Dobry detektyw – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wiele zagrożeń ze strony konkurencji, procesy, rozwody, konflikty wśród wspólników – to i wiele innych aspektów wpływa na to, że w Polsce coraz popularniejsze jest korzystanie z usług prywatnych detektywów. W naszym kraju zawód ten wykonuje ponad 2000 osób. Nie każdy jest jednak godny zaufania. Czym charakteryzuje się dobry detektyw i w jakich sytuacjach może Ci pomóc? Podpowiadamy!

Już na początku zapamiętaj, że nie zawsze „drogi detektyw” oznacza „dobry detektyw”. Rzeczywiście, ceny najlepszych specjalistów w branży są dość wysokie, ale w wielu przypadkach zrzekają się oni wynagrodzenia (np. ze względu na charakter sprawy), a niekiedy są oni tańsi od osób, które dawno przestały grać pierwsze skrzypce w branży, bazując na swojej reputacji sprzed wielu lat.

Dobry detektyw – w czym może Ci pomóc?

Zacznijmy najpierw od tego, w jakich sytuacjach może pomóc Ci dobry detektyw. Współpracując z wysokiej klasy specjalistą i stosując dodatkowo najlepszy sprzęt detektywistyczny, możesz osiągnąć wiele w różnych sprawach. Jakich?

  • Sprawy matrymonialne – detektywi działają często przy sprawach związanych z udowodnieniem zdrady (lub innego rodzaju oszustwa partnera), zbierając dowody na sprawę rozwodową czy w celu ograniczenia i zmiany praw rodzicielskich.
  • Sprawy majątkowe – dobry detektyw pomoże Ci w kwestiach spadkowych, w walce z nieuczciwymi wspólnikami czy w przypadku ustalenia wysokości alimentów (np. dowie się ile tak naprawdę zarabia partner, który unika płacenia na dzieci).
  • Kwestie firmowe – w przypadku podejrzeń o nieuczciwą konkurencję, szpiegostwo firmowe czy innego rodzaju działania innych podmiotów gospodarczych lub wspólników, detektyw może pozyskać dowody takiego procederu i przedstawić je w sądzie.
  • Poszukiwania zaginionych – detektywi aktywnie włączają się w śledztwa dotyczące zaginionych i pomagają policji w poszukiwaniu dowodów.
  • Kradzieże i włamania – jeżeli jesteś ofiarą włamania lub kradzieży i straciłeś wartościowe przedmioty, dobrze jest wynająć prywatnego detektywa w celu odnalezienia utraconych dóbr. Pamiętaj przy okazji, że niektóre (np. samochody) zabezpieczysz za pomocą lokalizatorów GPS.
  • Pozostałe sprawy natury prawnej – detektywi mogą być świadkiem w sprawie sądowej, stąd zakres ich działań jest naprawdę szeroki.

Wyłącznie dobry detektyw jest w stanie działać we wszystkich, zaprezentowanych powyżej tematach. Zakres usług powinieneś zweryfikować już na pierwszej wizycie.

Dobry detektyw odnajdzie się w różnej tematyce (fot. pixabay.com)

Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry detektyw?

Wiesz już czym zajmuje się dobry detektyw. Jednak jakie powinien mieć cechy charakteru? Zwróć uwagę czy rozmawiająca z Tobą osoba jest empatyczna. Zweryfikuj czy detektyw aktywnie Cię słucha i zadaje pytania dotyczące sprawy, z którą do niego przyszedłeś. Jeżeli posługuje się profesjonalnym językiem, wskazuje na możliwości pomocy i zaczyna wstępne rozeznanie, to znak, że trafiłeś do wysokiej klasy specjalisty. Unikaj też osób, które zaczynają śledztwo od… rozmowy o wynagrodzeniu. Na to przyjdzie oczywiście pora, ale najpierw śledczy powinien kompleksowo zapoznać się z Twoją sprawą.

Oczywiście, dobry detektyw powinien być też cierpliwy, pomysłowy, opanowany i dyskretny. Tylko taki śledczy może osiągnąć sukces w branży i pozyskać zaufanie kolejnych klientów. Pamiętaj, że nawet najlepszy sprzęt nie zrobi z kogoś świetnego detektywa, jeżeli nie ma on wyżej wymienionych cech.

ZOBACZ TEŻ: Matrymonialny oszust – jak go rozpoznać?

Cechą najlepszych detektywów jest dociekliwość (fot. pixabay.com)

O co poprosić detektywa, przed podpisaniem umowy?

Przede wszystkim podpisz umowę! To ważny aspekt całej współpracy, determinujący jej zakres. Przeanalizuj treść takiego dokumentu i zweryfikuj wszystkie dane detektywa. Nie brakuje niestety osób, które podszywają się pod licencje profesjonalnych śledczych, aby wyłudzić kwoty od nieświadomych i przestraszonych już klientów.

Przed podpisaniem umowy poproś detektywa o numer licencji (którą możesz zweryfikować w organach administracyjnych państwa), certyfikaty i zezwolenia oraz referencje. Dobry detektyw nie oburzy się takimi prośbami, a nawet samodzielnie wskaże Ci wszelkie elementy niezbędne do wykonywania pracy. Możesz także zapytać jakim sprzętem posługuje się śledczy (np. czy stosuje kamery szpiegowskie), jakie ma doświadczenie w podobnych sprawach i jak zapatruje się na współpracę z policją.

Postaraj się też wypytać o to, jak detektyw widzi śledztwo, ile czasu mu poświęci i na jakie efekty możesz liczyć (czy dostaniesz kompletną dokumentację ze śledztwa). To niezbędne, jeżeli zainwestowane w detektywa środki mają przynieść jakiekolwiek korzyści.

Jeżeli po przejrzeniu wszystkich dokumentów, sprawdzeniu licencji, opinii w Internecie na temat danego biura detektywistycznego całokształt budzi zaufanie, możesz podpisać umowę z detektywem. Nie oczekuj oczywiście efektów „na już”. Praca każdego prywatnego śledczego to swego rodzaju proces. Możesz go przyspieszyć, inwestując w wysokiej jakości urządzenia szpiegowskie jak podsłuchy czy ukryte kamery. Jeżeli decydujesz się na indywidualne kroki, postaraj się skonsultować je z detektywami, aby nie powielać kolejnych czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *