Częstotliwość służb ratunkowych w Polsce

Nasłuch fal radiowych to hobby, które mimo upływu lat wciąż ma rzeszę wielbicieli. W dzisiejszych czasach stało się jeszcze bardziej przystępne, a przyrządy niezbędne do nasłuchów można zakupić na aukcjach internetowych oraz w sklepach ze sprzętem detektywistycznym. Warto jednak uważać – z tego typu łączności wciąż korzystają służby ratownicze oraz mundurowe.  

Komunikacja służb mundurowych

Mimo iż technologia komunikacyjna niesamowicie rozwinęła się w ostatnich latach, to wiele służb nadal korzysta z tradycyjnego rozwiązania, jakim jest łączność radiowa. Rozwiązania wykorzystywane obecnie m.in. przez policję, straż miejską, straż graniczną czy też firmy ochroniarskie, wciąż opierają się na łączności analogowej. Informacje nadawane są na częstotliwościach niekodowanych. Oznacza to, że przekazywane w ten sposób komunikaty są łatwe do przechwycenia i nie wymaga to specjalistycznego sprzętu.

Oczywiście z perspektywy prawnej takie działanie nie jest całkowicie legalne, ponieważ w komunikacji radiowej przekazuje się m.in. wiele poufnych danych. Spore grono amatorów nasłuchu krytykuje działanie służb mundurowych, zwracając uwagę, że kodowanie łączności powinno zostać wprowadzone już w 2007 roku. Z tego faktu korzystają różne osoby przede wszystkim miłośnicy nasłuchu radiowego, ale nie tylko. Niestety nie ma możliwości weryfikacji, kto i po co nasłuchuje informacji nadawanych przez służby. Wykazy częstotliwości służb ratunkowych można bez problemu znaleźć w sieci – są to informacje jawne. I chociaż w każdym mieście będą się one różnić, to policja pracuje najczęściej na częstotliwościach 172,000 – 174,000 MHz. Zasięg wychwyconych komunikatów może być naprawdę duży – w zależności od posiadanego wyposażenia nawet do kilkudziesięciu kilometrów.

Służby ratownicze

Z takich samych rozwiązań korzystają również służby ratownicze. Dotyczy to zarówno pogotowia, jak i WOPR-u, TOPR-u, GOPR-u oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nasłuchów można dokonywać na częstotliwościach od 168,525 do 169,150 MHz. Szczegółowych informacji na temat źródeł nasłuchów najlepiej szukać w sieci – na stronach i forach można znaleźć tabele z poszczególnymi częstotliwościami.

Legalne czy nie?

Skoro w komunikacji między służbami podawane są delikatne i poufne dane, to czy taki nasłuch jest legalny? Prawo w żaden sposób nie reguluje, czego możemy słuchać. Jeśli informacja nadana w eterze nie jest szyfrowana to mamy do niej legalny dostęp. Nie wolno nam natomiast łamać zabezpieczeń i szyfrowanych sygnałów. Zabronione jest także udostępnianie transmisji lub nagrań osobom postronnym. Nie możemy również wykorzystywać pozyskanych w ten sposób informacji.

Informacja dla radio-amatorów

Profesjonalne urządzenia do nasłuchu radiowego – tak zwane skanery częstotliwości można z powodzeniem znaleźć na stronach sklepów internetowych i stacjonarnych z akcesoriami detektywistycznymi. Ich zakup oraz użytek nie jest nielegalny, nie wymagają też specjalnych zezwoleń. Szczególnie polecamy skanery szerokopasmowe japońskiej firmy AOR – obecnie nie mają sobie równych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *