Dyktafon szpiegowski czy nowoczesny smartfon – który lepiej nagrywa?

Nowoczesne smartfony już dawno nie służą wyłącznie do rozmów telefonicznych. To nowoczesne nawigacje GPS, aparaty fotograficzne, kamery wideo oraz dyktafony w jednym. Skoro współczesny smartfon jest tak dobry, to dlaczego do profesjonalnego zastosowania powinieneś mieć dyktafon szpiegowski? Wyjaśniamy!

Nowoczesne smartfony mają bardzo dobre i czułe mikrofony. Ich konstrukcja nie jest zaprojektowana jednak w celu nagrywania. Dyktafon szpiegowski to natomiast zupełnie inny przykład projektu, który od powstania ma jeden cel – zarejestrować wysokiej klasy dźwięk, możliwie nie rzucając się w oczy.

Różnica pierwsza – dyktafon szpiegowski jest bardziej czuły

Mikrofony wbudowane w telefony komórkowe lub standardowe dyktafony (nawet znanych i cenionych marek) mają na celu nagrywanie konkretnych materiałów. Stąd świetnie nadają się do przygotowania notatek głosowych, wywiadów, rozmów itd. Ich system działania wycisza to, co znajduje się daleko od ich obudowy. Bardzo dobrze nagrywają natomiast z bliska.

Dyktafon szpiegowski działa inaczej. Jego funkcjonowanie oparte jest na wyjątkowo czułych mikrofonach, które wyłapują szerszy dźwięk, z dalszej odległości i większej perspektywy. Oznacza to, że w dużym pomieszczeniu dużo łatwiej nagrasz np. podejrzaną rozmowę.

Urządzenia szpiegowskie (np. takie jak MVR-100S czy MVR-168 OTG, które są stosunkowo niedrogie) wyłapują dźwięk z całego pomieszczenia. Jeszcze bardziej zaawansowany sprzęt pozwala natomiast zarejestrować materiał z odległości 15 metrów (ma dwa razy większą wrażliwość na dźwięk niż ludzkie ucho – np. model Alfa Pro-403). Nagrywają one nawet ciche rozmowy z pomieszczenia obok, a po ukryciu w przedpokoju – z całego mieszkania (oczywiście przy otwartych drzwiach do pomieszczeń). W ten sposób dużo prościej będziesz przeprowadzał działania operacyjne.

Druga różnica – dyktafon szpiegowski jest łatwiejszy do ukrycia

Telefon czy standardowy dyktafon rozpozna nawet mało zorientowany w technologii człowiek. To nic zaskakującego – sprzęty te nie zostały zaprojektowane do działania w ukryciu, bez wiedzy osoby nagrywanej czy postronnych. W przypadku dyktafonów szpiegowskich cel działania jest inny.

Urządzenia te zapewniają bezpieczeństwo w czasie rejestracji nagrań rozmów np. biznesowych bez wiedzy innych osób. W przeciwieństwie do smartfonu, nie pokazują na wyświetlaczu informacji o trwającej rejestracji nagrań. Nawet ich diody są w dyskretnych miejscach i informują tylko o stanie baterii i rozpoczęciu nagrania na początku, potem szybko przestają świecić i pozostają wyłączone podczas działania. Mają niewielkie rozmiary i możesz je bardzo łatwo ukryć. Ich zastosowanie to działania operacyjne i detektywistyczne, zabezpieczanie interesów, ale sprawdzą się też, gdy chcesz zdobyć dowód na np. agresywne zachowania partnera.

Zwykły dyktafon sprawdzi się na studiach, ale ciężko będzie go używać w ukryciu (fot. pixabay.com)
Zwykły dyktafon sprawdzi się na studiach, ale ciężko będzie go używać w ukryciu (fot. pixabay.com)

Nawet małe, standardowe dyktafony kompletnie nie sprawdzą się w takim zastosowaniu. Są spore, mają świecące wyświetlacze, a proces nagrywania ujawniają zazwyczaj np. miganiem czerwonej lampki.

Jaki dyktafon szpiegowski powinieneś wybrać?

Skoro wiesz, jaka jest przewaga sprzętów szpiegowskich nad smartfonem czy zwykłym dyktafonem, czas wybrać odpowiednie urządzenie. Dobrym wyborem z dolnej półki cenowej będzie dyktafon ukryty UR-01 pendrive czytnik kart pamięci do 64 GB. To sprzęt przypominający zwykły pendrive, który nie rzuca się w oczy. Ma czuły na około 5-7 metrów mikrofon. Funkcja detekcji głosu (nagrywanie załącza się, gdy dyktafon coś usłyszy) pozwala na 16 godzin pracy urządzenia.

Dla bardziej wymagających, mamy dyktafon MVR-100S pamięć pendrive 8 GB. Działa on na podobnej zasadzie do UR-01, również przypominając przenośną pamięć. Sprzęt wygląda jednak dużo ładniej i ma stosunkowo większy akumulator – umożliwia ciągłe nagrywanie 16 godzin materiału, bez wyłączania sprzętu. MVR-100S to świetny stosunek jakości do ceny.

Jeżeli natomiast szukasz profesjonalnych zastosowań, to modelem dla Ciebie będzie dyktafon miniaturowy ALFA PRO-402Z. To urządzenie charakteryzuje się wyjątkowo czułym mikrofonem, który zbiera dźwięki z… 15 metrów. Świetnie radzi sobie z szeptami i bardzo łatwo go ukryć. Umożliwia nawet 16 dni ciągłej pracy i do 70 dni nagrywania w trybie biurowym (przy około 7-8 h nagrywania dziennie). Sprzęt adresowany jest do profesjonalistów, właścicieli firm oraz osób prywatnych, ceniących sobie dyskrecję, ogromne możliwości i jakość nagrań z dyktafonów szpiegowskich.

Dyktafon szpiegowski to często profesjonalne urządzenie. ALFA PRO-402Z to prawdziwa ekstraklasa! (fot. materiały własne)
Dyktafon szpiegowski to często profesjonalne urządzenie. ALFA PRO-402Z to prawdziwa ekstraklasa! (fot. materiały własne)

Dyktafony szpiegowskie nie tylko do szpiegowania!

Jak widzisz, możliwości dyktafonów szpiegowskich są bardzo szerokie. Co ważne, nie musisz stosować ich wyłącznie w ukryciu. Równie świetnie sprawdzą się jako urządzenia dla dziennikarzy czy studentów. Wszechstronność jest bardzo dużym plusem takich dyktafonów.

Jeżeli chciałbyś nabyć taki sprzęt, ale nie wiesz, które urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze – skontaktuj się ze sklepem SpyCenter. Doradzimy Ci tak, aby zakupiony dyktafon służył Ci dobrze, zapewniając największy komfort użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *