja? Osobie nagrywanej podkładasz specjalną pluskwę radiową, która umożliwia słuchanie na żywo i jednocześnie rejestrowanie rozmów. W przypadku odnalezienia takiej pluskwy, nagrania zostają w twoim posiadaniu, a ty tracisz wyłącznie stosunkowo niedrogą pluskwę i łatwą w kupieniu przystawkę!

Jaki dyktafon wybrać?

Spójrzmy na dostępny na rynku sprzęt. Podsłuch PRO-401 to bardzo małe urządzenie. Jest niewiele większy od dwóch spinaczy. Bardzo łatwo go ukryjesz, a dodatkowo sam przypomina niewielki pendrive, co ma znaczenie przy ewentualnym odkryciu. Jego ogromną zaletą (poza samym rozmiarem) jest również bardzo dobra jakość dźwięku i wytrzymała bateria (działa nawet do 16 dni). Co więcej, umożliwia on nagrywanie z odległości nawet 15 metrów!

Dyktafon PRO-401 to mikroskopijne urządzenie o ogromnych możliwościach (fot. Materiały własne)
Dyktafon PRO-401 to mikroskopijne urządzenie o ogromnych możliwościach (fot. Materiały własne)

Bardzo dobrym wyborem będzie też dyktafon linearny 11 PRO. Z wyglądu przypomina dyktafony znane z używania przez dziennikarzy radiowych. Rzeczywiście, ma on z nimi sporo wspólnego bo zapewnia bardzo profesjonalną jakość dźwięku. Wyposażony jest w dwa bardzo czułe mikrofony, które nagrywają zarówno kierunkowo jak i ogólnie. To zwiększa jego możliwości.

U11 PRO ma wspomnianą wcześniej funkcję utajnionego nagrywania – zachowuje się jak wyłączony, co przyda się dziennikarzom, ale też detektywom przy wykonywaniu misji. Bardzo szybko odzyskasz też ewentualnie usunięte przez wymuszenie lub przypadek nagrania.

U11 PRO pozwoli na komfortową pracę bez strachu o utratę nagrań (fot. Materiały własne)
U11 PRO pozwoli na komfortową pracę bez strachu o utratę nagrań (fot. Materiały własne)

Jeżeli planujesz nagrywać na odległość to zainwestuj w dyktafony pozwalające nagrywać z dalszych odległości. Świetnie nada się do tego zestaw z dyktafonem i przystawką do nagrywania lub pluskwą. Tę drugą posiada zaawansowane urządzenie jakim jest kwarcowy podsłuch na żywo 5KA PRO.

To zestaw składający się z wysokiej klasy nadajnika i niewielkiej pluskwy nagrywającej. Tę bardzo łatwo da się przymocować do np. mebli. Zapewnia ona bardzo wysoką jakość dźwięku na kilkanaście metrów i pozwala na przechwycenie szeptu.

Co jest zaletą takiego rozwiązania? 5KA PRO umożliwia nagrywanie bez strachu o dekonspirację. Nagrywany obiekt może co najwyżej odnaleźć pluskwę, którą możesz później dobrać. Nie będziesz też zmuszony wracać po dyktafon po wykonanym zadaniu, a dźwięk cały czas będzie rejestrowany przez nadajnik. Warto dodać, że konstrukcja i rozwiązania zastosowane w urządzeniu pozwalają na zarejestrowanie nieporównywalnie lepszego audio niż w przypadku pasma FM. Co więcej działanie pluskwy zostało opracowane tak, że jeden zestaw baterii pozwala na nawet 28 dni pracy!

5KA PRO jest urządzeniem polskiej produkcji i umożliwia długie działanie bez obaw o konspirację (fot. Materiały własne)
5KA PRO jest urządzeniem polskiej produkcji i umożliwia długie działanie bez obaw o konspirację (fot. Materiały własne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *